pH mydla

classic Klasický list Seznam threaded Témata
5 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

pH mydla

vika07
ahojte, pred tyzdnom som urobila mydlo a ked som ho vybrala, dala som ho dozriet na skrinu do izby. Dnes som skusala jeho pH a vyslo mi cislo 6. (na lakmusovom papieriku so stupnicou do 12). Znamena to ze je uz dobre? aj ked na dotyk mi pride makka - da sa don zaryt necht. ako by som mohla zvysit tvrdost mydla? Rozmyslala som nad tym, ze by som ho dala do pece vysusuit :D.. nemam s tym skusenosti, co by sa stalo? :P.. dakujem za odpovede:-)
Odpovědět | Témata
|

Re: pH mydla

Evik
Administrátor
Ahoj Vika,

len pre upresnenie, Tvoje mydlo určite nemá pH 6, je to chemicky nemožné - mydlo je alkalická soľ, pod pH 7 (vari už 8) sa začína rozpadávať naspäť na mastné kyseliny a NaOH a vodu a glycerín.
Takže buď máš nepresné papieriky pH (to nie je až také výnimočné), alebo už sa Ti mydlo rozpadlo :) Ale to si nemyslím. V každom prípade je fajn, že to nie je 12 ani 10, zrejme niekde okolo 8.

Ak je mäkké, nechaj ho ešte dozrieť, ono stvrdne.

Evik
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Aby som bola presná, mydlo sa len tak nerozpadne samozrejme, musela by si doňho dať niečo kyslé, aby sa zmenilo pH na nízku hodnotu...
Odpovědět | Témata
|

Kiwi
Ahojte, ja som robila mydlo uz dost davno, je tomu aj viac ako mesiac a ked som odmerala ph fenolftaleinom vyslo mi, ze je prilis alkalicke (teda roztok je stale silno ruzovy), kde som urobila chybu? A ako by som tomu mohla predist?
Odpovědět | Témata
|

Kiwi
Aha az teraz som si precitala instrukcie, ospravedlnujem sa :D robila som mydlo od zakladu a metodou za studena, davala som prevarenu vodu, NAOH, a oleje myslim olivovy, ryzovy, kokosovy, palmovy, marhulovy, a v stope EO - levandula. Formy boli silikonove a neviem co by na to este mohlo mat vplyv. Za odpoved dakujem ((: