Základné mydlo

classic Klasický list Seznam threaded Témata
13 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Základné mydlo

Miška
Evik, ja som taký otravný človek, prepáááč
Chcela by som sa opýtať- v základnom, paprikovom mydle nie sú žiadne tuhé tuky- treba oleje aj tak zahrievať? Ja už asi odpoveď nestihnem, budem to robiť bez zahrievania s tým, že roztok NaOH nechám poriadne vyhladnúť--- aby boli v čo najpríbuznejšej teplote , ale odpoveď by ma (do budúcnosti zaujímala ĎAKUJEM a držte palce
Odpovědět | Témata
|

Re: Základné mydlo

Evik
Administrátor
Ahoj Miška,

vôbec neotravuješ, lepšie ak sa spýtaš než aby si robila nejakú chybu!
Ako som Ti už napísala aj v odpovedi  o olejoch - ide o nedorozumenie!
Kokosový olej a Palmový olej sú prirodzene pevného skupenstva - takže tuky.

Kokosový olej môže byť upravený do podoby tekutej, ale to je výnimka a skorej drahá záležitosť.

Ospravedlňujem sa za zmätky, už aj to idem opraviť na stránkach, aby bolo jasné, že je to tuk!

E.
Odpovědět | Témata
|

Miška
ahááááá, takže sa to dá nazvať kokosové maslo? Lebo také som už na nejakej stránke videla He, no ja som už "dovarila", zajtra sa uvidí, či mi to aspoň stuhne a bude vôbec použiteľné
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Kokosové maslo, zaujímavý termín, ešte som ho nepočula, ale ako tak pozerám, tak áno, malo by to byť synonymum: kokosový olej = kokosový tuk = kokosové maslo.

Len treba dávať pozor, aby to nebolo normálne maslo s kokosovou arómou :)
Odpovědět | Témata
|

Miška
moje prvé:-) vytiehala som ho napokon hneď ráno (asi o 10 hodine, išlo bez problémov, síce nie je ešte celkom tuhé- ale neprešlo ešte ani 24 hodín, tak verím, že uschne Zostalo celé orosené, vonia krásne vanilkovo, je trošku fľakaté, ale ... som aj tak nadšená žeby dnes uvarím ďalšie?  Už aj s nejakým tukom?
ĎAKUJEM, Evi
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Jemine, no tie sú super, kde si vzala také formičky? Sú silikónové? To by vysvetľovalo, že to pekne šlo vylúpnuť. To je paráda :)

Daj vedieť ako pení, teda, keď dozrie (tak za dva týždne).

To, že je fľakaté je zrejme nedobre rozmixovaným farbivom, prípadne vonným olejom. Obzvlášť ak mydlo rýchlo sadlo, toto je jeden efektov, obvykle len estetický problém. Ak to teda nie sú miesta s NaOH, to najlepšie zistíš potom neskôr po dozretí mydla testom pomocou fenoftaleínu.

Tak veľa zdaru!!!
Odpovědět | Témata
|

Miška
vieš, ten palmový olej bol úplne červený, v kombinácii so žltou farbou ostatných olejov to bolo samé o sebe úplne oranžové. Takže keď som do toho naliala farbivo, nenastal v tom nijaký rozdiel a viac som mixovať nechcela- aby to netuhlo
Inak to bledne, takže sa to už takmer stratiloMydlá sú už skoro úplne tvrdé, aj ten dojem "nakrémovaných rúk" po ich chytení sa stráca Ale- teda ukazovák a palec mám také jemnučkéééééé
Formy sú silikónové, kúpila som v cukrárskom obchode Ale kamarátka mi vnukla nápad- čo tak skúsiť detské formičky do piesku?  vytrieť olejom  a určite by sa hotové mydielko dalo vytriasť
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od Miška
Detské formičky sú výborný nápad, uvidíš že teraz už všetko budeš vidieť cez mydlárske okuliare - zrazu všetko bude potencionálnou formou, alebo prídavkom do mydla :)

Akurát to vytretie olejom Ti asi nepomôže, pretože ten olej zreaguje pravdepodobne na mydlo. U pevných formičiek práve pomáha ten mraziak, však uvidíš!

Silikónové formy sú najlepšie, rada ich používam, lebo dlho vydržia a mydlo sa z nich naozaj ľahko vylupuje.

No a to, že už nemáš ten silikónový pocit na ruke môže byť tým, že surové, niekoľko hodín - dní - staré mydlo má ešte veľa tukov nezreagovaných (obvykle práve na povrchu). Takže to je vlastne dobré znamenie. Nechaj tým mydlám ešte 2 týždne, ja viem, je to hrozná doba, tak skús aspoň týždeň!

