prvy pokus

classic Klasický list Seznam threaded Témata
7 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

prvy pokus

mihal
ahojte. dnes so sa teda konecne dokopal k prvemu mydlu.
recept som si vypocital sam bez kalkulacky na papier :D
palmovy olej 404g
repkovy olej 246g
olivovy 89g
NaOH 95g -pocital som podla tabulky tu na stranke - 5% na pretucnenie
destilovana voda 280g - TJ 38% z oleja a cca 34% tny roztok NaOH.
teplota pri zmiesavani 30st.
stopa sa vydarila tam som primiesal 29g(plus 4%pretucnenie) kokosoveho panenskeho oleja a nejaky zvysok EO Ylang-ylang bolo toho mozno ja neviem 10kvapiek ale vona po celom byte. v mydle to casom asi ustupy. teraz to je uz dve hodky v rure trosku som to zohrial na 70 teraz chladne na 60.
tak som zvedavy co z toho vznikne :)
jak moc tom ztuhne pri tak vysokom pretucneni?
Odpovědět | Témata
|

Re: prvy pokus

evula
Tento příspěvek byl aktualizován .
Nahodila som tvoje cisla do mydlovej kalkulacky
http://www.soapcalc.net

zvysila som pretucnenie na 9 percent a do olejov priratalaaj to co si daval v stope, vysli mi nasledovne udaje

podla tych udajov by mydlo malo byt celkom makke / 33/, odporucane hodnoty su 29-54
ty tam mas vsak menej vody - logicky, prilieval si olej v stope, ja som to naratala do povodnych olejov

cize podla mna mydlo bude z tych maksich, aj ked bude dlho zriet, ak sa mylim tak ma niekto opravte ,
ako je to mydlo teraz? skusal si na kraji stuchat?

co sa tyka olejov ked si v tej tabulke vsimnes, tak bublinky a cistiace schopnosti niesu prave najlepsie, je to sposobene olejmi, ktore si pouzil, kazdy olej ma nejake vlastnosti
Tvoje oleje maju taketo

takze uz z tych olejov vies predpokladat ze mydlo nebude velmi penit a velmi cistit, ale pokozka by mala byt po umyti dobra, lebo mydlo by malo mat dobre vyzivne vlastnosti
ale ja som tiez len mydlar zaciatocnik
Odpovědět | Témata
|

ZuzkaC
Kokosák má bubbly i cleasing 67, v tom výpočtě něco nehraje.Ale jeho mýdlo to moc neovlivní, má ho tam málo.
Odpovědět | Témata
|

mihal
no mydlo je maksie ako to kupovane v obchode. vona vyprchala a teraz voni ako mydlo z drogerie z cias komunizmu :D
oleje som pouzil len tak necakal som ucinky chcel som si len vyskusat jak to cele prebehne a tak.
uz som sa stym skusal aj kupat, niekde ma pokozka svrbela niekde nie. ale dost mozne ze len tam kde boli stipance od komarov. necham to to este odlezat maximalne to pouzijem do prania. ale cisti a odmastuje celkom perfektne :) ph som meral a bolo okolo 8plus.
dalej skusim olivove podla tvojho posledneho receptu len bez kakaa ja ho v kozmetike straaasne nelubim :P
Odpovědět | Témata
|

Mates
Ak si nedal NaOH viac ako treba tak mydlo čo sa týka použiteľnosti je ok (neskúmal som presne všetky tie čísla). Ak by si polovicu z toho množstva palmového oleja nahradil kokosovým bolo by to lepšie čo sa týka tvrdosti aj penivosti a vlastne aj čistiacich schopností. Panenské oleje je podľa mňa úplne zbytočné používať, stačí obyčajný olej.  Mydlo ti nevonia pretože to množstvo vône čo si použil, akoby si tam ani nič nedal. Závisí to asi aj od druhu , ale pri prírodnej silici by si na to množstvo olejov čo si použil potreboval tak 15-25 ml v závislosti od toho ako intenzívnu vôňu chceš mať. Pri "umelej" vôni je to menej asi 5 -10 ml na toto množstvo. A vlastne si to ešte piekol a pri takých teplotách, tak to neviem odhadnúť, tieto množstvá platia pre studený proces. Keď ho necháš "odležať" tak bude časom tvrdnúť. Inak aby neboli mydlá moc mäkké tak ja sa riadim tým, že zhruba 40-60% by mali byť pevné oleje ( u mňa kokosový a palmový olej) , pričom ten kokosový aspoň 20%.  Ja som svoje prvé mydlo robil inak tiež v rúre :) A bolo to aj moje  posledné mydlo v rúre . :) Keď už chcem hneď hotové mydlo, tak radšej klasický horúci proces. Ale na začiatok by som ti doporučil studený proces, je to asi najjednoduchší a najrýchlejší spôsob. Jedine tie mydlá musia také 2-3 týždne zrieť. Farby môžeš robiť potravinárskymi farbivami či kúpiš za pár šupov v drogérii a vône, no s tými to už je zložitejšie, pretože silice, aby fakt prevoňali sú hádam drahšie ako celé mydlo dokopy. Ja som napr. do 800g levanduľového mydla použil 25 ml levanduľovej silice a nemyslím si, že by to nejak extrémne silno voňalo resp. viac ako kupované mydlá. S tými syntetickými vôňami to už je lepšie, stačí ich výrazne menej a sú lacnejšie, len asi nie každá syntetická je aj vhodná do mydla, preto je asi najlepšie kupovať syntetické, ktoré sú do mydla určené resp. odskúšať si kontrétnu firmu a používať potom jej vône...Tam je potom výhoda, že si ju môžeš kúpiť hocikde osobne kde nájdeš jej vône.. Inak na nete sa dajú kúpiť aj syntetické do mydla a aj silice vo väčších baleniach za lepšie ceny, napr. www.murumuru.sk.  Lebo kupovať v rôznych bio eko a neviem akých šopoch silice po 5-10 ml baleniach je predražená blbosť, keď si zoberieš koľko jej do mydla musíš dať...  Klasický horúci proces má tú výhodu, že tam stačí dať na prevoňanie menej vône, keďže reakcia už je dokončená a vôňa sa pridáva na konci...
Odpovědět | Témata
|

