olivove (kastilske) mydlo s medom

classic Klasický list Seznam threaded Témata
15 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

olivove (kastilske) mydlo s medom

katka
prvy mydlarsky pokus, o obavy som sa uz podelila v sekcii "ked sa nieco nepodari" -> "super-super fatting?", ale zda sa, ze neboli opodstatnene
zaroven som zistila, ze som nevedomky vyrobila kastilske mydlo;)

panensky olivovy olej   500 g
NaOH   63 g
voda (nemala som destilovanu, pouzila som balenu kojenecku)   190 g
v stope lyzica medu
(vypocty podla soapcalc, pretucnenie 7%)

po preliati do formy som dopekala v rure 2 hodiny na 70% - ale podla Evik to vdaka medu nebolo treba (je to rozpustadlo - nabuduce skusim s viac medom bez dopekania) - a krajala po 12stich hodinach - asi prave kvoli tomu medu nebolo take makke, ake by malo byt ciste olivove mydlo, ale trosku krehke.
vonia ako vlasske orechy v karamele a nie je uplne vzhladne, ale je prve:)

po teste jazykom som ho hned aj pouzila, pH v poriadku, pokozka po nom prijemna a funguje aj na vlasy, mam radost:)

katka

Odpovědět | Témata
|

Re: olivove (kastilske) mydlo s medom

katka
ako to tu viac citam, zacinam mat podozrenie, ze to mydlo nepreslo gelovou fazou - ma taku strukturu - napriek tomu uz nie je alkalicke, sposobil to ten med?

k.
Odpovědět | Témata
|

duun
Moje čisto olivové alebo takmer čisto olivové sú krehké a trochu drobivé vždy. Mám aj jedno, čo som "piekla" a videla som, že prešlo gélovou fázou a tiež je tvrdé a krehké od samého začiatku, hneď ako vychladlo. Ináč, kastílske, ako tvrdí Evik, sú hneď tvrdé a krehké, ale kým nedozrejú, nevydržia vo vode - tam rýchlo nasiaknu a zmäknú.
Myslím, že po dvoch hodinách na 70 °C by malo byť aj to Tvoje zgélované, aj keď je svetlé a tvrdé. A ak je alkalinita v poriadku, je to v podstate jedno. Daj mu pár týždňov a bude z neho skvelé mydlo ;)

A propos, medu radšej nedávaj viac - polievková lyžica na pol kila tuku je tak akurát. Viac medu môže spôsobiť, že mydlo bude lepkavé a bude sa potiť - med nasáva vzdušnú vlhkosť.
Odpovědět | Témata
|

katka
registrujem upozornenie s medom!

a potesila podobna struktura, vydychla som si.)

jedno je uz v kupelni a zatial mam prave pocit, ze sa z neho mina malo, ze nie je makke, uvidime
dik;)

k.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
katka napsal(a)
jedno je uz v kupelni a zatial mam prave pocit, ze sa z neho mina malo, ze nie je makke, uvidime
dik;)
Zistila som zaujímavú informáciu ohľadom môjho 90% olivového mydla. Úplne na začiatku po rozkrájaní som povrch obrezala od nerovností a suchej bielej vrstvy a keďže na konci z toho bola celkom veľká hmota, tak som túto vrstvu uplácala na mydlo. To používam už týždne v kúpeľni na ruky, a stále sa neminulo, je pomerne tvrdé a pekne pení.

Ten zbytok, čo som posielala som vlastne vôbec neskúšala a teraz ho naši dali k umývadlu ako mydlo na ruky - upozorňujem, že na magnetku, takže visí, a nedotýka sa vody. Pretože naši aj s bratom sú väčšinou doma, mydlo je vystavené veľmi intenzívnemu používaniu, a musím povedať, že sa začína "rozbľabľávať" a skoro vôbec nepení.

Tento rozdiel si vysvetľujem tak, že zatiaľčo ja používam mydlo z povrchových odrezkov, ktoré stihlo vypariť vodu, naši doma majú mydlo ešte neodparené, a teda sa takým intenzívnym používaním na ruky prejavuje jeho vlastnosť olivového mydla - mäkkosť, neodolnosť a nepenivosť. Myslím, že ideálne je používať ho do vane, kde sa používa menej často a ešte lepšie by mu prospelo niekoľko ďalších mesiacov odpočívania a odparovania.

Takže ak sa Ti zdá už teraz pevné, môže to byť práve tým, že zatiaľ mydlíš odolnejší povrch a nepoužívaš ho tak často. Ale zaujímalo by ma, ako mydlo prežije intenzívne a dlhodobé používanie!

