první pokus mýdlo!!

classic Klasický list Seznam threaded Témata
10 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

první pokus mýdlo!!

Aknelea Lenka
Ahoj Evik,dlouho jsem se neozývala stále jsem nemohla najít čas na první pokusy s mýdlem.O tomto víkendu bylo opravdu v ČR hnusně tak jsem šla na to.Udělala jsem mýdla 3 respektive 2 recepty a ten jeden jsem rozdělila na dvě poloviny a udělala 2 různé příměsy /s měsíčkem a s levandulí.
První s propolisem se mě asi myslím povedlo je po 20hodinách tuhé ale ne úplně a ty dvě se povedly napůl měsíčkové je pěkně tuhé ale levandulové je zase naopak dost měkké.Chci se zeptat jak dlouho tuhnou mýdla jak dlouho trvá proces kdy se dají použít?Myslím že jsem udělala chybu že jsem rozdělila olejovou část od oka na dvě části a přidala levanduli namočenou v oleji a pak zase od oka oddělila NAOH a dodělala asi jsem špatně odhadla.Prosím poraď jak dlouho se má čekat a kdy je mýdlo k použití?

Díky Lenka
Odpovědět | Témata
|

Re: první pokus mýdlo!!

Evik
Ahoj Lenko,

inu, od oka je nie dobre, zrejme máš v tom měsíčkovom priveľa NaOH a v tom levanduľovom primálo - preto je mäkké. Ak teda nie je rozdiel v olejoch (teda levanduľový olej a měsíčkový macerát majú ten istý olejový základ).

Rozdiel v tvrdosti tiež môže byť rozdielom teplôt a foriem - vo väčších formách je viac tepla a teda skorej zmydelnia, než v jednotlivých formách.

Viac pravdepodobné ale je, že je to práve rozdiel v NaOH.

Krájať by sa mali dať po 24h-48h, a používajú sa po dvoch-troch týždňoch. Len vtedy budeš vedieť, či sú alebo nie dobré (Ph test).

Ak je niečo, čomu sa v mydlovaní treba vyhnúť, je to meranie "od oka"...

Odpovědět | Témata
|

Aknelea Lenka
DÍKY ZA RADY.v druhém dotazu jsem se ještě ptala na přetvoření pokaženého mýdla na nové.Přečetla jsem si tvůj příspěvek kdy jsi i ty něco zkazila a předělávala jsi mýdlo/Reabtching/.TAk bych se tě zeptala když jedno je mazlavé a a nestuhlo mám tom přidat NAOH?nebo taky jen rozpustit třeba s mlékem?A to druhé tvrdé se mě zdá dobré myslíš že to mám předělat raději když je tam zřejmě více NaOH nebo to můžu nechat.Nebude to vydit třeba pokožce?

PAk ještě jeden dotaz když mýdlo dovařím je ve fázi stopy přeleji do formy/mám silikovoé bloky cca 25x13cm nebo krabice od mléka-tetrapakové/je nutné to zabalit do deky?to jsem neudělala hned ale dala do prádelníku až o trochu později po nalití do forem není možné že ten proces třeba proběhl špatně a nestuhlo to proto?Nevím ptám se co mě tak napadá.Díky Lenka
Odpovědět | Témata
|

Evik
Ak by som niektoré prerobila, tak rozhodne to tvrdé, ktoré má viac NaOH, pretože to bude vysušovať pokožku. Nevieš ale koľko, lebo si to delila od oka, takže by som to odhadla od oka. Zváž si obe dávky a zisti, o koľko je tá tvrdá ťažšia. Podľa toho odhadni množstvo oleja - napíš mi presný recept a hmotnosti oboch dávok, pomôžem Ti s tým.

Ak nezabalíš do deky, môže sa stať, že neprejde gélovou fázou a bude mu to trvať dlhšie. Ale nie, že proces neprebehne - teda, ak si mala stopu. Ono, aj keby to nebolo v stope to nakoniec nejako zmydelní, aj keď nerovnomerne.

Takže som si istá, že je to tým, že si nepomerne rozliala hydroxid a oleje.
Odpovědět | Témata
|

Aknelea Lenka
jsi hodná zvážím to a ozvu se.

