otazky

classic Klasický list Seznam threaded Témata
53 zpráv Volby
123
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

otazky

mia5
Na začiatok sa ospravedlnujem, že vytvaram nove vlakno, ale nejako som sa nevedela rozhodnúť kam s mojimi otázkami:

Návody som si prečítala a mám takéto otázky :) :
1. na výrobu sa používa voda studená, teplá alebo izbovej teploty? Budem ju brať z kohútika (máme filter a ten občas dá teplú alebo studenú vodu)

2. ak chcem pridať do mydla bylinky ako levandulu, nechtik, lupene z ruže, tak sa to pridáva tesne pred vyliatim do formy?

3. do mydiel by sa mali použivať len etericke oleje, ak chcem kávovú, kakaovú alebo jahodovu vônu tak čo tam mam pridať (vonných olejov je velké množstvo ale riskovať s tym nejakú alergiu, hmm...?)

4. pozerala som si vlákno s vyrobou farbív. je nejaký recept nato ako ziskať farbu? napr. kávu treba variť v oleji alebo ako? nejako som to nepochopila. a ked už nejakým spôsobom vyrobím to farbivo a bude to tekuté, mám to pridať miesto vody k NaOH alebo normálne použijem vodu+NaOH a v stope tam vylejem farbivo?

Dakujem
Odpovědět | Témata
|

Re: otazky

Evik
Administrátor
mia5 napsal(a)
Na začiatok sa ospravedlnujem, že vytvaram nove vlakno, ale nejako som sa nevedela rozhodnúť kam s mojimi otázkami:
Ahoj, to je v poriadku, časom asi založím príspevok "FAQ" :) Zatiaľ je OK nové vlákno!

mia5 napsal(a)
Návody som si prečítala a mám takéto otázky :) :
1. na výrobu sa používa voda studená, teplá alebo izbovej teploty? Budem ju brať z kohútika (máme filter a ten občas dá teplú alebo studenú vodu)
Rozhodne studenú, pretože pridaním NaOH sa zahreje až na 80-90°C, tak aby Ti ten roztok nevyvrel a nezačal špliechať všade okolo!

mia5 napsal(a)
2. ak chcem pridať do mydla bylinky ako levandulu, nechtik, lupene z ruže, tak sa to pridáva tesne pred vyliatim do formy?
Áno

mia5 napsal(a)
3. do mydiel by sa mali použivať len etericke oleje, ak chcem kávovú, kakaovú alebo jahodovu vônu tak čo tam mam pridať (vonných olejov je velké množstvo ale riskovať s tym nejakú alergiu, hmm...?)
Nemusíš používať len éterické oleje. Existujú aj vonné kozmetickej kvality, ktoré sú vhodné do mydiel za studena. Dajú sa kúpiť v špecializovaných obchodoch online. Na Slovensku neviem, skús sa pýtať Ivana na http://www.murumuru.sk, síce ich ešte nemá v ponuke, ale viem, že má dodávateľa, ktorý ich má, a bez problémov Ti ich objedná, je veľmi ochotný.

mia5 napsal(a)
4. pozerala som si vlákno s vyrobou farbív. je nejaký recept nato ako ziskať farbu? napr. kávu treba variť v oleji alebo ako? nejako som to nepochopila. a ked už nejakým spôsobom vyrobím to farbivo a bude to tekuté, mám to pridať miesto vody k NaOH alebo normálne použijem vodu+NaOH a v stope tam vylejem farbivo?
Prírodné farby môžeš použiť buď vo forme prášku, alebo extrakciou vodou, či v olejoch. Kávu v oleji som neskúšala, keď farbím mydlo kávou, tak vyrobím normálne silnú kávu a použijem ju po vychladnutí namiesto vody pre rozpustenie NaOH.

Takže všeobecne:

Farbu môžeš vylúhovať v základných olejoch, ktoré potom použiješ a zmiešaš s NaOH.
Farbu môžeš vylúhovať/rozpustiť vo vode, ktorú potom použiješ namiesto vody pre zmiešanie NaOH.
Silne koncentrovanú farbu (to neviem ako by som robila doma, možno odparním vody z roztoku?), alebo prášok, pridávaš v stope v malom množstve.

Ak pridávaš farbu na začiatku do vody alebo do oleja, tak nemôžeš presne vedieť, ako sa zmení/zosvetlí po zmydelnení. Na druhú stranu nemôžeš naliať málo koncentrovanú farbu vo vode či v oleji vo veľkom množstve do stopy, lebo tým si ju rozbiješ ak je to voda, alebo príliš pretučníš mydlo.

Preto je dobré písať si, koľko farby si pridala a kedy (že si vylúhovala v X gramoch vody/oleja Y gramov rastliny) a akú Ti to dalo farbu na konci.

U farby pridávanej v stope je to jednoduchšie, priamo vidíš výsledok, ale tam to musí byť koncentrovaná farba/prášok.

