prvé mydlo "co dům dal" - loj a sln. olej

classic Klasický list Seznam threaded Témata
8 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

prvé mydlo "co dům dal" - loj a sln. olej

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
25. aug. 2011:
Tak včera som nakrájala moje prvé mydlo "co dům dal". Je z vyčisteného hovädzieho loja a slnečnicového oleja (310/190), len na skúšku, z pol kilogramu tuku.. Pretučnenie som nechala vyrátať iba asi 1 %, pretože sa obávam žltnutia mydla, tak dúfam, že ma nezožerie. Na to, že je to skúška, mi vyšlo kvantum mydla - 5ks 140g bločkov (asi sa ešte zoschnú?). Dúfam, že bude aspoň priemerne umývať aspoň ruky ;) Máme mäkkú vodu, tak by to malo byť o.k. Hoci také zloženie kalkulátor deklaruje ako vyživujúce a zjemňujúce s malým čistiacim účinkom. Tak možno bude lepšie do sprchy ;) Je zatiaľ krásne biele, dosť tvrdé a vonia trochu ako marseillské mydlo s tónom santalu, ktorého som tam pridala iba trošku (cca 2 ml) vo fáze stopy.. vôňa loja sa cez noc stratila. Formu som mala kartónovú, cca 25x9x9cm, vystlanú 10mm polystyrénom a papierom na pečenie, mydlo som týmto aj zakryla po vyliatí, takže mi nevznikol žiadny sódový povlak po stuhnutí. Vybrať sa dalo na druhý deň bez problémov a vážilo niečo cez 700g. Dcéra mi spravila z polymérovej hmoty razidlo na ozdobu kociek.

Z.
Odpovědět | Témata
|

Re: prvé mydlo "co dům dal" - loj a sln. olej

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
Mydlo som vyskúšala na manželovi. Je kováč a pracuje s brúskami a ohňom, takže je samá sadza a čierny prach. Po šiestich dňoch zrenia mydlo vyzerá ako hotové, na jazyku nemravčí, je sladké (zrejme od glycerínu), mydlí a čistí celkom dobre, no nepení a skoro nerobí bubliny. Je však príjemné na kožu, nevysušuje. Manžel pochválil, že má z neho po sprchovaní na koži celkom príjemný pocit. Dáme mu ešte týždeň. Akurát bola kritika, že mydlo MÁ VOŇAŤ. Moje nevonia, lebo mi bolo ľúto liať do prvého pokusu esenciálne oleje. Len slabé tušenie santalu a samotná vôňa mydla sú cítiť.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Nádherné, nádherné!!!  Vďaka za obrázok a ako si ho pekne naaranžovala!

Lojové mydlo veľmi nepení (preto všade ja osobne pridávam kokosový olej, lebo ten má super penu), ale zas je tiež pravda, že čím je mydlo staršie, tým je lepšie a získava aj na pene. Mydlo bude určite časom voňať mydlovo - studenému procesu trvá mesiac než sa naplno prejaví vôňa mydla.
Pretučnenia by som sa nebála, ja mám doma vzorky asi troch 5 päťročných mydiel (moje prvé pokusy) s pretučnením 10% a nič im nie je...

Veľa zdaru!

E.

Odpovědět | Témata
|

duun
Evik, mala si pravdu, skutočne to moje prvé mydielko -"popoluška" začína dozrievať do krásy - lepší sa mu tá jeho slabučká vôňa, a aj bubliniek je viacej! A to ešte nemá ani dva týždne! ;)

Dnes som jednu kocku prevŕtala a navliekla na slučku zo šnúrky s uzlíkom, aby sa dalo zavesiť v kúpeľni. V Paríži som videla na trhu také mydlá so zaliatou šnúrkou na zavesenie a veľmi sa mi tá myšlienka páči - bolo mi vysvetlené, že v tých ich malých bytíkoch tam nemajú v kúpeľni miesto ani na mydelník a tak mydlo vešajú na batériu.. ja som priaznivec minimalizmu, veľmi sa mi to páči, je to geniálne jednoduché riešenie ;)

(Akurát že moje batérie nemajú kohútiky ;(

Odpovědět | Témata
|

duun
Prevŕtané a navlečené mydlo po šnúrke ťahalo do seba vodu ako po knôte - v dierke začalo byť mäkké, tak som z neho tú šnúrku vytiahla. Ono asi keď je šnúrka zaliata, správa sa ináč - neťahá tak vodu do mydla...
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Zaujímavé, to by ma nenapadlo, vďaka za upozornenie!

E.
Odpovědět | Témata
|

duun
Zdá sa, že šnúrka musí byť z materiálu, ktorý nemá vlastnosti ako knôt - mala by byť umelá a s hrubšou štruktúrou, asi ako na žltom mydle na fotke.. a zaliata do hmoty.
Bob
Odpovědět | Témata
|

Bob
Jsa inspirován tímto pokusem,jsem se rozhodl "uvařit "  /metoda za studena / své sice asi čtvrté či páté mýdlo,ale chtěl jsem maximálně využít domácích surovin.Takže jsem dal vepřové sádlo,nějakých 222gramů,slunečnicový olej 180gr,kokosový olej 115gr a ricinový olej 58gr. Vše propočítáno a smícháno dle soapcalc,ale co mě překvapilo byla docela řídkost a doba než mýdlo "došlo " do stopy.Jsem zvyklý míchat ručně ,ale tady se nic dlouho nedělo a tak jsem mixoval ručním mixérem cca 20minut a stopa se dostavovala velmi vlažně a barva byla taková divná narůžovělá a tak jsem do stopy přidal 2polévkové lžíce medu a hle,barva krásná žlutá do karamelova,pak jsem přidal cca 30kapek vanilkové esence /vím,asi je to málo/,mýdlo trochu zhoustlo a špatně se nalévalo,tak jsem jej vybral lžící do formiček.Nechám jej cca měsíc a uvidíme.Dotaz zní,u mýdel s palmovým tukem je ta stopa daleko rychlejší,takto pomalou stopu dělá vepřové sádlo či ta kombinace se slunečnicovým olejem ? Je lépe přidávat tuhé tuky jako palmový a podobně ?