xajino prvorodené

classic Klasický list Seznam threaded Témata
8 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

xajino prvorodené

xaja
takže výsledky môjho prvého pokusu, ktorého základy sú v mojom  predstavovacom vlákne

len pre zhrnutie - 200 g olivového (nefiltrovaný panenský) a po 100 g slnečnicového (tiež za studena lisovaného), palmového (organic z murumuru.sk) a kokosového (rapunzel). voda a naoh podľa soapcalc.net s tým, že som nakoniec rátala so 7% pretučnením.

v miestnom obchode práve došla destilka, takže som použila kojeneckú vodu lucka. pred pridaním naoh som v nej rozmiešala 1 čl kuchynskej soli (solivary prešov, jodidovaná) a kopcovatú čl domáceho včelieho medu. po pridaní naoh to voňalo krásne po karameli (med sa "spálil"), bolo to jedovato červeno-hnedé.

ako som už písala, asi po 3 s mi odišiel starý tyčový mixér, takže som miešala ručne vareškou, a to presne 55 minút. otrava, ale čítala som si pri tom, tak to šlo:) nezdala sa mi stopa, pripadalo mi to príliš tekuté (roztok naoh som mala odhadom niečo cez 37 stupňov, rovnako rozpustené tuky). tak som to potom nechala ešte 30 minút len tak v miske stáť, či sa náhodou zložky nezačnú oddeľovať. nezačali, takže to zrejme bolo vymiešané dobre.

vmiešala som do toho všetkého 5 ml rozmarínového extraktu (tiež z murumuru.sk) a asi 1/3 hmoty som vliala do menšej časti formy. do zvyšku som zapracovala 10 ml   neutrálneho oleja na tvár od saloosu (jojobový a brutnákový olej, vit A, E, F a lecitín), zmes eo céder (2 ml), levanduľa (4 ml) a bergamot (8 ml) a za polievkovú zeleného ílu od nobilis tilia - no vyzeralo to, ako keď mačička s psíkom piekli tortu. ale chcem fakt tučné, ošetrujúce mydlo.

na hmotu som položila vystrihnuté pečiace papiere, ale asi po hodine, keď som šla skontrolovať, ako sa to tvári, bolo jasne vidieť, že oleje sa derú na povrch. aby všetky vsiakli, tak som radšej papiere odstránila, a tým si jednu časť trochu poškodila - vidieť to v ľavom rohu, ako som vyrobila dieru a hneď sa tam začali zvyšné oleje zlievať.

každopádne ráno bolo všetko pekne homogénne, síce ešte trochu mäkké, ale tak, že sa už dalo krájať. íl ale nezostal rozložený rovnomerne, na povrchu takmer nič (kocka v strede, tá je otočená hornou stranou hore), dolu ho je najviac. mám rada malé kocky mydla, tak som ich tak urobila. rezala som takou tou zalamovacou čepieľkou do rezacích nožíkov, s tou to ide výborne. vľavo sú 3 neovoňané mydlá, ostatné sú zmesové. bergamot, aj keď som ho dala najviac, dosť vyprchal, najviac cítiť levanduľu s pekným nádychom cédra. tie kocky vpravo, ktoré sú z poškodenej časti, skúsim roztopiť a ešte dovoňať bergamotom.

ale celkovo som spokojná a asi mám ďalšiu závislosť. už si pripravujem ďalší recept:D

Odpovědět | Témata
|

Re: xajino prvorodené

xaja
a teda pre prípad, že mi ten horšie rozmiešaný íl urobí z mydla niečo ako šmirgel, rátam s použitím namiesto pemzy na nohy:D

Odpovědět | Témata
|

xaja
tak som dnes mydlá pooriezala pekne dorovna a zo zvyškov som sa pustila do rebatchingu. no, neviem. ako má vlastne vyzerať tá rozpustená hmota? to asi nebude mať takú konzistenciu ako pôvodná hmota v stope, však?
mala som cca 20 dkg zvyškov mydla, pridala som 5 ml alkoholu (96%). no, napriek poctivému miešaniu mi vyšlo niečo ako praženica. tak som ešte pridala trochu alkoholu, ale stále to úplne riedke nebolo. samozrejme, robila som to vo vodnom kúpeli. tak som to nakoniec nejako natlačila lyžicou do formy, ale zrejme to vnútri bude dierované a hrboľaté.  ale nevadí, dovoňala som a budem čakať, čo z toho vylezie:)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Xaja :)

Gratulujem k prvorodenému mydlu, vyzerá výborne :) Páči sa mi ako si postupovala, pekne systematicky, nie zbrklo. Ten íl treba rozpustiť najprv v troche olejov alebo vody, alebo len v troche mydla v stope, inak budú hrudky, ale to nevadí. Škriabať to nebude, skorej by som čakala kapsulky ílu, ktoré budú púdrové, lebo sa k nim nedostalo mydlo (ale to je len estetický problém).