Pochváľ sa potom aj ďalším výtvorom!

Odpovědět | Témata
|

Miška
:-D moje postrehy- detské formičky... radšej nie- za prvé- sú nestabilné a preto skončila moja kuchyňa z každej strany pooblievaná a ani vyťahovanie nie je ktovie aké 
Ďalšiu dávku mydla som robila z Palmarínu a použila som menej NaOH. Možno som tým mydlo celkom odrovnala a vôbec nebude fungovať, ale po cca 30 hodinách sa zo silikónových formičiek krásne vybralo, je celé obzrážané olejom (aj to predtým bolo, ale toto začalo o dosť neskôr. Nepoužila som vôňu ani fabivo- teda áno, dala som asi 5ml Tea trea oleja a zelené potravinárske farbivo- gélové sa zdalo na chvíľu zelené, práškové sa (podľa očakávania) nerozpustilo a čuduj sa svete, jak sa mydlo začalo "potiť", zelené bodečky v ňom sa začali meniť na fialovoružové takže teraz je to taký bodkový melír

Mydlo z prvého pokusu pekne schne, vôňa sa vyčisťuje a fľakatosť sa takmer stratila. Jedno  už je v kúpeľni a dcéra namiesto samocákajúceho detolu používa iba to "mafinové" Po strete s vodou sa hneď nerozpustilo, zanecháva dojem umytých rúk, jemne pení, zanecháva voňavé ruky... spokojnosť

PS: hold, ja som šialenec a experimentátor nijaký recept nie je dosť dobrý na to, aby som ho neskúsila zmeniť
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Úplne Ťa chápem,  pretože sama som zatiaľ neurobila jediné mydlo presne podľa receptu :).

Jediné na čo si dávam sakra pozor je výpočet NaOH, a aby som nemala veľa nezmydelnených olejov, pretože to mi mydlo potom ľahko zoxiduje - skazí sa ako olej alebo maslo ktoré je dlhý čas na poličke.  Aj keď tomu sa zas dá zabrániť pridaním vitamínu E... zrejme...

To obrazenie kvapkami oleja, ktoré sa potom vstrebú je spôsobené nedostatočným zamiešaním esenciálnych olejov, ktoré si pridala. Ak by sa nevstrebali, prípadne to bola celá olejová vrstva, ktorá je na povrchu mydla tvrdého, tak pozor, to je spôsobené neodstatočným zmiešaním NaOH a olejov a došlo k takzvanej separácii - NaOH zreagovalo iba s časťou olejov, vytvoriac tvrdé  žieravé mydlo naspodku, a na povrchu plávajú oleje - toto mydlo nepoužívaj, treba ho prerobiť.

Inak, odporúčam, keď experimentuješ, zapísať si vždy presne koľko čoho si do mydla dávala. lebo ak sa Ti náhodou vydarí nejaké super mydlo, prípadne sa to mydlo pokazí, aspoň budeš vedieť prečo. Nie je nič horšie ako nemôcť si spomenúť na recept, ktorý dal také super mydlo, prípadne zopakovať tú istú chybu dvakrát.
Odpovědět | Témata
|

Sisa
Odpověď na tento příspěvek od Miška
Zatiaľ som skúšala Ceru - podľa rady som to kalkulátora dala ako palmový tuk. Palmarín dávaš tiež ako palmový tuk pre výpočet NaOH? Vďaka!

PS: Ja som kúpila aj umelohmotné formy na výrobu sádrových odliatkov a mydlo mi vyšlo po 20 hodinách celkom vpohode. Dovtedy som používala len silikónové formy. :)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Pozor na palmarín! Je to len 70% tuk. Neviem z čoho je, predpokladám, že sú to stužené oleje, teda by som ho skorej zadávala ako slnečnicový olej a len 70% z hmotnosti.
Odpovědět | Témata
|

Sisa
Palmarín je lacnejší, no nemala som odvahu ho kúpiť. Zatiaľ robím skôr recepty podľa blogu - miešam si ich rôzne, ale zložky a rady dodržiavam. :) Asi ostanem pri tej Cere - mňa osobne by vôbec nenapadlo, že ju môžem použiť namiesto palmového oleja.. :D Ty si ju prestala používať z enviro hľadiska, či aj z iných dôvodov? Inak, mydlo z Cery nie je také hladké ako z olejov - cítiť trošku drsnejší povrch. Zatiaľ neviem, aké bude pri použití, no zreagovalo pekne. :)