Sodný povlak

classic Klasický list Seznam threaded Témata
20 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Sodný povlak

dany
Ahojte,

viem, že na túto tému sa Evik vyjadrovala vo svojom blogu, ale moje mydlá majú aj napriek použitiu celofánu sodnú vrstvu. Môže to byť teplotami? Zistila som, že nepomáha ani keď dám do mydla včelí vosk...:(
Odpovědět | Témata
|

Re: Sodný povlak

KARKULKA
Tiež mám s tým problém a iba obdivovať viem mydlá, ktoré sódu nemajú.Zaujímavé je, že niekedy ten istý recept povlak má, niekedy nie.
Na YouTube som videla ako povrch mydla za studena vyr. postriekali isopropyl alkoholom, aby nevznikla sóda.Dúfam, že to je ten samý alebo aspoň podobný denaturovanému alkoholu,ktorý sa dá kúpiť v obchodoch.Vyskúšam , uvidím.Možno funguje.
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahoj Karkulka,

ako vidím, nie som sama. Tiež sa mi stalo, že mydlo s rovnakou receptúrou bolo bez sodného povlaku, ale druhé malo dokonca veľmi hrubú vrstvu. Aj keď do mydla pridám vosk (hoci len 1%), zaujímavé, že sóda tam je. A pritom to vraj sóde zabraňuje....Ten alkohol by mohol byť riešením, ale nepoškodí sa tým mydlo? Myslím, či ten alkohol neprenikne do mydla, prípadne sa mydlo inak neznehodnotí...Držím každopádne palce pri teste ;)
Odpovědět | Témata
|

dany
Ešte ma napadlo... vraj mydlu čo to pomôže, ak sa nechá bez prístupu vzduchu 2-3 dni. Zaujímalo by ma, ako dlho ho takto môžem nechať? ... 4-5-6 dní ???
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Dany a Karkulka a všetci.

Medzičasom som so znalosťami problému sodného prachu postúpila poriadne ďaleko a:

1. Mydlo dostáva sodný prach do cca 48 hodín po vybratí z formy (teda prístup vzduchu)
2. Deje sa tak vtedy, ak je mydlo pri vyklopení a krájaní ešte z väčšej časti nezmydelnené - ak neprebehne fázou gélu. Nezmydlený hydroxid reaguje so vzduchom a vzniká sodný prach.
3.  Nezmydlené pri krájaní býva vtedy, keď neprešlo fázou gélu, čo sa stane vtedy, keď nemalo dostatok tepla
4. Ak neprejde fázou gélu, tak ho treba vyklopiť čo najneskôr a po nakrájaní držať zavreté v papierovej krabici (trochu dýchať musí) cca 48 hodín - niekedty aj dlhšie, v závislosti od mydla a receptu
5. Najnovšie som vyskúšala možnosť postriekania alkoholom. Na moje počudovanie to fungovalo... (levanduľové mydlo s mliekom som krájala veľmi rýchlo, neprešlo fázou gélu a postriekala som alkoholom - nemalo nič)
6. Ak prikrývate igelitom, musí to byť dostatočne dlho a dostatočne nepriepustným. Mne sa osvedčil papier na pečenie

Evik
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahoj Evik,

jéééj, niekto sa vyzná ;) Super, vďaka za rady a tipy. Ak by som sa rozhodla nechať negélové mydlo v krabici aj 5-6 dní, je to OK? Znamená to, že ho sodný prach neohrozí? A prosím, aký by si poradila použiť ten alkohol a tiež kedy a koľko?
Odpovědět | Témata
|

mirka
Ahojky
Já se zbavila sodného prachu následovně:
1. Před uzavřením formy nastříkám na mýdlo lih z rozprašovače.
2. Mám formy dřevěné krabice (takové rakvičky :-) se šroubovacím víkem a přístup vzduchu je minimální až skoro nulový.
3. Formu zabalím do vlněné kožešiny.
4. Do formy nenakukuji ať nevpustím vzduch. :-)
5. Mýdlo vytahuji cca po 35-48 hodinách. Déle ne, v té uzavřené formě se mýdlo "rosí".

No a sodný prachu už neznám :-)
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahoj Mirka,

ja používam viacmenej len silikónové formičky a moja snaha uchrániť ich od sodného prachu väčšinou dopadla fiaskom, aj keď som ich dávala do uzatvorenej krabice. Možno aj krabica bola väčšia a tak sa tam ten aký taký vzduch zadržiaval. Tiež ich zvyknem ešte zabaliť do dvoch dek. Keď som skúsila prikryť formičky celofánom, alebo papierom na pečenie (vždy robím mydlo až po okraj) zdeformovalo mi to mydlo. Doma mám nejaký 60% lieh z lekárne, tak skúsim použiť ten. Skúsim ich nabudúce ponechať postriekané a 48 hod. bez prístupu vzduchu a uvidíme. Dúfam, že to tentoraz vyjde. Dík za rady Miruš ;)
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahojte,

asi budem trochu oponovať horeuvedeným názorom, ale moje pozorovanie mydla s kozím mliekom (kastílske) je nasledovné:

