jogurtove mydlo s hodvabom, nakoniec bez hodvabu...

classic Klasický list Seznam threaded Témata
4 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

jogurtove mydlo s hodvabom, nakoniec bez hodvabu...

jarusha
zdravim mydlarsky vospolok: ) prosim ma dotaz, vcera som robila jogurtove mydlo, takze som si predom namrazila jogurt s destilkou ( 90g jogurtu + 100g vody) bola som pripravena na sialenu exotermicku reakciu, tak som napustila drez studenou vodou, a povytlacala zmrazeny jogurt do nadoby, kde som riedila hydroxid, no miesam miesam, nakoniec sa mi skoro ani nechceli kocky rozpustit, i zistim , ze roztok mal nieco nad 10 celsia: )) tak to ma prekvapilo trochu, nakoniec som ho musela ohrievat napustenou teplou vodou v dreze...v jogurte sa mi urobili ale drobne hrudky a tie su vuditelne aj v mydle, otazka znie, co som urobila spatne? dalej, teda som sa rozhodla na poslednu chvilu, ze pridam do roztoku NaOH hodvam, no miesam miesam, i hodvab sa nerozpusta: ) otazka znie, co som urobila spatne? nie je schopny sa rozpustit v tak studenom roztoku? hra tam rolu teda teplota?? a este ako poznam, ze mydlo preslo gelovou fazou? vyzera, ze ano, ale to len kvoli tomu, ze v strede boli po kratkom case po vyliati do formy v strede znamky "potenia" a dnes rano su po obvode mydla, tak nejak to mala >Evik vyfotenen tusim u kakaoveho mydla, dakujem za odpovede!
Odpovědět | Témata
|

Re: jogurtove mydlo s hodvabom, nakoniec bez hodvabu...

duun
Hodváb sa v NaOH rozpúšťa ťažko a dlho. On sa totiž nerozpúšťa, ale štiepi na aminokyseliny. Dosť tomu pomáha, keď je roztok horúci. Ja hodváb rozpúšťam v NaOH bez chladenia a teplota roztoku môže dosiahnuť až 80-90 °C. Vtedy to ide a netrvá to hodinu. Preto v zmrznutom jogurte alebo mlieku hodváb ťažko rozpustíš..

Druhá vec - v jogurte ani v  mlieku nemôžeš vidieť, či sa ti ten hodváb už rozpustil alebo nie.

Tretia vec - funkcia hodvábu v mydle je vytvárať na pokožke tenučkú vrstvu na zadržanie vlhkosti, proti vysušeniu. Toto zabezpečujú aminokyseliny vzniknuté hydrolýzou z hodvábu. A presne takisto pôsobia aminokyseliny vzniknuté zmiešaním mlieka, vajíčka, jogurtu alebo aj obyčajného mletého ovsa či dokonca pšeničnej múky s NaOH. Nie je preto potrebné mať v mydle aj mlieko/jogurt aj hodváb, také mydlo nebude lepšie ako mydlo iba s hodvábom alebo iba s mliekom.

Z tohto všetkého vyplýva, že rozpúšťať hodváb v zmrznutom jogurte netreba.
Odpovědět | Témata
|

jarusha
dakujem za odpoved, uz som ucinila aj pokus o mydlo s hodvabom, ale bez jogurtu, hodvab som nechala rozpustat dost dlho, a bolo vidno, ze vazby uz boli dost rozstiepene, lebo sice vlakna vidiet bolo, ale miestami sa rozpadal, nerozpustil sa sice uplne cely, ale potom som ho v stope rozmixovala:) tam bol iny problem...mydlo sa nakoniec nepodarilo, malo miestami transparentne miesta , miestami nie, bolo vlhke, este sa aj vrch zbortil dovnutra ...inak k jogurtovemu mydlu s hodvabom ma inspiroval prave Tvoj komentar v receptoch pod mydlom s hodvabom: )
Odpovědět | Témata
|

Janka1
Ahojte mydlarky :)

robila som Evikin recept jogurtove mydlo, ale s pridaním lyžice medu.
Mydlo je fakt super a co ma prekvapilo, vobec sa nevytvoril sodny povlak.

Musim sa ale este priznat, ze neslo do chladnicky, bo som zabudla :D
Vone som dala ovela menej, kvoli detom, ale tym padom je mydlo takmer bez vone, co trochu lutujem...

Tento recept fakt odporucam:)
Dufam, ze sa takto vydari aj nabuduce.