da sa mydlo roztopit?

classic Klasický list Seznam threaded Témata
7 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

da sa mydlo roztopit?

dodkes
Ahojte,.
mam taku otazku,dalo by sa domace mydlo (proces za studena)rozpustit pridat nejaku vonu a nechat stuhnut?mam este dost olivoveho mydla,mne nevadi ale ostatnym v rodine ano,.len netusim co sa s nim stane?.
Dakujem
Odpovědět | Témata
|

Re: da sa mydlo roztopit?

Evik
Administrátor
Ahoj Dodkes,

klasické mydlo sa len tak rozpustiť nedá. Musíš to spraviť tak,že ho rozpustíš v malinkom množstve vody (cca 100g vody na 1kg mydla, ale záleží na tom aké je staré). Potom môžeš pridať vôňu,ak je to to, čo im vadí (lebo nepíšeš, či im vadí že nevonia alebo niečo iné). Mydlo dáš do formy a počkáš kým sa voda vyparí, čím stuhne. Ak to preženieš, budeš musieť veľmi dlho čakať kým sa voda odparí (lebo tam už neprebieha reakcia zmydelnenia, takže tuhne len vychladnutím a hlavne odparením vody) a mydlo sa Ti zošúverí.
Odpovědět | Témata
|

dodkes
Ahoj,
Dakujem,

ano vadi im vôna,.A mam teraz aj vônu a farbu tak som chcel niekolko mydiel prerobit,.Ak to prezeniem myslis s vodou ze ju dam vela?chcel som vyskusat  v mlieku či tomu mydlu ešte nieco nedoda,.(mydlo uz ma tak 6-7mesiacov,už je dost tuhe)
Ešte otazočka,.ake množstvo vône odporučaš dat aby bolo citit ale nebolo vela?mam vanilku,koncentrat synt.a prirodnych  latok,.

Dakujem,.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj, áno, nesmieš tam dať veľa vody. Samozrejme môžeš pridať mlieko, trochu to možno mydlo zjemní. Vône, no to záleží na tom, či je syntetická (stačí menej) alebo sú esenciálne oleje (podľa druhu, citrusové napríklad vyprchajú rýchlo, takže treba viac, škorica a klinček alebo levanduľa zas dobre držia). Dala by som asi 5ml syntetickej, alebo 10ml levandule, 5ml škorice či klinčeka alebo 15 ml pomaranča na 500g mydla.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
no, možno je to moc tých 15 ml, na 500g, tak daj 10ml a levandule 7ml.
Bob
Odpovědět | Témata
|

Vůně

Bob
Do holícího mýdla /studeným procesem/ jsem dal ,no cca 5ml pomerančové esence a louh ji úplně zničil.Přitom syntetická vanilka byla při stejném množství v pohodě.Jak vůni v mýdle uchovat ? Někde byla rada dávat společně se škrobem,ten snad váže vůni a nedochází tolik k degradaci ? Rád bych znal množství kolik vůně do jakého množství a radu jak s tím škrobem.
Odpovědět | Témata
|

Re: Vůně

Evik
Administrátor
Ahoj Bob,

nepíšeš, do koľko mydla si dal tých 5ml pomarančovej vône. V každom prípade, citrusové esenciálne oleje s výnimkou citrónovej trávy, sú v zásaditých podmienkach nestabilné a treba ich pridať omnoho viac než iných. Škrob, íly a iné práškové zložky, ktoré sú schopné vône naviazať ich stabilizujú, pretože ich viažu a čiastočne chránia pred pôsobením hydroxidu.
Syntetické vône sú obvykle veľmi odolné takže ich treba podstatne menej.
Ja dávkujem esenciálne oleje takto. Na 1kg olejov v studenom procese:
citrusové EO (horné tóny v parfémoch) - citrón, bergamot, pomaranč, ...: až 30ml
kvetinové a bylinkové EO (stredné tóny v parfémoch) - ako levanduľa, palmaruža, geránium, šalvia, ...ale aj citrónová tráva: cca 15 ml
drevité a ťažké (spodné tóny v parfémoch) - ako klinček, pačuli, škorica, céder, ylang-ylang: cca 7 ml

Ak fixujem tak EO rozmiešam v minimálnom množstve škrobu tak aby ho ten škrob nasal ale nebol sypký (cca 1-2PL na 10-30ml EO).