1) na úvod však musím povedať, že zámerne som takéto mydlo nepostriekala alkoholom, keďže je určené najmä pre detičky...
2) hoci som mydlo nechala cez noc v chladničke 24 hod. a potom ešte 48 hod. (a aj 60 hod. - vzorka) bez prístupu vzduchu, aj tak sa mi vytvorila extra hrubá sodná vrstva (použila som silikónové formičky)
3) urobila som však aj malý test a 3 formičky som dôkladne prikryla celofánom, aby som mohla pozorovať, či sa vytvorí sodný prach skôr než do 48 hod. a navyše bez prístupu vzduchu. Stalo sa.... sodný prach sa začal tvoriť oveľa skôr a to ešte počas pobytu mydla v chladničke
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Dany,

to je tým, že si ho nechala v chladničke - tým si spomalila proces zmydelnenia. Ak mydlo nedáš do chladničky, tak zmydelní do 48 hodín. Ak ho tam necháš, zmydelnenie v podstate spomaľuješ, takže sa zhoršuje problém sodného prachu.
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahoj Taenia,

asi máš pravdu, dávať mydlo s mliekom do chladničky je blbosť. Mala som obavu z množenia baktérii, ktoré v ňom vraj ožívajú, keď majú teplo. Odteraz už len vonku :)
Odpovědět | Témata
|

mirka
Odpověď na tento příspěvek od dany
Musím upřesnit množství toho lihu, aby to nevyznělo, že ho tam stříkám kdovíjak moc. Mám jemný rozprašovač a jednou krátce stříknu a "nemířím" na mýdlo, ale vodorovně nad ním, tak tam toho lihu dopadne opravdu jen minimální mlha a 90% z toho jednoho střiku ho přeletí. Nevím jak to jinak popsat, ale je to opravdu jen minimum a mířené vlastně za mýdlo a né na mýdlo. :-))) tak snad jsem to ještě více nezamotala :-)
Odpovědět | Témata
|

duun
Bez prístupu vzduchu sa sodný prach vytvoriť nemôže, pretože na jeho vytvorenie je nevyhnutný CO2 zo vzduchu. Je ten "sodný prach" zásaditý aj po niekoľkých dňoch?
Pýtam sa, lebo mne sa na kastílskom mydle s kozím mliekom po niekoľkých dňoch státia miestami tvorí svetlý púdrový povlak, ktorý však nie je zásaditý a nie je to zrejme Na2CO3. Robia mi to aj iné mliečne mydlá...

Mydlo s mliekom je potrebné dávať na prvých 24 hodín do chladničky. Pozri si prípadne vlákno s debatou o nevyhnutnosti gélovej fázy. Pokiaľ domiešaš mydlo do stopy, schladenie emulzie nezastaví zmydelňovanie, iba je plynulejšie, pomalšie a kryštály vzniknutého mydla sú celkom drobné, z čoho vyplýva veľmi jemná, púdrovitá a vcelku príťažlivá konzistencia. Po cca 3-4 dňoch sa už ďalšie dozrievanie takéhoto mydla ničím nelíši od dozrievania mydla, ktoré prešlo gélovou fázou.

Mliečne mydlo by nemalo prechádzať gélovou fázou, lebo ho to oberie o jeho skvelé kvality. Počas gélovej fázy teplota mydla vystúpi dosť vysoko a zničia sa biologicky aktívne látky z mlieka (tie, čo prežili kontakt s NaOH ;)
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahoj Dunn,

nuž, čo sa týka toho sodného povlaku, zásaditý našťastie nie je. Ale kladiem si otázku, koľko je potom potrebné čakať na mydlá s prídavkom kozieho mlieka (inak dosť ma zaujíma koľko je maximum - resp. koľko smiem do mydla pridať v percentách), keď si postoja v chladničke 24 hod.?

A čo palmový tuk? Koľko ho môžem pridať tak (do mliečneho mydla), aby mi nevysušovalo ruky? Mám s tým fakt problém...
Odpovědět | Témata
|

Janka1
Ahojte, s tým povlakom je to asi zložité, ale skúsim ten alkohol :) , neviem či bude stačiť 52% :D
Už som robila 6 mydlo pred týždňom a toho povlaku sa nemôžem zbaviť, máme chladno v byte a som nedočkavá, tak pod deku nakúkam :) a preto to asi mám...ale s mydielkami som spokojná, iba jedno sa mi drobilo pri krájaní, to som dala možno viac farbiva...ale nemám ideálnu formu, vždy je to niečo iné. Ak sa niekedy podarí registrácia :( tak budú aj fotky.
Evik, chcem sa opýtať na kombináciu vôni v jogurtovom mydle, či si mala tip, alebo to bol len tvoj nápad a či sa oplatí ozaj tie EO kúpiť alebo vieš poradiť aj inú kombináciu? Hrozne si toto mydielko chcem urobiť, len nemám práve tie vône, ktoré si použila...
Odpovědět | Témata
|

duun
Ahoj, Dany

Tie mliečne mydlá nechávam stáť podľa toho, či je v nich viac tekutých olejov alebo menej. Tie zo slnečnicového a olivového oleja potrebujú viac času, aby stvrdli - zo dva mesiace. To, čo je s hovädzím tukom, sa dá používať už po troch týždňoch. Nezáleží, či bolo v chladničke alebo nie. Po troch dňoch od zmiešania už aj "chladničkové" mydlo ďalej zrie rovnakým spôsobom ako obyčajné.