Pri rebatchingu bolo treba pridať ešte trochu vody, ale praženica je tiež OK, ak si ho neprepálila :)

Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od xaja
Juj, ešte niečo - citrusové esenciálne oleje je dobre fixovať v mydle s pomocou nejakého škrobu, prípadne aj ílu (ak by si ho rozmiešala do ílu), ale samozrejme, nikdy to nebude také silné ako iné oleje, napríklad céder, škorica, klinček, levanduľa etc.... Jedinou výnimkou snáď je citrónová tráva, ten prežíva v pohode aj bez fixácie...

Odpovědět | Témata
|

xaja
ahoj, evik.

ďakujem za reakciu. áno, eo som rozmiešala v tom íle, ale máš pravdu - zabudla som to všetko rozmiešať v troche hotovej hmoty. nabudúce to urobím tak.

pri rebatchingu sa totiž tie ílové hrudky, či zrniečka krásne rozpustili, takže výsledok je pekne rovnomerne nazelenalé mydlo. a o vyššej prchavosti citrusových silíc viem, takže som po rozpustení ešte pridala samotnú - a je to ono! zatiaľ ho krásne cítiť, celkom vyvážená zmes bergamotu a levanduľe, s ľahkým podtónom cédrového dreva. konečne vôňa presne podľa môjho gusta:D
Odpovědět | Témata
|

xaja
takže definitívna podoba môjho prvého mydlovania. prvé mydlo neparfémované, druhé s neúplne rozpusteným ílom a tretie po "oprave" a dovoňaní. íl sa krásne rozpustil a dal mydlu rovnomernú zelenkavú farbu. tak nejako som si to predstavovala:) teraz len to čakanie, až ich budem používať. samozrejme som nevydržala a malý kúsok skúsila - ešte samozrejme trošku vysušuje, ale nádherne pení. myslím, že po týždni  bude super:)

takže už kombinujem oleje a tuky na ďalšie pokusy, chytilo ma to:) a ako vidieť, nakoniec som neodolala a skúsila aspoň do školskej gumy vyrezať iniciálu. a asi si nejakú tú pečiatku nakoniec vyrobím. skúsim aj z väčšej gumy, ale aj nejakú rezbu do dreva, kdesi by sa mi tu mal povaľovať kúsok lipového dreva.
Odpovědět | Témata
|

xaja
tak hlásim, že som už závislá. mám za sebou ďalší pokus, mydlá z prvého mydlovania sú už v používaní a som nadšená. penia a čistia dobre, krásne voňajú, celkom ohľaduplne sa chovajú k mojej pokožke - nevysušujú moc.

takže po dvoch pokusoch a jednom rebatchingu som  včera večer vyrobila ďalšiu dávku. tentoraz som na to šla však opačne, nie najskôr recept, ale metódou "žaves - žádné velké sraní":)

najskôr som navážila oleje, čo som mala k dispozícii (trochu som sa držala takých tých osvedčených zásad, ako nepoužívať viac ako 20 % kokosáku, a tak), no a vyšlo mi to takto:

447 g panenský olivový
101 g palmový
100 g kokosový
51 g ricínový
51 g konopný

no a soapcalc sa tvárila celkom spokojne, malo by to byť v pohode:

do vody na roztok NaOH som pridala NaCl a med, do riedkej stopy potom zelený íl a ďalšiu ČL medu,  do hustej potom rozmarínový extrak, trochu argánového oleja  a moju klasickú kombináciu EO: bergamot, grapefruit, levanduľa a céder.

trochu som sa bála toho medu, ale v pohode.

no a zatiaľ sa úspešne vyhýbam gélovej fáze. nevadí mi čakať na dozretie, ale z načítaného proste chcem mydlá jemnejšie a hladšie.

ale určite sa nabudúce pohrám s množstovm vody (podľa dunna), aby som gélovú fázu dosiahla - pre porovnanie vlastností oboch druhov mydla.

no, z hotového (keďže som prvýkrát robila väčšie množstvo), zase skúsim časť rozpustiť a ešte trochu dochutiť argánový olejom (ja viem, že do stopy ho bolo škoda, ale mám veľké balenie a neodolala som:)