Recepty by Frodo :)

classic Klasický list Seznam threaded Témata
6 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Recepty by Frodo :)

Frodo
Ahojte :)
Veľmi sa v mydlách ešte nevyznám, ale urobil som si 3 mydielká, s ktorými sa chcem pochváliť :)
Keďže som v tom amatér, mydlá robím len po jednom, max.3 kusoch naraz takže si to budete musieť prepočítať na svoju váhu :).

Prvé mydlo bolo mydlo z olivového a slnečnicového oleja, s mliekom, cukrom a medom.
Držal som sa receptu od Evik na mydlo so srvátkou a medom. Recept som len mierne pozmenil.
Celý recept je tu : http://evikevik.blogspot.com/2012/05/ovsene-mydlo-so-srvatkou-medom.html .
Nebudem ho rozpisovať, poviem len, čo som zamenil. Použil som mlieko s lyžicou cukru (na 1 kus mydla asi 30 g mlieka). Namiesto kokosového oleja som použil slnečnicový, v rovnakom pomere ako je dané v recepte. Namiesto ovosu som použil ryžu (ak by som mal doma ovos tak by som to nemenil, :) ale ryža je aj tak fajn, pekné pení mydlo). EO som použil čokoládový, ktorý som našiel v šuflíku :D .
Proces zmydelňovania som nemenil a postupoval som podľa receptu.
Dosiahol som veľmi rýchlu stopu (asi som dal priveľa NaOH), asi po pol minúte miešania som dosiahol zmes hustú asi ako krupica. Aj hustejšiu :).
Mydlo som nalial do malých jednotlivých nádob, neskôr keď bolo mydlo hotové, som tie kúsky roztopil vo vodnom kúpeli a dal ich do jednej formičky s ryžou. Úprimne, neviem prečo som tak urobil, to sme my, chlapi, zazmätkoval som :)
Výsledok:

Čokoládový EO na želanie Evik:

Používam tieto oleje, kde boli kúpené, to neviem. Našiel som ich doma :)

Druhé mydlo bolo urobené takým istým spôsobom, len som doň pridal aj kakao, kávu a viac čokoládového EO.

Prvé mydlo veľmi nevonia, pení pekne (vďaka cukru) a je veľmi jemné na pokožku.
Druhé mydlo vonia krásne po kapučíne, keďže som doň dal všetky zložky vo väčšom množstve. Viac mlieka, medu, cukru, dá sa povedať, približne o 30% viac. Preto som nedostal takú hustú stopu a mydlo dlhšie zrelo (asi 2 týždne). pH je u oboch mydiel v poriadku (meral som latmuskami).

No a tretie mydlo, ako ho nazvala Evik, zákuskové mydlo :) je luxus, ktorý sa mi podaril len náhodou.
Mydlo som šiel vytvoriť len tak, zo špásu, takže som doň dal všetko čo sa dalo, ale mydlo naozaj stvrdlo, perfektne vonia, luxusne pení a skvele čistí.
Na 4 menšie mydielká o rozmeroch približne 4x5 cm som použil:
-Asi 15g NaOH (viem, že sa to nemá dávať od oka, ale neviem presnú váhu. Použil som 15 g a mydlo veľmi zásadité nieje).
-20 g mlieka
-1,5 malej lyžice cukru,
-0,5 malej lyžice klasického masla :D
-50g slnečnicového oleja
-50g olivového oleja (v pomere 1:1 boli zmiešané dva druhy-olej čo mám zo školy a olej z obchodu, obe za studena lisované, virgin).
-asi 30g palmarínu :D
-40g kokosový olej
-EO citrón a citrónová tráva, pomer 3:1 ale neviem koľko som ho dal do mydla, len tak podľa toho, ako mi voňalo :) zhruba 3/4 malej lyžice.
-1/2 malej lyžice múky.

