Šampón v kocke

classic Klasický list Seznam threaded Témata
31 zpráv Volby
12
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Šampón v kocke

duun
"Pevný rostlinný vlasový šampon
Tento šampon plně nahradí kvalitní šampon i kondicionér.

385 g olivového oleje
280 g ricinového oleje
55 g jojobového oleje
280 g kokosového oleje
120 g hydroxidu sodného
380 ml destilované vody "

http://www.svicky.net/

Spravila som recept na percentá - pomery skoro tie isté:

Olivový olej panenský           -- 31%
Kokosový olej panenský        -- 27%
Ricínový olej panenský          -- 27%
Jojobový olej                         -- 5%
Blesk                                       -- 10%

Prehnala som to cez SoapCalc, vyrátala vodu a NaOH. V stope som pridala ten jojobový olej, práškovanú žihľavu cca 1 polievkovú lyžicu, rozmarín EO - 3ml, TeaTree 5ml, šalviový EO - 3ml.
Výsledný šampón je tmavozelený a vonia bylinkami. Vyskúšame, zreferujem ;)

Odpovědět | Témata
|

Re: Šampón v kocke

Evik
Administrátor
Fakt som zvedavá, ako bude na Tebe fungovať. Ja som pevný šampón už robila, ale moje jemné vlasy sú po ňom ako drôty, vďaka faktu, že mydlo je všeobecne zásadité a to nesvedčí keratínu, ktorý sa rozčeperí. Všeobecne skorej sklamanie, tak radšej pokračujem so šampónmi v tekutej forme.
Odpovědět | Témata
|

duun
Pri tvrdej vode je oplach octovou vodou povinný... a vraj ocot v čistých vlasoch potom nie je cítiť.
My máme vodu takú mäkkú (andezity v okolí), že rýchlovarnú konvicu som od presťahovania pred šiestimi rokmi ešte nečistila a dno má ako zrkadlo. V predošlom bydlisku bola voda tvrdá - a dokonca ten tenký povlak vodného kameňa, čo sme si v konvici priniesli, sa na novom mieste sám rozpustil.

Ako kondicionér zamýšľam používať navyše jojobový olej na mokré vlasy... skúsila som ho raz a šokovalo ma, že mi do vlasov vsiakol a neostali mastné, iba lesklé a dobre sa rozčesávajú. Mám dlhšie vlnité vlasy tmavej farby, dĺžka sa mi už roky podstatne nemení - konce sa olamujú, aj keď ich občas pristrihnem. Možno nová starostlivosť pomôže a vlasy sa mi začnú predlžovať..
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Neviem, či je to len pri tvrdej vode, pretože používam kvalitný filter na vodu v sprche, a nič to pre mňa nezmenilo . Ale rada by som videla výsledok toho Tvojho šampónu a či budeš potrebovať ocot alebo nie!

Ad jojobový olej priamo na vlasy -zaujímavé! Ja by som sa tiež bála, že ich budem mať mastné. Lenže podobne ako Tebe, ani mne sa vlasy už roky nepredlžujú, presne kvôli olamujúcim sa koncom (lenže ja si ich tiež odfarbujem). Vyskúšam, jojobového oleja mám doma hromadu, vďaka za tip! , poreferujem!
Odpovědět | Témata
|

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
Oleja sa dáva iba "pár kvapiek". Ja som si dala do dlane taký šprc veľký ako tekvicové jadierko, rozotrela na dlane a tým som si zľahka vyšúchala vlasy od koncov asi do polovice. Možno by sa dalo aj viac, nabudúce skúsim. Ešte raz som to spravila po niekoľkých dňoch už na suché vlasy. Výsledok bol rovnaký, aj keď údajne je lepšie dávať olej na mokré vlasy.
Odpovědět | Témata
|

