soapcalc

classic Klasický list Seznam threaded Témata
9 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

soapcalc

tinka
Dobrý večer,
zrovna som sa snažila vymyslieť nejaký recept na mydielka v tomto programe, len narazila som, klasicky, na menši problém:) Konrétne neviem presne čo to znamená (vo vlastnostiach mydla): condition, iodine a INS, ostatné som si nejako odvodila. Je to ale strašne fajn skúšať si prispôsobiť mydlo podľa svojich vlastných preferencií!
Odpovědět | Témata
|

Re: soapcalc

duun
tinka napsal(a)
Dobrý večer,
zrovna som sa snažila vymyslieť nejaký recept na mydielka v tomto programe, len narazila som, klasicky, na menši problém:) Konrétne neviem presne čo to znamená (vo vlastnostiach mydla): condition, iodine a INS, ostatné som si nejako odvodila. Je to ale strašne fajn skúšať si prispôsobiť mydlo podľa svojich vlastných preferencií!
Ahoj, Tinka!

Áno, SoapCalc je skvelý pomocník, nie nadarmo ho Evik tak propaguje ;)
- conditioning znamená ošetrovanie, starostlivosť - ako v slove kondicionér (pre vlasy)
- jódová hodnota iodine uvádza, koľko jódu je potrebné na nasýtenie nenasýtených väzieb v tuku a naznačuje, aké mäkké bude vzniknuté mydlo - čím vyššia hodnota, tým viac nenasýtených väzieb a tým mäkšie mydlo
- hodnota INS je s jódovou hodnotou v nepriamej úmere, čím nižšia, tým mäkšie mydlo. Čo presne označuje, neviem ;\

Tieto posledné dva faktory v SoapCalc sú len doplnkom k dôležitejším faktorom, uvedeným vyššie.
Odpovědět | Témata
|

tinka
Ďakujem krásne, veľmi Vás obdivujem baby, že sa v tom tak super vyznáte, keby sa to raz aj mne podarilo:)
Vymyslela som si teda nejaký svoj recept, ale vôbec netuším, či by to mydielko nakoniec aj bolo dobré.  Môžem teda ešte poprosiť o malú kontrolu?
ricínový olej              50 g
kokosový                250 g
palmový                 200 g
olivový (pomace)  200 g.

hardness         49
cleansing        31
conditioning   48
bubbly            43
creamy           30
iodine             48
ISN                 187 táto hodnota je dosť mimo intervalu (136 - 165), ale ostatné boli v intervaloch..napriek tomu si nie som istá či by to takto mohlo byť.
Odpovědět | Témata
|

tinka
teda pomýlila som sa troška:) výpočty sú pre 100 g ricínového oleja, nie 50.
Odpovědět | Témata
|

duun
Odpověď na tento příspěvek od tinka
tinka napsal(a)
Ďakujem krásne, veľmi Vás obdivujem baby, že sa v tom tak super vyznáte, keby sa to raz aj mne podarilo:)
Vymyslela som si teda nejaký svoj recept, ale vôbec netuším, či by to mydielko nakoniec aj bolo dobré.  Môžem teda ešte poprosiť o malú kontrolu?
ricínový olej              50 g
kokosový                250 g
palmový                 200 g
olivový (pomace)  200 g.

hardness         49
cleansing        31
conditioning   48
bubbly            43
creamy           30
iodine             48
ISN                 187 táto hodnota je dosť mimo intervalu (136 - 165), ale ostatné boli v intervaloch..napriek tomu si nie som istá či by to takto mohlo byť.

Na toaletné mydlo v tom máš priveľa kokosového oleja... Dáva sa ho do 20%
(Iba ak by si mydlo chcela používať na pranie, ale na to je ho zase primálo ;))

Kokosový olej v mydle pôsobí vysušujúco, kokosové mydlo veľmi odmasťuje. Nahraď časť kokosového oleja napr. olivovým (mäkšie ošetrujúce mydlo) alebo palmovým (tvrdšie mydlo) a bude to dobré.

Keď si necháš vypočítať a zobraziť recept, v spodnej tabuľke naľavo vedľa tvojich hodnôt sú referenčné - odporúčané rozsahy. Skús sa riadiť podľa nich. Cleansing - čistiace vlastnosti tvojho mydla o 9 jednotiek presahujú odporúčané maximum pre toaletné mydlo. Čím menej čistiace mydlo je, tým menej vysušuje a je jemnejšie k pokožke.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Lepšie by som neporadila, duun :)
Odpovědět | Témata
|

tinka
Ďakujem, ďakujeeeem ..tak zase som o niečo múdrejšia:) Čiže moja dúfam posledná otázka aby som nebola otravná, znie, že keď dám 150 g kokosového oleja a palmový a olivový zvýšim na 250 gramov, tak teoreticky by to už mohlo byť ok, nie?
Odpovědět | Témata
|

duun
tinka napsal(a)
Ďakujem, ďakujeeeem ..tak zase som o niečo múdrejšia:) Čiže moja dúfam posledná otázka aby som nebola otravná, znie, že keď dám 150 g kokosového oleja a palmový a olivový zvýšim na 250 gramov, tak teoreticky by to už mohlo byť ok, nie?
Pravdaže.. a nechaj si prerátať NaOH pre nový pomer ;)
Odpovědět | Témata
|

Tinia
Som tu nová, tak dúfam, že som sa dobre poprihlasovala a môj dotaz pôjde presne tam kde má ísť.Už ani neviem ako som sa dostala k výrobe mydla, pár som ich už urobila s rôznymi výsledkami. Kým dosiahnem vašu úroveň ešte to potrvá. Zatiaľ som robila len podľa zvejnených receptov, ale chcela by som niečo svoje. Konečne som sa ako tak naučila robiť s kalkulačkou, a pre kontrolu som použila recepty od Evik, no kalkulačka mi vyhodila niečo iné ako je v recepte napr.  mydlo s mliekom mne dala kalkulačka viacej vody aj NaOH, neviem kde robím chybu, zadala som 595 olivový olej z výliskov a kokosový 76 /neviem čo je 76/.
Bola by som rada keby ste mi poradili ako na to, čo robím zle, aby som sebe a svojim blízkym neublížila nepodareným mydlom. Ďakujem