A co se týče toho procesu v dece to mě jde zas o to druhé co jsem udělala s propolisem to je takové jako uprostřed tmavší a na okraji světlejší to bylo podle receptu tam jsem nic dle oka naštěstí nedělala.Tak že jak píšeš muže to trvat trochu déle.
Dnes tam zajedu k večeru/dělám to jinde než doma/a dám zprávičku jak to vlastně všechno dopadlo.Dík Lenka
Odpovědět | Témata
|

aknelea
ahoj,byla jsem na svém působišti mýdlovém a zjistila jsem: mýdlo jsem dělala dle tvého receptu na orientální mýdlo tzn 250g olivového oleje,250palmového a 250g kokosového oleje a 50 g ricínového,dále v receptu je 200 slunečnicového ten jsem tam dala v podobě/do oleje jsem dala před časem macerovat byllinky a to do 100g sušený měsíček a do 100g levanduli/tzn. to je celkem 200g toho slunečnicového oleje z tvého receptu.ve stopě jsem dala pár kapek vůně.postup byl odvážila jsem NaOH a udělala louh s dest.vodou.pak rozpustila oleje kromě toho slunečnicového co jsem v něm měla ty macerované byliny.pak jsem právě blbě podle oka udělala polovinu rozpuštěných tuku do toho od oka polovinu lohu a do těch dvou misek do každé dala 100ml slunečnicového oleje s macerovou bylinou.pak přivedla každou část mixerem do stopy a přidala pár kapek přírodních silicí.potom přelila do krabiček od mléka  a dala do prádelníkun tuhnout.

po dnesním zvážení mám levandulovou část /měká část/ 587g a měsíčkovou část /tvrdá část/ 907g.

Tak nevím když to píšu zda s tím něco jde provést asi jsem udělala hodně chyb viď.

druhý recept který jsem udělala je s propolisem jsem dnes zkoukla mýdlo není tolik měkké ale tvrdé jak by mělo být myslím také ne.Myslíš že je možné že když je uprostřed jako takový hodně žluto zelený flek a v tom místě je to tvrdé a okraje jsou jako do běložluta a tam je to měkké že se mohlo stát že když jsem použila skleněnou formu že na krajích bylo moc studeno a tak neproběhl dobře proces a uprostřed proběhl?nebo čím to může být?je možné ho taky nějak rozehřát a opravit.Musím zkonstatovat že mé první pokusy nic moc:-(.
díky Lenka
Lenka
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
aknelea napsal(a)
po dnesním zvážení mám levandulovou část /měká část/ 587g a měsíčkovou část /tvrdá část/ 907g.
Tak nevím když to píšu zda s tím něco jde provést asi jsem udělala hodně chyb viď.
Waw, to je teda fakt od oka. Keď chceš rozdeliť oleje či NaOH na dve časti, tak vždy použi váhu. Ale to je Ti myslím už celkom jasné... :)

Keďže bol od oka olej, ale aj NaOH, je veľmi ťažké zistiť pomery... čo by som spravila ja:
1) ak nie sú vône mydiel úplne odlišné a nehrozí, že by Ti z toho vznikla hnusná šedá hmota čo sa týka farieb - zmiešala by som obe mydlá dohromady - teda, pokrájať na malé kúsky (predpokladám, že to tvrdé sa bude celkom ľahko lámať pod nožom), zmiešala dohromady, pridala trošku vody či mlieka (cca 150-200ml na celú dávku, nie viac, ešte je relatívne čerstvé), a nechala spolu trochu "povariť" na veľmi miernom ohni
2) ak máš pocit, že zmiešanie vyprodukuje mydlo otrasnej vône a hroznej farby, tak teda počítajme.... mäkká časť má cca 600g, čo je o 300g menej než tvrdá. Tento rozdiel bude jednak v tom, že je tam relatívne viac olejov než roztoku NaOH (oleje sú lahšie), jednak v tom, že si tam možno dala celkovo menej olejov.... ale poďme počítať...

a) Obe mydlá vážia dohromady 1494g, pôvodná hmotnosť bola 1000g olejov + 380g vody + 141g NaOH = 1521g. Zjavne sa vyparila nejaká voda, ale pre zjednodušenie sa budem tváriť, že v oboch mydlách sa voda vyparila rovnako, a na tom aj tak nezáleží z pohľadu NaOH a olejov, takže budem počítať s originálnou hmotnosťou. Predpokladám, že krabice vážili rovnako a teda že pôvodná hmotnosť nevypareného mydla v každej krabici by sa dala rozdeliť podľa pomeru 587/1494 = 39% prvé mydlo, 61% druhé mydlo.