Aha, a ešte jedna vec, teraz som čítala, že pravé kastílske mydlo neobsahuje glycerín, ten je z mydla vysolený. Aj preto kupované kastílske mydlo je tvrdšie, odolnejšie a hlavne ťažšie!

Odpovědět | Témata
|

duun
taenia napsal(a)
Zistila som zaujímavú informáciu ohľadom môjho 90% olivového mydla. Úplne na začiatku po rozkrájaní som povrch obrezala od nerovností a suchej bielej vrstvy a keďže na konci z toho bola celkom veľká hmota, tak som túto vrstvu uplácala na mydlo. To používam už týždne v kúpeľni na ruky, a stále sa neminulo, je pomerne tvrdé a pekne pení.

Ten zbytok, čo som posielala som vlastne vôbec neskúšala a teraz ho naši dali k umývadlu ako mydlo na ruky - upozorňujem, že na magnetku, takže visí, a nedotýka sa vody. Pretože naši aj s bratom sú väčšinou doma, mydlo je vystavené veľmi intenzívnemu používaniu, a musím povedať, že sa začína "rozbľabľávať" a skoro vôbec nepení.
Je medzi Vašimi domácnosťami rozdiel v tvrdosti vody?

Ono totiž si neviem predstaviť, že by ten kus, čo mám od Teba, mohol obsahovať ešte menej vody. Je dôkladne vysušený. Okrem toho sa mi nevidí, že by si tie odrezky mohla "uplácať" do nejakého kompaktného tvaru a dostať mydlo, ktoré je suchšie ako to, čo ostalo po tom orezávaní.
Mám supermäkkú vodu. Skúsim mydlo dať k dispozícii na ruky, aby sa namočilo niekoľkokrát denne a uvidíme, ako bude peniť...
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
duun napsal(a)
Je medzi Vašimi domácnosťami rozdiel v tvrdosti vody?

Ono totiž si neviem predstaviť, že by ten kus, čo mám od Teba, mohol obsahovať ešte menej vody. Je dôkladne vysušený. Okrem toho sa mi nevidí, že by si tie odrezky mohla "uplácať" do nejakého kompaktného tvaru a dostať mydlo, ktoré je suchšie ako to, čo ostalo po tom orezávaní.
Mám supermäkkú vodu. Skúsim mydlo dať k dispozícii na ruky, aby sa namočilo niekoľkokrát denne a uvidíme, ako bude peniť...
U mňa je voda tvrdá, takisto u našich na Slovensku, aj keď u mňa je vo vode niečo, čo mi strašne vysušuje pokožku. U našich ten problém nemám, je zrejme mäkkšia, alebo čistejšia.

V tvrdej vode sa mydlo rozpúšťa horšie, ale potom by nemalo ani peniť. A to pení. Podľa mňa je rozdiel práve  v tom, že to moje obsahuje ten povrch, ktorý je odlišný, tvrdší a suchší. Uplácala som to samozrejme za pomoci odrezkov menej tvrdých, tvoria tak 50%. To mydlo má preto taký melírovaný vzor - tie tvrdšie povrchové odrezky tvoria akúsi bielu a zbytok je pekná zelená.

To mydlo čo si dostala je také isté ako čo majú naši na umývadle. Ono vyzerá super tvrdé, ale to len tak vyzerá.
Ale som veľmi zvedavá, ako to dopadne u Vás!!!!

Neviem sa dočkať až prídem domov, tam vyskúšam všetky Vaše mydlá postupne, teraz ich nechcem rozbaľovať pred cestou...

Odpovědět | Témata
|

katka
Odpověď na tento příspěvek od Evik
taenia napsal(a)

Takže ak sa Ti zdá už teraz pevné, môže to byť práve tým, že zatiaľ mydlíš odolnejší povrch a nepoužívaš ho tak často. Ale zaujímalo by ma, ako mydlo prežije intenzívne a dlhodobé používanie!

