moje prvé

classic Klasický list Seznam threaded Témata
8 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

moje prvé

Miska
Ahojte,
tak už aj ja mám svoje prvé mydlo a hneď aj nejaký problém - asi. No od začiatku...

Evik - super blog! Po dlhej dobe som sa k nemu vrátila a čítala som a čítala - dookola všetko niekoľkokrát. Tak som sa odhodlala urobiť si mydielko. Objednala som oleje a maslá a kým som čakala na balík, čítala postupy a rady znovu a dookola :)

Včera bol teda deň D

Môj recept z 500g olejov:
Olivový olej pomace 150g (30%)
Kokosový olej 150g (30%)
Palmový olej 150g (30%)
Mandľový olej 50g (10%)
NaOH 72g (malo byť 72,04g ale nemám takú presnú váhu)
voda190g

- do vody som dala vylúhovať domácu sušenú levanduľu, precedila som ju cez jemné sitko a znovu odvážila, chýbajúcu vodu som doplnila na plánovaných 190g
- rozpustila som NaOH
- kým sa roztok chladil, pripravila som si oleje, vážila som opatrne a veľmi presne (aspoň podľa mojej váhy)
- kedže nemám teplomer - zatiaľ - odhadla som teplotu od oka, roztok aj oleje boli približne rovnako teplé cca 30°C
- do olejov som pomaly naliala roztok jemne premiešala a na rad prišiel mixér a tu sa si niečo pokazilo - približne po 30-tich sekundách sa mi urobila stopa (asi stopa), jednoducho zmes zhustla asi ako redší puding, zdá sa mi to nejako strašne rýchlo, alebo nie?
- chcela som si byť istá, že sa všetko premieša tak som mixovala ešte chvíľu ale hmota už bola ako hustejší puding ale ešte stále tekutá
- do zmesi som pridala cca 6ml pomarančovej silice, asi 2ml vitamínu E a polievkovú lyžicu roztopeného bambuckého masla, rozdelila som ju na dve časti, do jednej som dala červené a modré gélové potravinárske farbivo, vyzeralo to že modrej som dala málo lebo po rozmiešaní (najskôr ručnom potom na pár sekúnd mixérom) mala hmota bordovú farbu nie mnou plánovanú fialovú
- nezafarbená hmota mi medzitým ešte viac zhustla takže som ju d formy už nemohla liať skôr len vrstviť, vrstvila som striedavo obidve farby, formou som priebežne trochu pobúchala nech sa utrasie, špajdľou som sa snažila trošku premiešať farby ale išlo to zle lebo mi po špajdli ostávala ryha
- po vrchu som ešte mydlo posypala sušenou levanduľou, zakryla som ho, zabalila do deky a šup s ník k radiátoru, kedže som musela ísť do práce (na nočnú) tak som už nemohla sledovať čo sa s ním deje
- skončila som s ním včera večer okolo 18.45 a dnes ráno o 9.30 som ho skontrolovala, vyzeralo ako včera večer len bolo stvrdnuté, z formy som ho vybrala ľahko a tu sa ukázalo, že bordovú farbu má len na povrchu vo vnútri sa zmenila na zelenomodrú, krájalo sa veľmi dobre, dokonca trochu vonia i keď to možno vonia len tá nevanduľa navrchu
- no a ešte jedna záhada, tá vrchná vrstva má PH vyššie ako zvyšok mydla, mám PH indikátory so stupnicou 0-12, vrchná vrstva je tak medzi 11 a 12 a zvyšok medzi 8 a 9 čo sa mi zdá nejaké divné

tu vidno jednak ten farebný rozdiel a tiež ryhu čo ostala pri vytváraní vzoru

Aby som to zhrnula, urobila som niečo nesprávne? naozaj sa mi urobila stopa tak rýchlo? fáza gélu bola či nie? a čo to PH? a ešte ako krájate mydlá s bylinkami navrchu? mne tam tie bylinky vyrobili ryhy

Pekný deň všetkým :)
Miška
Odpovědět | Témata
|

Re: moje prvé

lasica
Krásne mydielko. A hneď aj s farbou :) Kde si zohnala takú super pečiatku? Tu v Rakúsku som našla len také velmi obrovské, čo sú veľmi veľké na niektoré moje malé mydielka. Diky za info :)
Odpovědět | Témata
|

Miska
Ahoj,
uz si celkom nepamätám ale myslím že v niektorom z čínskych obchodov alebo v ľudovke za smiešnu sumu, je to vlasne taký pásik do ktorého sa zasúvajú písmenká tak si napíšeš v podstate čo potrebuješ. Ak by si chcela môžem sa pozrieť či ich ešte nájdem a mohla by som ti ich poslať :-)
Jaj a ďakujem za pochvalu, uvidím čo z toho bude, dnes som skúsila ďalšie dve :-)
Odpovědět | Témata
|

lasica
Odpověď na tento příspěvek od Miska
Jej, to by bolo super. Myslim, ze take nejake aj Evik zhanala ;) Napis mi na mail, alebo ak si na FB, si ma pridaj do priatelov. Hadam tu moje meno ikto nezneuzije ;) FB - Maria Pilisova, mail: maria.pilisova@gmail.com   A DAKUJEM
Odpovědět | Témata
|

Miska
Za málo :-)
Odpovědět | Témata
|

Karkulka.
Nekrájaj zhora, cez kvety, ale polož mydlo na bok.Posielam Ti fotky na mail.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Miška,

Tvoje mydlo je úplne ukážkové  a perfektné, nič nie je zle, všetko tak ako má byť. Odpoviem postupne:

Miska napsal(a)
- do olejov som pomaly naliala roztok jemne premiešala a na rad prišiel mixér a tu sa si niečo pokazilo - približne po 30-tich sekundách sa mi urobila stopa (asi stopa), jednoducho zmes zhustla asi ako redší puding, zdá sa mi to nejako strašne rýchlo, alebo nie?
Vôbec nie, 30 sekúnd je u mydla s 30% kokosového oleja celkom normálne. Tiež záleží od mixéru - čím silnejší, tým rýchlejšie mydlo zhustne.

