Sudsy Shampoo Bars - kys. citrónová?

classic Klasický list Seznam threaded Témata
4 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Sudsy Shampoo Bars - kys. citrónová?

xaja
tak kým sa mi topia tuky a oleje na môj druhý mydlový pokus (prvé mydlo neprešlo gélovou fázou, tak teraz ju chcem dosiahnuť, aby som videla rozdiel), no a zatiaľ hľadám inšpiráciu na ďalšie mydlenie. mám rada tuhé šampóny - najčastejšie používam "elixír silného vlasu" z mydlárne u dvou koček. mám pevné, vlnité vlasy, takže mi mydlo na nich nerobí problémy. sem-tam opláchnem niečím kyslým a v pohode.

tak sa chcem pustiť do výroby práve tuhého šampónu. a natrafila som na tento recept: sudsy shampoo bar

oleje v pohode, tam si poradím, určite zmením pomer kokosového a olivového oleja v prospech olivového. ale čo ma zaujalo, je použitie kyseliny citrónovej. je mi jasný jej zmysel - zníženie ph, ale na druhú stranu mi príde divné použiť ju už v základe, bojím sa, že ovplyvní saponifikáciu až príliš (pre začiatočníka). natrafila som dokonca na blog, kde tento recept skúšali s tým, že ph mydla bolo po pár týždňoch rovnaké s ňou aj bez nej (pri tom istom recepte).

ale napadlo ma, že by nemuselo byť márne urobiť mydlo bez nej, a potom ju pridať v rámci rebatchingu po pár dňoch. zmydelnenie bude riadne ukončené, no a výsledná kocka by mohla mať nižšie ph.

ale teda nie som chemik, tak sa pýtam - je to blbosť?
Odpovědět | Témata
|

Re: Sudsy Shampoo Bars - kys. citrónová?

Evik
Administrátor
Ahoj Xaja,

no, kyselina citrónová reaguje s hydroxidom za vzniku citrátu sodného.  Tým pádom Ti odoberie trochu hydroxidu z receptu, takže sa nepoužije na zmydelnenie a nejaké oleje ostanú nezmydelnené. pH neviem, či zníži, asi skorej len tým, že odoberie NaOH a teda bude väčšie pretučnenie. Inak K. Dunn vo svojej knihe Scientific soapmaking ukazuje, že citrát sodný pôsobí ako antioxidant. Takisto má pomáhať ak máte doma tvrdú vodu, potom mydlo vraj lepšie pení...

V každom prípade, sodium citrát nikdy nezníži pH mydla tak, aby to vlasu vyhovovalo - mydlo je zásadité a v neutrálnom i kyslom prostredí sa rozpadá...
Odpovědět | Témata
|

xaja
Tento příspěvek byl aktualizován .
dík za odpoveď.

to, že kyselina citrónová zreaguje s naoh mi je vcelku jasné, dokonca predpokladám, že bude reagovať ochotnejšie než mastné kyseliny, a teda že spôsobí pretučnenie.

práve preto ma napadlo, len som sa asi zle vyjadrila, počkať na dokončenie saponifikácie, mydlo rozpustiť a potom ju tam pridať - keď už nebude mať s čím reagovať. čo bol ovšem mylný predpoklad, lebo som si neuvedomila, že aj "hotové mydlo" je vlastne zásaditá soľ.  takže tá kyselina asi nejako reagovať bude aj tak, čo teda asi spôsobí to rozpadnutie mydla.  no, asi to skúšať nebudem, aj keď, ktovie, možno mi zvedavosť nedá a budem sa chcieť presvedčiť na vlastné oči :)
Odpovědět | Témata
|

xaja
Odpověď na tento příspěvek od Evik
a teda ešte k tomu dunnovi. škoda, nemôžem ho nájsť nikde celého elektronicky, zatiaľ som si len posťahovala to, čo má na stránkach (zaujali ma tie jeho pokusy s množstvom vody a jej vplyvu na gélovú fázu) a preletela pár častí, čo sú dostupné na googlebooks.