Prípadne kombinácia oboch - v olejoch/vode vylúhovaná rastlina a potom ešte v stope pridané trochu koncentrovanej farby.

Treba trochu experimentovať.
Odpovědět | Témata
|

mia5
taaak mydlo je už vo forme, neviem sa dočkať až ho vyberiem :) nedalo mi to a dotkla som sa ho, je normálne že je mastné? čakala som že bude mať takú konzistenciu ako mydlo ktoré som si kúpila, jemné makké a nemastné. dúfam že som ho dostatočne dlho mixovala ...
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
mia5 napsal(a)
taaak mydlo je už vo forme, neviem sa dočkať až ho vyberiem :) nedalo mi to a dotkla som sa ho, je normálne že je mastné? čakala som že bude mať takú konzistenciu ako mydlo ktoré som si kúpila, jemné makké a nemastné. dúfam že som ho dostatočne dlho mixovala ...
To je v poriadku, že je mastné, mydlo po reakcii ešte ani zďaleka nie je celé zreagované, takže tam je olej a roztok NaOH, ktoré ešte nevytvorili mydlo. Preto je to mastné! :)

Zaves fotku! :)
Odpovědět | Témata
|

mia5

kokosovy, olivovy a ricinovy olej, EO levandula a citronova trava, mletý kvet levandule :)

A nejaký spolahlivý obchod kde majú fenoftalein alebo tie ph papiere do 14? vdaka :)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Neviem, phenophtaleín som kúpila v centralchem.sk (http://v-roba-mydla.2293545.n4.nabble.com/Kde-zohna-glycerin-fenoftalein-propylenglykol-a-KOH-td3994070.html) a Ph papieriky by mohli mať v nejakom online obchode s laboratórnymi potrebami,  napríklad tu

http://obchod.laboratornatechnika.sk/katalog/phvodivost/ph-papieriky/
Odpovědět | Témata
|

mia5
vdaaaakaaa :)

len rozmyšlam čo je mi lepšie, toho roztoku sa trošku bojim, ked je to taka nebezpečna latka ale neivem ako mam na mydlo použiť papierik...asi nestači len priložiť na suché mydlo a ked si namydlim ruky a to odmeriam tak ktohovie či bude vychádzať skutočna hodnota. otazka teda znie či sa mam čoho bať a ako sa použiva papierik? dakujem
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
mia5 napsal(a)
...otazka teda znie či sa mam čoho bať a ako sa použiva papierik? dakujem
Ja ho moc nemám rada, ten phenophtaleín, lebo zakažým musím nosiť rukavice a potom sa to splachuje do výlevky. Asi by som šla do tých papierikov. Používajú sa tak, že navlhčíš povrch mydla a priložíš naň papierik. Nie je v tom žiadna veda.
Odpovědět | Témata
|

mia5
Ahoj, prosím marseilske mydlo ako vyrobim? Raz čitam že je čisto olivové, inde že 80% palmoveho a 20% kokosoveho oleja. Nemaš nejaky svoj recept? Dik.

ps. murumuru je bombový obchod, dnes mi došla prva zasielka a už rozmyšlam čo objednam dalšie, hned som si vyrobila masku a je to super, už žiadne navštevy drogérie :P
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
mia5 napsal(a)
Ahoj, prosím marseilske mydlo ako vyrobim? Raz čitam že je čisto olivové, inde že 80% palmoveho a 20% kokosoveho oleja. Nemaš nejaky svoj recept? Dik.
Svoj recept nemám, ale v skratke - marseilské mydlo je buď aspoň z 50% olivového oleja, alebo z palmovo kokosového - závisí na výrobcovi, ale väčšinou nájdeš viac receptov u totho istého výrobcu - čisto to s vysokým obsahom olivového oleja sa používajú na umývanie a tie palmovo kokosové na pranie.

Základ je ten, že sa mydlo vyrába horúcim procesom - teda sa po zmiešaní olejov a hydroxidu mydlo zahrieva až kým neprebehne zmydeľnovacia reakcia. Potom sa všetko, vrátane glycerínu, z mydla odstraňuje v procese viacnásobného premývania. Nakoniec sa hmota vyleje do formy a nechá odstáť 48 hodín a potom nakrája.

http://www.ina.fr/fresques/reperes-mediterraneens/fiche-media/Repmed00289?video=Repmed00289

Marseillské mydlo pre mňa nie je moc odlišné od komerčných, pretože neobsahuje glycerín. Tradícia značky je založená hlavne na tom, že sa jedná o čisté mydlo, vyrobené starou technológiou.