Kozie mlieko sa dáva namiesto vody, takže toľko, ako vody.

Palmový olej (nie palmojadrový) - to je ten žltkastý, polotekutý, by nemal vysušovať. Vysušuje kokosový a palmojadrový. Pozri si vlastnosti v soapcalc... To znamená, že ani 100% palmového oleja by teoreticky nemalo robiť v mydle problémy, pokiaľ necháš pretučnenie aspoň 5%. Také mydlo však okrem toho, že bude extrémne tvrdé a trvanlivé, nebude nijaký zázrak na pokožku.. obyčajné mydlo. Lepšie je pridať k palmovému nejaký kokosový olej pre penu a olivový pre lepšie ošetrujúce vlastnosti.

dany napsal(a)
Ahoj Dunn,

nuž, čo sa týka toho sodného povlaku, zásaditý našťastie nie je. Ale kladiem si otázku, koľko je potom potrebné čakať na mydlá s prídavkom kozieho mlieka (inak dosť ma zaujíma koľko je maximum - resp. koľko smiem do mydla pridať v percentách), keď si postoja v chladničke 24 hod.?

A čo palmový tuk? Koľko ho môžem pridať tak (do mliečneho mydla), aby mi nevysušovalo ruky? Mám s tým fakt problém...
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahoj DUNN,

vidíš, asi to bude tým častým umývaním a nie použitím palmového tuku. Ale akosi mi to nedá s tým kozím mliekom, všade sa o ňom toľko píše a názory sa rôznia. Ak by som ho pridala namiesto vody, tak sa obávam, že mydlo totálne pretučním, 5 % by bolo asi málo... Počula som niekto pridáva 5%, niekto 15%, iné 20% až 25%. Mám obavu, že také mydlo začne kozmickou rýchlosťou oxidovať.
Odpovědět | Témata
|

duun
dany napsal(a)
Ahoj DUNN,

vidíš, asi to bude tým častým umývaním a nie použitím palmového tuku. Ale akosi mi to nedá s tým kozím mliekom, všade sa o ňom toľko píše a názory sa rôznia. Ak by som ho pridala namiesto vody, tak sa obávam, že mydlo totálne pretučním, 5 % by bolo asi málo... Počula som niekto pridáva 5%, niekto 15%, iné 20% až 25%. Mám obavu, že také mydlo začne kozmickou rýchlosťou oxidovať.

Kozie mlieko nie je tuk, ale zmes bielkovín, laktózy, rôznych iných organických látok, asi 3% tuku a vody. Ak hovoríme o čerstvom, tekutom mlieku. Dávam ho do mydiel namiesto vody a robia tak aj mnohí iní. Tuk z mlieka pri výpočtoch neberiem vôbec do úvahy.

Ak sa bojíš oxidácie mydla, vo všeobecnosti pomôže, ak vynecháš všetky nenasýtené oleje, ako je slnečnicový, repkový, arašidový alebo ľanový či konopný. Daj do receptu iba olivový olej a tuhé oleje, prípadne jojobový. Pretučnenie 5% stačí, pokiaľ mydlo necháš dobre dozrieť a vysušiť. A mydlo Ti vydrží roky.

Čo je pozoruhodné, robievam mydlo, ktoré pozostáva z 30% slnečnicového oleja, má 7% pretučnenie a je v ňom namiesto vody kozie mlieko. Toto mydlo nikdy nemalo žlté oxidačné škvrny ani po niekoľkých mesiacoch. Spôsobilo to kozie mlieko? Alebo ostatné zložky? Je to pre mňa záhada. Iné mydlá so smiešnym obsahom slnečnicového oleja do 10% a pretučnením 3-5% tvrdohlavo oxidujú po troch mesiacoch v tých istých podmienkach (teplota, vlhkosť.. skrátka skladovacie prostredie)

Tvoje suché ruky sú podľa všetkého spôsobené syndrómom-netrpezlivej-začínajúcej-mydlárky. Trpeli sme ním všetci, čo sem prispievame %) Keď si ruky dvadsaťkrát za deň umyješ neodstátym mydlom, je celkom jedno, z akých olejov a s akým pretučnením to mydlo bolo vyrobené... ;p
Odpovědět | Témata
|

dany
Dunn, tie ruky sú fakt suché, ale našťastie to nie je kožná choroba... ale vďaka za rady.
Odpovědět | Témata
|

neregistrovaný
Ruth Estevez pri výskyte sodného popola doporučuje použiť horúcu paru. Viď názorná ukážka http://sironasprings.wordpress.com/2014/02/04/dont-like-the-ash-steam-it-off/
Eva