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
Odpověď na tento příspěvek od duun
V nedeľu už som nevydržala a jednu vzorku som si vzala do sprchy. Vlasy som si namočila a takou tou sieťkovou žinkou na sprchovanie som z toho mydielka spravila množstvo peny, ktorú som potom vytlačila na svoje vlasy. Toto som opakovala, kým nebol peny dostatok. (To bolo treba preto, lebo vzorka mydielka bola veľmi malá, vlastne som ju celú minula. Väčšou kockou sa dá po vlasoch šúchať priamo.) Vlasy som si umyla ako obyčajne, ale nie dvakrát ale až trikrát. Prvý dojem - vlasy sa mi videli akési drsné, veľmi odmastené, vlastne asi veľmi čisté ;\. Zakrútila som si ich do uteráka a po chvíli odkrútila a na mokré som si dala asi 1 čajovú lyžičku jojobového oleja, všade, na vrch hlavy aj na celú dĺžku vlasov. Voľne som si ich usušila (nepoužívam fén). Videlo sa mi, že ostali mastné, ale to bolo spôsobené príliš veľkým množstvom oleja, ktorý nestihol vsiaknuť do vlasov. Keď celkom vyschli, olej už sa skoro celkom  vpil a vlasy ostali iba veľmi jemne mastné, ale na povrchu, nie pri pokožke. Vyzerá to skôr, ako keby boli na povrchu jemne nagélované. Oleja treba dať menej. Ešte som si trochu pristrihla končeky.

Predbežný výsledok:
1. Vlasy sú akoby pevnejšie, hrubšie a mäkšie, vôbec nelietajú
2. Neskutočne sa lesknú, sú veľmi hladké a veľmi dobre sa rozčesávajú (to od oleja)
3. Pokožku na hlave mám vyslovene "šťastnú". Neviem to ináč popísať - mám na nej veľmi príjemný pocit, že je zdravá a spokojná. Mávam lupiny a pokožka hlavy ma často svrbela. Teraz je to preč, zatiaľ. Zrejme od EO, pridaných do šampónu.
4. Vyzerá to tak, že vlasy sa mi menej mastia, ale po jednom umytí to môže byť predčasný záver. To môže byť od EO a od žihľavy.

Po dvoch dňoch olej z vlasov zmizol - asi sa vpil - a už nevyzerajú nagélované. (Ja si normálne umývam vlasy raz za týždeň.)

Včera sa šampónu zmocnila dcéra a ráno už sa leskla aj ona ;) Vlasy má pevnejšie, tvrdšie a lesklé. Ocot sme ani jedna nepoužili, nabudúce to skúsim s ním.
Odpovědět | Témata
|

duun
Druhý pokus - s väčšou kockou sa mi podarilo bez problémov spraviť penu priamo šúchaním pozdĺžne po vlasoch. Tentokrát som si vlasy umyla dvakrát a opláchla štvťlitrom teplej vody s asi dvomi polievkovými lyžicamu octu - je to veľký rozdiel, aj keď máme mäkkú vodu. Octu by stačilo menej, musela som si ho potom trochu opláchnuť. Vlasy mám mäkké, lesklé a ocot po uschnutí necítiť. Ak to bude stále takto, už sa ku kupovaným šampónom nevrátim ;)
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Super.Vyskúšam,len ten jojobový olej akosi sa mi nedarí zohnať.Zatiaľ.Pozerala som na zahraničných stránkach,ceny sú lepšie ako u nás (http://www.justasoap.co.uk/catalog/index.htm)mMôžete mi povedať,aký je rozdiel medzi EO a COSMETIC FRAGRANCE OIL ?Dunn,čo myslíš,aké by bolo mydlo s kozím mliekom?
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
EO je esenciálny olej, Cosmetic fragrance oil je vonný olej - teda vonná esencia rozličného druhu (obvykle syntetická, prípadne prírodného pôvodu) rozpustená v nosnom roztoku - v oleji, glyceríne alebo v alkohole a podobne) určená na kozmetické použitie, teda bezpečný pri styku s pokožkou (vonné oleje do lámp nie sú obvykle určené pre styk s pokožkou).