tomina
Odpověď na tento příspěvek od mihal
mihal napsal(a)
ahojte. dnes so sa teda konecne dokopal k prvemu mydlu.
recept som si vypocital sam bez kalkulacky na papier :D
palmovy olej 404g
repkovy olej 246g
olivovy 89g
NaOH 95g -pocital som podla tabulky tu na stranke - 5% na pretucnenie
destilovana voda 280g - TJ 38% z oleja a cca 34% tny roztok NaOH.
teplota pri zmiesavani 30st.
stopa sa vydarila tam som primiesal 29g(plus 4%pretucnenie) kokosoveho panenskeho oleja a nejaky zvysok EO Ylang-ylang bolo toho mozno ja neviem 10kvapiek ale vona po celom byte. v mydle to casom asi ustupy. teraz to je uz dve hodky v rure trosku som to zohrial na 70 teraz chladne na 60.
tak som zvedavy co z toho vznikne :)
jak moc tom ztuhne pri tak vysokom pretucneni?
Ahoj mihal
i já jsem hodnoty olejů nahodila do kalkulačky, mě tam ty hodnoty podle evula taky nějak nepasujou
předpokládám, že palmový olej si použil tuhý, ne tekutý, a z toho vyplývá, že se jedná o olej z palmových jader (obsahuje hodně laurové a myristové kyseliny a proto je tuhý jako sádlo a není tekutý - oproti tomu palmový olej obsahuje hodně kyseliny palmitové a olejové!! a to zněj dělá olej tekutý) - tedy tvůj olej je palmojádrový.

po zadání množství, která uvádíš tedy výsledné hodnoty dopadly takto:

zdá se, že s množstvím NaOH je to problém, ale ono to tak docela neplatí:
podle výpočtu máš louhu málo a to o celých 12 gr, ale jsou mydláři, kteří vyrábí mýdla čistě z palmového, nebo kokosového oleje (pro nás jednoznačně mýdlo na praní, které vysušuje), ale oni vysokým přetučněním tuto vlastnost odstraňují. Osobně jsem takové mýdlo nedělala, ale motivace tam je.
Pro tebe to znamená asi toto:
-tvoje mýdlo by mělo být dostatečně pevné, neříkám tvrdé, protože nižším množstvím NaOH ses dostal na přetučnění 16%, ale největší podíl tvoří palmojádrový olej, který není tekutý!
-voda je v pořádku - po odpaření se mýdlo zpevní
-kokosák přidaný ve stopě samozřejmě mýdlo přetuční ještě více, ale toho bych se nebála, jsou mydláři, co u takových mýdel jdou až na 20% přetučnění a prý jim to funguje. Navíc ho tam máš opravdu relativně málo a navíc je to opět tuhý olej.
-vůně tam máš opravdu málo, i když Ylang-ylang je silná silice a náznak, nebo jenmá vůně by v mýdle přežít mohly (já dávám od silic 5-10ml, od vonných olejů většinou okolo 10ml - a to nemám ráda výrazně převoněná mýdla, ale to se pocitová záležitost)
A na konec jedna pozitivní zpráva, při tom všem ses ve složení trefil do olejů, které by se neměly jen tak zkazit, protože tyto oleje patří do kategorie trvanlivých!

A prozraď mi, proč sis výpočty dělal sám a nepoužil jsi SOAPCALK?
Doporučuji si udělat čas a trošku se v něm pobrouzdat, je tam moc užitečných informací, opravdu to není jen výpočtová tabulka........

Dej vědět, jak tvoje mýdlo pokračuje ve vývoji, moc mě to zajímá
Pa, Tomina

Doplňuji, v jiné diskusi probíráme kokosový a palmový olej
http://forum.alchymistka.eu/SoapCalc-td4557565i20.html#a4641494
Pokud máte nějaké informace, myslím, že by bylo hodně užitečné pro nás všechny, abyste se zapojili.
Odpovědět | Témata
|

mihal
no palmový olej je z tesca podstatná čast bola v tuhom stave, čast v tekutom .píšu tam 100percent rafinovaný olej z dužiny palmového plodu. tak s tym pretučnením to asi nebude až také silné.
čo sa týka mydla je dostatočne tuhé. ph sa ustalilo na 9 možno jemne pod 9. peniť moc nepení ale kde mam chlpy na nohach tak tam hej :D takže stačila by sieťka na mydlo. jeho (už len mydlová) aróma mi vobec neprekáža, nejak si na to asi nepotrpím :)
som z neho naddšený, sice nepení ale je také dosť mazľavé, dobre sa mi sním umýva, jak ruky tak celé telo. pokožka už nesvrbý, bolo to tými štípancami predsalen. len po sprche sa musím nakrémovať trošku.
ale čítal som jeden názor, že zásadite mydlo podporuje odkyslenie organizmu čo ja moc potrebujem.
a prečo som to počital na papiery? :) proste sa mi chcelo :) ale dobudúcna začnem používať tabulku. totot bol fakt len pokus.
ozaj zabudol som napísať, že mydlo zrelo na balkóne na plechu a svietilo na neho slnko celý čas :) občas keď som do neho štuchol prstom jak bolo rozhycovane na slnku tak som prerazil zopár milimetrovú šupku a vstrede bol gel :) je to dobrý postup alebo zlý? kde by malo zrieť?