Urobiť ho doma je zložité, pretože sa musí odstraňovať glycerín. Nevidím v tom žiadny úžitok, okrem zbytočnej práce a odstránenia takej super zložky, ktorá je skvelá pre pokožku. Ibažeby si chcela vyrobiť vlastné mydlo na pranie.

mia5 napsal(a)
ps. murumuru je bombový obchod, dnes mi došla prva zasielka a už rozmyšlam čo objednam dalšie, hned som si vyrobila masku a je to super, už žiadne navštevy drogérie :P
Teším sa s Tebou, bola som navštíviť Ivana cez dovolenku a mám zas hromadu vzoriek na vyskúšanie, už sa teším, ako sa s Vami podelím o skúsenosti!
Odpovědět | Témata
|

mia5
Že oni fungujú na sashe.sk ako farma slobody?

tak som dnes chcela vyrobiť nejaké mydlo ale nebaví ma stále robiť jeden recept dokola. tak som tak rozmýšlala že podľa čoho môžem tie oleje miešať a v akych množstvách. Sú nejaké oleje, ktoré sa "nemajú radi"?
Odpovědět | Témata
|

duun
Všetky oleje aj vosky sa majú navzájom rady. Každý však dáva mydlo s určitými vlastnosťami. To si treba naštudovať. Skvelý je na to napríklad SoapCalc, ktorý ponúka základné mydlárske informácie pre mnoho druhov olejov a dá sa v ňom vypočítať množstvo potrebného NaOH alebo KOH pre konkrétnu zmes olejov. SoapCalc tiež zhruba povie, aké mydlo z tej zmesi bude, aké bude mať vlastnosti.
Veľa užitočných informácií sa dá nájsť v rozličných vláknach tohto fóra, píšeme sem, keď niečo nové, zaujímavé zistíme ;)
Odpovědět | Témata
|

evula
Ahojte, mna by zas zaujimalo, ak chcem vyrabat mydlo z olivoveho oleja ci to moze byt aj klasicky kuchynsky extra virgin alebo si ho musim kupit niekde inde.
Odpovědět | Témata
|

mia5
ja pozivam olivovy pomace z kauflandu,liter soji 2.22 eur. Je to
kauflandacka privatka

Dňa 9.10.2012, evik [via Výroba mydla]
<[hidden email]> napísal(a):

>
>
> Ahojte, mna by zas zaujimalo, ak chcem vyrabat mydlo z olivoveho oleja ci
> to
> moze byt aj klasicky kuchynsky extra virgin alebo si ho musim kupit niekde
> inde.
>
>
>
> _______________________________________________
> If you reply to this email, your message will be added to the discussion
> below:
> http://v-roba-mydla.2293545.n4.nabble.com/otazky-tp4640931p4641024.html
>
> To unsubscribe from otazky, visit
>
S pozdravom
*
Mária Liptáková*
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od evula
Olej môže byť akýkoľvek, ale extra virgin je na to škoda. Najlepší je pomace - z olivových výliskov.

Odpovědět | Témata
|

duun
Najlacnejší pomace kupujem v Bille, keď je akcia - liter stál 1,49 eura! Nič mu nechýba. Za Billou je v rebríčku Tesco - liter za 1,99 v akcii. Potom Kaufland - 2,99 za liter. Panenský dávam do šampónov a kupujem Natur v Lidli za 3,59 - 750 ml fľašu..
Odpovědět | Témata
|

mia5
dunn odkial si? A to kupujes privatky? Lebo co som pozerala tak v
kauflande urcite privatka nestoji  2.99...2.22 je bezna cena v BA
tesco ma o par centov drahsie a inde som nekukala..tu billu asi skusim

Dňa 11.10.2012, duun [via Výroba mydla]
<[hidden email]> napísal(a):

>
>
> Najlacnejší pomace kupujem v Bille, keď je akcia - liter stál 1,49 eura!
> Nič
> mu nechýba. Za Billou je v rebríčku Tesco - liter za 1,99 v akcii. Potom
> Kaufland - 2,99 za liter. Panenský dávam do šampónov a kupujem Natur v
> Lidli
> za 3,59 - 750 ml fľašu..
>
>
>
> _______________________________________________
> If you reply to this email, your message will be added to the discussion
> below:
> http://v-roba-mydla.2293545.n4.nabble.com/otazky-tp4640931p4641029.html
>
> To unsubscribe from otazky, visit
>
S pozdravom
*
Mária Liptáková*
Odpovědět | Témata
|

evula
tak pokracujem v otazkach.

cim robite odtlacky textu do mydla? ze olivove mydlo a pod?
dakujem
Odpovědět | Témata
|

evula
a este jedna, nekde som to citala ale neviem to teraz najst, kde kupim NaOH?
na aky ucel ke urceny NaOH ktory kupite?
dakujem
Odpovědět | Témata
|

Sisa
Dnes som poverila mamu, aby zasla do Billy a olej mi aj kupila..Ale uz mi volala, ze stoji 3 eura liter - Clever - ta ich znacka. Nic take, ze 1,5 ako ste tu pisali.. NaOH kupuje brat - mozem sa ho opytat kde, ale tusim spominal, ze v obchodoch s farbami a lakmi. Je to 95-99% NaOH. A mozem dnes pozriet, na co presne je urceny - teda, co sa pise na etikete.. :)
123