Vonný olej môže obsahovať rôzne kombinácie syntetických esencií a môže obsahovať aj esenciálne oleje.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Ďakujem veľmi pekne.
Odpovědět | Témata
|

duun
Odpověď na tento příspěvek od KARKULKA
KARKULKA napsal(a)
Dunn,čo myslíš,aké by bolo mydlo s kozím mliekom?
No ja neviem. Malo by byť skvelé pre citlivú pleť, aj pre malé bábätká. Mám jednu dávku, zreje štvrtý týždeň - je stále trochu priveľmi alkalické, tak som ho zatiaľ nevyskúšala. Robilo sa bez gélovej fázy v plochej forme v chladničke, aby sa neprehrialo a také mydlo vraj zreje oveľa dlhšie. Dám mu ešte pár týždňov.
Čím skôr si také spravíš, tým lepšie, lebo čakať treba naozaj dlho... Postup, ktorý som použila, som popísala v sekcii Proces za studena › Klasické pevné mydlo ›

V nedeľu som spravila ešte dávku kastílskeho s kozím mliekom bez vône do malých formičiek, na objednávku pre kolegyňu - vraj pre bábo. Chodí ešte s bruškom, tak keď bude bábo tak trojmesačné, tak mydlo hádam bude preň použiteľné %)
Moje postrehy - s vytláčaním mydla z formičiek sa netreba ponáhľať - kľudne ho po 24 hodinách v chladničke nechaj ešte ďalších 48 niekde pri izbovej teplote a až potom vyberaj z formičiek. Ináč hrozí, že sa mydlá zdeformujú - budú priveľmi mäkké a drobivé. Aj krájať sa vraj negélové mydlo má až po nejakých dvoch dňoch.
A priprav si dopredu zásobu kociek ľadu ;)

Ináč jojobový olej som kúpila v lekárni - 100 ml za nejakých 6 eur. Balený na Slovensku. Bez neho ten šampón nerob, nebude to ono ;\
(Je to taká lepšia lekáreň zameraná na bylinky a prírodnú kozmetiku, aj Hanus tam majú.)
Odpovědět | Témata
|

Evik
To su hrozne ceny, ze 100 ml za 6 EUR, ale viem, v maloobchodoch to takto predavaju. ja som tu vo francuzsku objavila jeden velkoobchod, kde som kupila 5 litrov jojoboveho oleja za 111 EUR - ja viem, naraz je to vela, ale ked si to clovek prepocita, tak ho 100 ml vyjde na 2.20, co je tretina ceny.
Ricinovy olej som takto kupila v tom istom mnozstve za 66 EUR. Skoda, ze na slovensku neexistuju takito dodavatelia. Alebo ano?
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
U nás sú naozaj škaredé ceny.Ja som kúpila ricinový olej 100ml za 1,70 a na nete,adresa vyššie ,stojí ricinový olej 1 liter 6 eur,cca.A za ceny EO 10ml,niektoré iba 5 ml, na nete dostať už 25ml balenie.Kokosový olej tu 1l 6-7 eur,tam 1kg 3,59 .Radšej budem objednávať zo zahraničia,donesú do domu a ešte aj s poštovným vyjde lacnejšie.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Rozmýšľam,že ten ricinový olej za 6 eur je akýsi veľmi lacný.Tam bude nejaká zrada.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Je vôbec nejaký rozdiel medzi šampónom a mydlom?Tento recept by pokojne mohol slúžiť aj pre mydlo.Takže otázka znie : môžu sa mydlá používať ako šampón?Tvoj šampón má veľmi peknú zelenú farbu,ako sa správa postupom času?Do svojho mätového mydla som dala silný výluh zo žihlavy(+NaOH),prefiltrovaný žihľavový macerát(1 deň odstátia) a do stopy na prach roztlčené bylinky žihľavu,rozmarín,medovku.Výsledná farba svetlozelená(podľa rodiny vyzerá ako rozmixovaná brokolica) a po 2 dňoch bledne a bledne.Dúfam,že nebude hnedá.
Odpovědět | Témata
|

duun
Podľa mňa by sa dalo použiť na vlasy aj mydlo, keby bolo dostatočne pretučnené jojobovým, avokádovým alebo mandľovým olejom pridaným v stope. Jojobový je najlepší, pretože sa málo zmydelňuje, je to v podstate vosk.. a je pre vlasy dobre vstrebateľný. Akurát že by to mydlo na vlasoch menej penilo. Marseillské mydlo (oliva+kokos+palmojadr.ol.)  sa tradične používa aj na umývanie vlasov. Samozrejme treba si potom vlasy opláchnuť vodou s octom alebo citrónom.

