Silica, esesnciálny olej, éterický olej, vonný olej... rozdiely

classic Klasický list Seznam threaded Témata
13 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Silica, esesnciálny olej, éterický olej, vonný olej... rozdiely

dany
Ahojte :)

myslím, že mnohí z vás určite s obľubou používate rozmanité vône do svojich kozmetických výtvorov. Na mnohých stránkach však objavujem rôzne informácie o siliciach, esenciálnych olejov, či éterických olejoch až strácam tak trochu prehľad, ktoré sú tie pravé... Istotne silice patria medzi top (i ja obľubujem značky ako HANUS, či SALOOS). Ale, čo za vône sú potom esenciálne oleje? Niekedy ich predajcovia ponúkajú ako silice a naopak. Napr. taká Jazmínová vôňa, či zelený čaj. Čo je naozaj dobré? Dík za vaše postrehy ;) Dany (Twinkle)
Odpovědět | Témata
|

Re: Silica, esesnciálny olej, éterický olej, vonný olej... rozdiely

alessi
nebudem otvárať inú tému.
je možné použiť aj aromy čo sa dávajú do zákuskov?
rumova= lieh plus aróma
mandlova = sojovy olej plus aróma

tiež ich pridávať v stope? resp. dá sa po stuhnuti?
Pax et bonum
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od dany
Ahoj Dany,

Katka to tu vysvetľovala niekde v komentároch k príspevku "Esenciálne oleje - radosť s nimi pracovať".

Silice - sú vonné látky obsiahnuté v rastlinách.
Esenciálne oleje - sú tieto silice, ktoré boli vyextrahované z rastliny. Extrakciou sa nikdy nedostane presne rovnaká silica ako bola v rastline, ale aspoň dosť podobná.

Éterické oleje sú myslím synonymum k esenciálnym olejom.

V praxi sa vždy predávajú esenciálne oleje, ale ľudia používajú všetky tri názvy ako synonymá ak keď to nie je úplne správne.

Názov nevypovedá o kvalite produktu.

Pozor, potom ešte existujú vonné oleje, to už ale nebývajú prírodné esenciálne oleje, ale skorej ich syntetické alternatívy, prípadne zmesi syntetických vôní a esenciálnych olejov.

Jazmín a zelený čaj sú vonné oleje. Ak sú použiteľné do kozmetiky, tak nemám nič proti syntetike. Ono totiž aj esenciálne oleje môžu poškodiť.

Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od alessi
Ahoj Alessi,

po stuhnutí ich už nepridáš, lebo mydlo bude tuhé :)

Pridať ich môžeš, ale nevydržia - už som skúšala,ani mandľová, ani rumová (slovenské značky). Skúšala som ale tri značky talianske s propylénglykolom, a tie vydržali! Niekde nájdem záznamy...
Odpovědět | Témata
|

Janka1
Ahojte,
ja som skúsila citrónovú, tiež ju vôbec necítiť, ale vanilkovú je cítiť pekne, bola kombinovaná s gardéniou. Je možné, že tej vanilkovej vôni pomohla lyžička škrobu ako kdesi radila Evik. Budem robiť opäť, tak si to overím, lebo niektoré poznámky vidím spätne, že si nerobím až tak detailne :( Človek sa stále učí....
Odpovědět | Témata
|

Janka1
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Tak...podla slovnika slovenskeho jazyka:
1. silica je vonava prchava zlozka zivice (takze podla bodu 2. vobec nie je jasne, ci je synteticka, to predajca neuvadza)
2. zivica je (aj) synteticky pripravena makromolekulova latka
3. etericke oleje su vonave olejovite tekutiny ziskavane z rastlin (tiez mozno pomenovane ako EO ale ovela drahsie...?)
4. esencia je vytazok, extrakt (a teda EO je vytazok v nejakom oleji)

...tak, ale ci toto vedia aj tí, co nam to ponukaju a predavaju vo flastickach? ...a ani cena nieje smerodajna...akurat som nosom :) zistila ze silica je velmi silna na vonu a staci jej ovela menej-par kvapiek, moze vsak u niekoho urobit reakciu na pokozke ak by jej bolo vela ale mozno aj EO? Pravdepodobne naj je teda etericky olej, pokial je to naozaj etericky olej...

A najnovsie na vonach do pecenia je casto napisane prirodna aroma a toto vraj tiez neznamena ze je natur, byva casto synteticka...mam plakat?

Zistil niekto nieco ine?
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Janka,

nuž, je v tom bordel, ale v angličtine essential oil znamená éterický olej- Ja som si to preložila ako esenciálny olej - tiež sa to takto prekladá inde. Ja používam teda podľa tohoto slovníka éterické oleje :)
Samozrejme, že sú najdrahšie.
Čo sa týka prírodnej arómy, možno (ale naozaj len možno, lebo ozaj neviem) platí to isté ako pri vanilkovom cukre (podľa časopisu dTest):

Přírodní vanilin – pochází pouze z lusků pravé vanilky.