Aha, a ešte jedna vec, teraz som čítala, že pravé kastílske mydlo neobsahuje glycerín, ten je z mydla vysolený. Aj preto kupované kastílske mydlo je tvrdšie, odolnejšie a hlavne ťažšie!
hm
na povrchu je sice taka vrstvicka (vyzrazana soda?), lenze ja som ho pokrajala a pouzivam aj kusky, ktore su z nejakych dvoch tretin z vnutra - a aj ta vnutorna hmota na priereze je tuha - aj vo vode.
jasne, nemozem porovnat este velmi intenzivne pouzivanie, ale kedze som bola taka nadsena, prvy den som si umyla ruky aspon 20krat:)
a takisto v sprche - mydielka penia dost slusne, najma pri umyti vlasov je z toho normalna kremova husta pena, cize asi az taka extremne tvrda voda (aby to preto nerozpustalo) tu nebude.

zahada:)
inak mam po nich (plus oplach octovou vodou) super vlasy a jemne ruky
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
To je úžasné, som rada. Myslím, že pena je hlavne vďaka medu. Ale aj pre mňa je to záhada, no neviem, čo to máme za vodu tuná :) Bohužiaľ mi už neostal ani jeden kúsok na skúšanie, takže len musím vyrobiť ďalšiu dávku!
Odpovědět | Témata
|

duun
Odpověď na tento příspěvek od katka
katka napsal(a)
hm
na povrchu je sice taka vrstvicka (vyzrazana soda?), lenze ja som ho pokrajala a pouzivam aj kusky, ktore su z nejakych dvoch tretin z vnutra - a aj ta vnutorna hmota na priereze je tuha - aj vo vode.
jasne, nemozem porovnat este velmi intenzivne pouzivanie, ale kedze som bola taka nadsena, prvy den som si umyla ruky aspon 20krat:)
a takisto v sprche - mydielka penia dost slusne, najma pri umyti vlasov je z toho normalna kremova husta pena, cize asi az taka extremne tvrda voda (aby to preto nerozpustalo) tu nebude.

zahada:)
inak mam po nich (plus oplach octovou vodou) super vlasy a jemne ruky
Skvelé info! Robím medové olivové mydlá, ale ešte som ich príliš neskúšala. Takže je to dobrá kombinácia ;) Med tam zrejme spraví svoje..
Odpovědět | Témata
|

Sisa
Odpověď na tento příspěvek od katka
S bratom sme robili 100% olivove mydlo 17.10. Myslela som, ze je uz vhodne na pouzitie, ale nie je.. :( Vcera ho vyskusal a povedal, ze vysusuje ruky a dokonca, ze v nom citit NaOH.. :( Postup sme dodrzali, pomery tiez.. :( Bude z neho este nieco, ked dlhsie postoji? Vdaka!
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
100% Olivové mydlo - tak to počkáte aj niekoľko mesiacov, ak vám neprešlo gelom.

2012/11/5 Sisa [via Výroba mydla] <[hidden email]>
S bratom sme robili 100% olivove mydlo 17.10. Myslela som, ze je uz vhodne na pouzitie, ale nie je.. :( Vcera ho vyskusal a povedal, ze vysusuje ruky a dokonca, ze v nom citit NaOH.. :( Postup sme dodrzali, pomery tiez.. :( Bude z neho este nieco, ked dlhsie postoji? Vdaka!

If you reply to this email, your message will be added to the discussion below:
http://v-roba-mydla.2293545.n4.nabble.com/olivove-kastilske-mydlo-s-medom-tp4262548p4641095.html
To start a new topic under Recepty, email [hidden email]
To unsubscribe from olivove (kastilske) mydlo s medom, click here.
NAML

Odpovědět | Témata
|

Hannja
Evik dostala si ma , mesiac ležím pred notebookom a čítam a čítam a v noci snívam..... a držte mi palce práve som si pripravia olivový olej a roztook NaOH , skusim tam potom šprcnuť med ...ja viem varovala si začiatočníkov pred olivovým ale no neskus to , predvčerom som si objednala vecičky že naučím sa mydlová hmota a pod a dnes ešte neprišlo nič ( ani nemohlo, ved čo mi to letecky pošlú) takže mydlo bude bez farbiva ak vobec to bude mydlo , dávku som urobila s 300 g olivového oleja , naoh mám napísané spolu s vodou v kuchyni a čakám kým to bude mať teplotu 32°C aby som mohla mixerovať.... bože ja som blázon , dostala si maa chcem robiť tie úžasné vonavé kusky
Odpovědět | Témata
|

hannja
no a je to vo formičkách....len neviem ako sa to može liať ked ja som mala z toho kašu a lyžičkou som to natláčala do kelímkov a vytláačala bublinky.... a použila som esenciálny olej olivový háj vonia úúúžasne ale či aj stuhne? och veľmi chcem aby stuhlo.....ak nestuhne idem na to ešte raz
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Nuž, mydlo sa TI nelialo, lebo sa zrazilo. Neviem čo je to Olivový háj, ale neznie to ako esenciálny olej, ale skorej ako vonný olej s obsahom alkoholu, čo by vysvetľovalo aj prečo sa Ti mydlo zrazilo. Určite stuhne.

E.