Teda si mala v dobe naliatia do krabice 1521*0.39 = 593g hmoty v prvej krabici a 928g v druhej krabici.

b) ak by si rozdelila oleje i NaOH pomerne presne, mala by si každé mydlo o hmotnosti 1521/2 = 760.5g

...Teda v jednom mydle si mala v dobe naliatia o 168g menej hmoty, a v druhom o 168g viac hmoty. V prvom  - pretože je mäkké - skorej chýba NaOH, v druhom je ho naopak viac.
Teda povedzme, že v prvom máš o 168g menej roztoku NaOH, ktorú si naliala do druhého mydla navyše. V prvom mydle Ti teda chýba cca 45g pevného NaOH, čo je 27% (141g NaOH v 380g vody tvorí cca 27% roztok), a v druhom je ho navyše.

Riešenie by bolo: pridať do mydla č. 1 cca 35g NaOH (rozpusteného v 70g destilovanej vody, aby to bol zhruba 30% roztok). Prečo len 30g - pretože toto je scenár, ak si sa sekla hlavne v NaOH, a nie v olejoch. Samozrejme, je to zjednodušené, mohlo to byť trochu inak, ale bez laboratórnej analýzy to asi len ťažko zistíme, a viac pretučnenia je menej problematické než viac NaOH.

Do mydla č 2 pridať množstvo olejov, ktoré zmydelní 45g NaOH - radšej viac olejov ako menej, takže tu počítam naozaj so 45g NaOH. Ak na 1000g olivového oleja potrebujeme 128g NaOH, potom 45g NaOH zmydelní 128/1000 * 45 = 351g olivového oleja.

Znovu pripomínam, že je to založené na tom, že si rozdelila oleje rovnako, ale to už nezistíme...

aknelea napsal(a)
druhý recept který jsem udělala je s propolisem jsem dnes zkoukla mýdlo není tolik měkké ale tvrdé jak by mělo být myslím také ne.Myslíš že je možné že když je uprostřed jako takový hodně žluto zelený flek a v tom místě je to tvrdé a okraje jsou jako do běložluta a tam je to měkké že se mohlo stát že když jsem použila skleněnou formu že na krajích bylo moc studeno a tak neproběhl dobře proces a uprostřed proběhl?nebo čím to může být?je možné ho taky nějak rozehřát a opravit.Musím zkonstatovat že mé první pokusy nic moc:-(.
díky Lenka
Lenka
Jednoznačne prebehla fáza gélu uprostred - to je ten tmavší fľak - a na okrajoch nie. Počkaj ešte, ony tie okraje stuhnú.

Odpovědět | Témata
|

aknelea
ahoj Evik opravdu moc děkuji za odbornou analýzu.Pokusím se s tím něco provést snad to nebudu muset vyhodit.Je to pro mě dost velké poučení.Vážit a vážit!!!Zítra bude druhý pokus tak snad už budu úspěšnější.Děkuji Lenka
Odpovědět | Témata
|

emoke33
Odpověď na tento příspěvek od Aknelea Lenka
Môj prvý pokus s mydlom ma nesmierne potešil. Vyrobila som mydlo z olivového oleja a pridala som drvené olivové jadierka. Je to vynikajuce mydlo.
Škoda, že ešte neviem narábať s týmto blogom, neviem či sa mi podari pridať fotku.
Recept mydla: 500ml olivového oleja, 145gr destilovanej vody, 64gr NaOH. Moje mydlo má tri týždne, ale už som ho vyskúšala. Je príjemne krémové. A používam ho aj ako šampon.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Fíha, vyzerajú naozaj dobre! Gratulujem, aj k nápadu pridať olivové jadierka :) Je to také pekne tematické!

Zdá sa, že prešlo gélovou fázou, keď už ho môžeš používať - veľmi by ma zaujímalo, či a ako pení.