Miska napsal(a)
- do zmesi som pridala cca 6ml pomarančovej silice, asi 2ml vitamínu E a polievkovú lyžicu roztopeného bambuckého masla, rozdelila som ju na dve časti, do jednej som dala červené a modré gélové potravinárske farbivo, vyzeralo to že modrej som dala málo lebo po rozmiešaní (najskôr ručnom potom na pár sekúnd mixérom) mala hmota bordovú farbu nie mnou plánovanú fialovú.
To je možné preto, lebo tá modrá i červená farba je možno nestabilná vo vyššom pH, takže v stope mali inú farbu (napr. modrá mohla byť fialová) - viď test potravinárskych farbív na blogu.

Miska napsal(a)
- nezafarbená hmota mi medzitým ešte viac zhustla takže som ju d formy už nemohla liať skôr len vrstviť, vrstvila som striedavo obidve farby, formou som priebežne trochu pobúchala nech sa utrasie, špajdľou som sa snažila trošku premiešať farby ale išlo to zle lebo mi po špajdli ostávala ryha
To je normálne

Miska napsal(a)
- skončila som s ním včera večer okolo 18.45 a dnes ráno o 9.30 som ho skontrolovala, vyzeralo ako včera večer len bolo stvrdnuté, z formy som ho vybrala ľahko a tu sa ukázalo, že bordovú farbu má len na povrchu vo vnútri sa zmenila na zelenomodrú, krájalo sa veľmi dobre, dokonca trochu vonia i keď to možno vonia len tá nevanduľa navrchu
Tá farba sa zmenila kvôli tomu, že sa znížilo pH (viď citlivosť farby na pH). Mydlo určite prešlo fázou gélu, inak by nemalo také nízke pH.

Miska napsal(a)
- no a ešte jedna záhada, tá vrchná vrstva má PH vyššie ako zvyšok mydla, mám PH indikátory so stupnicou 0-12, vrchná vrstva je tak medzi 11 a 12 a zvyšok medzi 8 a 9 čo sa mi zdá nejaké divné
Z vrchnej vrstvy sa odparila voda rýchlejšie a tiež skorej vychladla. To znamená, že mydlo tam neprešlo fázou gélu a tým pádom mu bude trvať ešte cca 1-2 týždne, kým dosiahne pH ako zbytok mydla, ktorý fázou gélu prešiel. Naznačuje to aj farba - ešte je červená! Časom sa zmení na modrozelenú.

Mimochodom, modrozelená je možno aj preto, lebo tá červená možno vo vyššom pH dáva žltú (pH nad 7)... Treba zistiť rozpustením a testovaním vo vode so sódou bikarbónou pri rôznych pH.

Miska napsal(a)
a ešte ako krájate mydlá s bylinkami navrchu? mne tam tie bylinky vyrobili ryhy
Buď si bylinky odstrániš zo zóny odkiaľ krájaš, alebo mydlo krájaš zboku ako vraví Karkulka.

Pekný deň všetkým :)
Miška

Odpovědět | Témata
|

Miska
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie :-)
Včera som robila ďalšie dve mydlá.
Škoricové z 500 g olejov:
Olivový 40% 200g
Kokosový 30% 150g
Palmový 30% 150g
NaOH 71,8g
Voda 190 g
V stope škoricovo-vanilková vôňa cca 6 ml, potom do polovice hmoty ešte mletá škorica
Samozrejme zas bleskovo hustá stopa :-)
Tentoraz som roztok aj oloje miešala trošku teplejšie ako pri prvom mydle a gélová fáza prešla celým mydlom, vlastne bolo mierne teplé aj po 24 hodinách kedy som hi vyberala z formy, po celej ploche je akokeby naolejované PH tej tekutiny je asi neutrálne - papierik sa vôbec nesfarbil.
Krájalo sa dobre a krásne vonia, dúfam, že tá vôňa počas zrenia nevyprchá.
Takto vyzerá:

Tretie mydlo som robila tiež z 500g olejov
Olivový 60% 300g
Kokosový 20% 100g
Palmový 20% 100g
NaOH 70,6g
Voda 190g
Do roztoku som dala trochu soli, potom v stope do jednej polovice lyžicu medu, vôňa ružové korenie a lekno.
Opäť hustá stopa - aké prekvapujúce :-)
Tentoraz mydlo liala do menších silikónových formičiek, keďže bolo také husté že sa vlastne ani nelialo napackala som ho tam lyžicou - veeeeeľmi neestetické
No a ako pravý nedočkavec šupla som ho do rúry cca 2 hodiny na 50° potom ostalo v rúre, neskôr som ho ešte zapla na skoro 2 hodiny a do rána ostalo v rúre. PH vyzeralo v poriadku tak som ho vyskúšala, ruky mi nevysušilo, pekne pení, aj vôňu cítiť ale nie tak ako na tom škoricovom, len je strašne škaredé. ALE - skúšala som ho v sprche, keď tak pekne pení - hoci trochu slizko - vyskúšala som ho pri holení nôh :-). A teeeeda je super. Máme veľmi tvrdú vodu a vždy sa musím riadne krémovať aby som nebola celá biela drsná a šupinkatá a teraz som sa nemusela :-)  takže aj keď je naozaj škaredé aspoň je dobré :-)  fotky nedám lebo som ho nefotila :-)
Pekný večer všetkým :-)