prvý pokus a omyl...čo s tým?

classic Klasický list Seznam threaded Témata
4 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

prvý pokus a omyl...čo s tým?

jane33
Ahoj. Pred dvoma týždňami som robila prvýkrát mydlo a  mydlo je drobivé, iba úplne v strede vidieť tuhé časti. Dala som si prísady do do soapcalc, vypočítala som množstvo hydroxidu....
dala som 500 g olivového pamace(ale vôňou aj farbou na nerozoznanie s panenským), 230 g kokosového, 270 palmového, 380 g vody a 140 g NaOH. Po zmiešaní som pridala ešte 10 ml levanduľového esenciálneho oleja, zopár kvapiek Citrovital(výťažok z grapefruitových jadierok a asi čajovú lyžičku panenského olivového oleja. Zmiešavala som pri rovnakej teplote asi 34 °C. Vôbec sa neurobila stopa, stále to bolo tekuté. Asi som mala dlhšie šľahať a nie metličkou... Keďže po vyliatí do drevenej formy nechcelo tuhnúť, dala som ho asi 2 hodiny do rúry asi na 70°C. A šľahala som ho metličkou na ponornom mixéri, nie tými nožmi.
 lakmus nemám....časť mydla sa asi bude dať používať, ale okraje sa drolia. A ostalo mi veľa akoby mydlového prášku, čo som otrepala z narezaných kúskov. Tie tuhé kúsky sú každým dňom pevnejšie, ale čo s tými drobivými krajmi?

Odpovědět | Témata
|

Re: prvý pokus a omyl...čo s tým?

Evik
Administrátor
Ahoj Jane,

Tvoje mydlo stratilo na okrajoch teplotu, preto sa drolí. Mydlo si vyliala v príliš tekutej stope (metličky sú len o čosi lepšie než ručné miešanie). To by nevadilo, ak by malo dostatok tepla po celý čas. Neviem, v akej forme si ho mala, ale zdá sa, že po vybratí z rúry to nestačilo - aj kvôli tomu, že bola veľmi tekutá stopa. Vnútro zgélovatelo a pekne zmydelnilo, ale okraje zostali kvôli strate tepla nezmydelnené, navyše zreagovali so vzduchom a je tam aj sodný prach.  Mydlo prerob. Máš dve možnosti:

1. Nakrájaj na kúsky a pridaj glycerín (to je teraz novinka :) ) - asi polovicu hmotnosti mydla a rozpusti to na veľmi miernom ohni (aby to nezhnedlo) - takto vyrobíš trochu translucentné mydlo, ktoré by sa malo dať rozpustit jednoduchšie ako iné mydlá. Je to v podstate niečo ako M&P hmota. Pozor, mydlo ale bude tvárnejšie a menej tvrdé - na druhú stranu s ním potom môžeš viac modelovať:)

2. Ak nemáš glycerín, pridaj trošku vody - cca 100g na 1kg (je ešte čerstvé, takže netreba veľa vody) a rozpusti na veľmi jemnom ohni (cca 70°C).

Evik
Odpovědět | Témata
|

jane33
Ďakujem...takže úplne všetko pokrájať a rozpustiť? Ten glycerín môže byť aj glycerínová mydlová hmota,čo sa dá kúpiť? je číra, priesvitná....
alebo ho môžem niekde kúpiť? murumuru?
Ak s vodou, tak tiež pokrájať všetko, aj to tuhé, aj ten prach a pridať vodu a potom čo? Naspäť do formy?
ja mám drevenú formu.
Vyčkať istý čas a vyklopiť a nakrájať? A treba potom ešte čakať, alebo už budem môcť hneď používať?
Odpovědět | Témata
|

Hanka
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Stalo se mi něco podobného tak jsem to zkusila rozpustit podle toho návodu tady. Teda teď to pro změnu vypadá jak těsto na sněhové pusinky (vyšlehané bílky s cukrem)... Budu pokračovat uvidíme co bude dál...