Šampónová kocka má v sebe cca tretinu ricínového oleja a od neho pení ako šampón. Mne sa tá pena páči ;)

Ten môj šampón za mesiac trochu zhnedol - je skôr olivovozelený a chlorofyl v ňom ďalej degraduje, takže časom bude skôr hnedý ako zelený. Možno by pomohlo schovať ho do tmy. Prírodný chlorofyl sa časom rozpadá, nevydrží v mydle navždy ;\
Odpovědět | Témata
|

ettevir
Odpověď na tento příspěvek od KARKULKA
Myslím, že záleží hlavně na složení mýdla, na konkrétních použitých olejích, jestli bude mýdlo vyhovovat i vlasům (jak píše duun - jojobový, ricínový atd.). Ještě jsem tuhý šampon nezkoušela (nesehnala jsem ještě jojobový o.), ale nedávno jsem zkusila použít na vlasy jedno kupované přírodní mýdlo, určené původně na obličej a na tělo, a výsledek dopadl skvěle - lepší než kterýkoli tekutý šampon, co jsem kdy zkoušela. Mezi hlavními účinnými složkami byl právě jojobový olej, pak olej se santalového dřeva (nádherná vůně!) a med. Marseillské mýdlo jsem zkoušela taky, ale výsledek mně moc neoslnil, vlasy byly trochu jak hřebíky. Ale je fakt, že se méně mastily.
Odpovědět | Témata
|

karkulka
Ešte stále som neurobila šampón,ale požila som to svoje mätovo-rozmarínovo-žihľavovo-medovkové mydlo a som veľmi spokojná.Mám pocit ako by som na hlave nemala žiadne vlasy,sú také jemné,mäkké,aj keď trošku ako keby boli suché či čo.Musím ale ndaľej používať pen. tužidlo ako predtým,bez toho mi spľasli.Už mám jojobový olej,s tým bude šampón úplne super.Už teraz používam na končeky,mala si pravdu,je to o niečom inom.Vlasy sú lesklé,nerozstrapkané a tak pekne sa mi točia-tiež ich mám trošku kučeravé.Počúvaj - 4 mačky,1 pes,hnedé kučeravé vlasy,záľuba v mydlách - nie sme my klóny?
Odpovědět | Témata
|

duun
karkulka napsal(a)
Ešte stále som neurobila šampón,ale požila som to svoje mätovo-rozmarínovo-žihľavovo-medovkové mydlo a som veľmi spokojná.Mám pocit ako by som na hlave nemala žiadne vlasy,sú také jemné,mäkké,aj keď trošku ako keby boli suché či čo.
A opláchla si si ich octovou vodou? Kamarátka s úspechom použila aj citrónovú šťavu - mala na jej vlasy taký istý účinok. Zásadité mydlo sa z vlasov nevypláchne kompletne, nech robíš čo robíš a kyselina ho zneutralizuje a vlasy vyhladí..

karkulka napsal(a)
Počúvaj - 4 mačky,1 pes,hnedé kučeravé vlasy,záľuba v mydlách - nie sme my klóny?
divné to je, veru...
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahoj Dunn,

chcela by som skúsiť vyrobiť si vlastný šampón, ale ako tak pozerám v recepte, ktorý si skúsila Ty sa uvádza nižší údaj pre hodnotu NaOH ako mi uvádza SoapCalc. Kde je chyba? Neviem, podľa čoho sa riadiť...Je ten šampón naozaj taký dobrý, ale už Ťa to prešlo...? Dík za info. Dany
12