Postupoval som jednoducho:
1.Najprv som si zamrazil mlieko, v ktorom bol rozpustený cukor a maslo.
2.Nádobu s NaOH som ochladzoval, pridal som mlieko a rozmiešal.
3.Kokosový olej a palmarín som osobitne rozpustil vo vodnom kúpeli a neskôr som zmiešal všetky oleje dokopy (palmarín som pridal ako posledný, inač by sa to ťažko rozmiešalo).
4.Zabudol som pridať do olejov múku (ako každý muž :D ) a hneď som lial oleje do zmesy mlieka a NaOH. Stopa bola taká príjemná, asi po minúte miešania lyžicou bola asi ako jemná krupica. Neviem k čomu inému to porovnať. Vo fáze stopy som pridal oleje a múku.
5.Hmotu som rozdelil na 2 časti, jednu prifarbil kakaom (chcel som radšej chlorofylom ale nemal som ho).
6.Obe časti som vlial do nádobky, urobil "jemné mramorovanie" :D
7.Mydlo som dal do chladničky, asi na hodinu, potom som ho nechal zrieť pri izbovej teplote. Pár krát som ho dal do mrazáku asi na pol hodinu (nevedel som sa dočkať, a chcel som ho už narezať. Dostať ho von sa mi podarilo asi po dvoch dňoch. Mydlo bolo dá sa povedať asi ako guma, len o niečo mäkšie, takže som ho narezal a nechal zrieť.
Výsledok:

Mydlo krásne vonia, páči sa aj mamke (a jej sa tie veci veľmi nepáčia :D ). Krásne mydlí, kvôli cukru. Skvele čistí a musím povedať, že som takéto mydlo v živote nemal! Či už kúpené alebo vyrobené. Naozaj ho odporúčam :)

Dúfam, že sa vám budú mydlá páčiť. Myslím, že sú dobré, nakoľko som len začiatočník.
Mydlu, zdar!
Odpovědět | Témata
|

Re: Recepty by Frodo :)

Evik
Administrátor
Ahoj Frodo!

Vďaka za obrázky aj postupy. Celkom síce neviem ako si použil 30g mlieka na jednu kocku mydla, ale zámenou kokosového oleja za slnečnicový sa Ti znížila saponifikačná hodnota, takže ak si nezmenil množstvo NaOH, mydlo by malo byť zásadité (kokosový olej v rovnakej hmotnosti ako slnečnicový potrebuje viac NaOH).

U toho tretieho zas máš poriadne pretučnenie - pre 5% treba 19-22g NaOH na dané množstvo, ale to nemusí vadiť, ako robíš takú malú dávku a mydlo rýchlo spotrebuješ :)

Ten čokoládový olej - je to nejaká značka? Pretože z obrázku to veľmi nie je vidieť! :-/

Veľa štastia! :) Domáce mydlá sú vždy skvelé!
Odpovědět | Témata
|

Frodo
Musím sa ti ospravedlniť :)
Nepoužil som 30, ale 20 ml mlieka. NaOH som si samozrejme prepočítal cez SoapCalc, takže mydlo nebolo veľmi zásadité. Ale urobil sa mi na ňom aj sodný prach.

Ten čokoládový olej, neviem ti presne povedať :(
Píše sa na ňom len "Olej čokoláda", distribútor je Šarištherm Prešov.
Kúpila ho mamka, ešte keď podnikala s takýmito vecami, vo veľkoobchode Ginka, v Košiciach.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Frodo napsal(a)
Ten čokoládový olej, neviem ti presne povedať :(
Píše sa na ňom len "Olej čokoláda", distribútor je Šarištherm Prešov.
Kúpila ho mamka, ešte keď podnikala s takýmito vecami, vo veľkoobchode Ginka, v Košiciach.
Vďaka, aj to stačí, pozriem, či to ešte nemajú!

Maj sa pekne!
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Evik,myslíš,že tieto oleje sa dajú použiť aj do mydla?

http://www.slownatur.sk/6-vonne-oleje
Odpovědět | Témata
|

Evik
Karkulka, presne som sa nad tým zamýšľala - tiež som ich pri hľadaní čokoládového oleja našla - ale neviem. Neviem, či sú na použitie do mydiel. Nie je jasné, čo je nosné médium, a či sú vhodné na styk s pokožkou.

Treba sa spýtať výrobcu...