Přírodní vanilkové aroma – alespoň 95 procent aromatické složky bylo získáno z vanilky.

Přírodní aroma – je přesnou kopií vanilinu z vanilky, avšak získáno bylo z jiných rostlinných zdrojů.

Aroma – jde o umělou příchuť. Ethylvanilin se v přírodě nevyskytuje, vyrábí se uměle.

Vanilkový cukr – výrobek s tímto označením musí obsahovat pravou vanilku. Vyhláška č. 113/2005 o způsobu označování potravin požaduje, aby ve složení výrobku bylo uvedeno její množství, pokud je uvedena v názvu potraviny nebo je na obalu zdůrazněna slovně, obrazově či graficky.

Vanilinový cukr – výrobek s tímto označením obsahuje syntetické aroma.

Podľa toho by prírodná aróma mala byť naozaj prírodná. Prírodne identická už je asi možno vyrobená synteticky, ale jedná sa o tú istú chemickú látku aká je v prírodnom extrakte.

Odpovědět | Témata
|

neregistrovaný
Dobrý deň,
Hanus na svojej stránke(sekcia Silice) uvádza ... citujem: Silice (starší názov esenciálne oleje) sú zmesi prchavých látok .... atd.
Z toho vyplýva silica = esenciálny olej.
Eva
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Eva,

je tu ešte možnosť, že na stránke Salusu to tiež nie je správne. Ale vo finále je to jedno, pretože to, čo sa predáva ako silica je to isté, čo sa predáva ako esenciálny olej.

Evik
Odpovědět | Témata
|

Petra
Ahoj
a nemate niekto skusenosti so silicami a vonnymi olejmi HS-Kristin? Prave som ich objavila za dobru cenu, silice som nakupila, ale mali aj vonne oleje, napriklad kavovy, co by som celkom rada pouzila aj do kozmetiky, ale bojim sa. Mate niekto skusenosti s touto znackou a davali ste aj vonny olej do mydla ci kozmetiky?
podelte sa
Odpovědět | Témata
|

Ikina
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Tiež som si preklikala množstvo stránok, čo je rozdiel medzi silicami a éterickými olejmi. V podstate zo získaných informácií sa vyplíva,  že asi nič. Prečo ale potom na každej krabičke éterických olejov uvádzajú, že dráždi pokožku. Na silici sa to nenachádza. Môžem bezpečne použiť aj éterické oleje do mydiel (studený proces)?
Odpovědět | Témata
|

casyopeja
Odpověď na tento příspěvek od dany
dany
dany napsal(a)
Ahojte :) myslím, že mnohí z vás určite s obľubou používate rozmanité vône do svojich kozmetických výtvorov. Na mnohých stránkach však objavujem rôzne informácie o siliciach, esenciálnych olejov, či éterických olejoch až strácam tak trochu prehľad, ktoré sú tie pravé... Istotne silice patria medzi top (i ja obľubujem značky ako HANUS, či SALOOS). Ale, čo za vône sú potom esenciálne oleje? Niekedy ich predajcovia ponúkajú ako silice a naopak. Napr. taká Jazmínová vôňa, či zelený čaj. Čo je naozaj dobré? Dík za vaše postrehy ;) Dany (Twinkle)
Esenciálne oleje s ktorymi pracujem ja sú 100% cisté terapeutickej triedy, vhodné aj na vnutorne pouzitie. Nie vsetky. Získavajú sa destiláciou, alebo v prípade citrusových plodov lisovaním a extrakciou ak ide napr. o ružu alebo jazmín. Proces získavania esenciálnych olejov je pomerne nákladný nakoľko oleje sa nachádzajú v rastlinách len v malých množstvách. Vône sa cez čuch dostávajú do časti mozgu, ktorá je zodpovedná za emócie akými môžu byť napríklad radosť, uvoľnenie či "romantické" naladenie. Terapeutické účinky esenciálnych olejov sú nepopierateľné. Stimulujú zmysly a tak priaznivo pôsobia na duševný stav a rovnováhu. Tie ktoré sa pouzivaju vnutorne sú vhodné na detoxikáciu, na imunitu a iné.. Do mydiel, kremov, olejov, sprchovych gelov, cokolád a ine pridavame citrusove oleje ako citron,grapefruit, wild orange, lemongrass, citrus bliss, serenity, lavender, peppermint, spearmint, tangerine, jasmin, ruza, geranium, clary sage ainé...
Odpovědět | Témata
|

dena
a môžem sa dozvedieť ktoré sú tie 100% čisté? ja sa už nevyznám, neviem čo do krémov? do šampukov radšej dávam podľa tipu vlasov: rozmarín, cyprus, levanduľa... ak si spravím spray do bytu, tak dám aj nižšiu kvalitu, vonné oleje, na tvár iba ružu absolue, ale do krémikov by som rada dala aj voňavé, ale predsa troška kvalitnejšie vône.
ďakujem