Prvomydloviny :)

classic Klasický list Seznam threaded Témata
9 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Prvomydloviny :)

bibi
ahojte, rada by som sa k vám pridala   zamilovala som si domáce mydlá a skúsila si vyrobiť vlastné.
 Úplne prvé mydlo som robila nechtíkové, hadroxid som zarobila do nechtíkového odvaru, oleje som dala olivový/kokosový/slnečnicový - teda také, čo som doma akurát mala  hydroxis podľa soapcalc, 5% pretučnenie. Hmota sa mi spravila parádna chvíľku po mixovaní, v stope som pridala sušený nechtík. Mydlo som dala do silikónových formičiek a šupla do trúby na 70 stupňov, ale sa mi akosi prebublalo, tak som ho hneď vybrala. Nechala som ho ešte stáť kým vychladlo a potom som mydielka vyklopila, išli vcelku dobre, lebo boli akési mastné. Teraz sa sušia 2 týždne, na povrchu sú ešte akoby vlhké, ale už je to oveľa menej. Keď som ich chytila, koža ma nepálila. Uvidím, čo z nich bude o ďalšie 2 týždne
 Druhé mydlo som skúsila čisto sp,  oleje olivový/kokosový/slnečnicový, bez vône len farba ružová, Stopa po pár minútach parádna, odliala som čisté do formy a zbytok zafarbila ružovou, vliala do silikónovej formy, zakryla som papierom na pečenie a zabalila do hrubej deky. O 24 hodín som mydlo vyklopila, išlo dobre von, krájalo sa výborne, bolo také akurát tuhé. Teraz tiež už 2 týždne schce, vyzerá dobre, je pekne tvrdé, na ružovej strane sa robí taká jemnučká sodná vrstva, asi som ho mala vo forme nechať ešte dlhšie. No nabudúce budem vedieť.

Odpovědět | Témata
|

Re: Prvomydloviny :)

bibi
tak som dnes po necelom mesiaci vyskúšala "prevarené" nechtíkové mydlo, pení krásne ale ostane také slizké potom a ešte trocha vysušuje pokožku. Ten sliz je taký čudný, keď si umyjem ruky, mydlo je v pohode ale keď už chvíľku po umytí stojí, tak oslizovatie....ešte sa nejako to zrením môže zmeniť, alebo sa to pokazilo už na začiatku, keď mi zbublalo v trúbe?
Odpovědět | Témata
|

bibi
tak som vyskúšala to čist bieloružové mydielko, krásne pení akurát nevonia, lebo som pri pokuse o SP nepridávala nič naviac, zatiaľ je v mydelničke na umývadle, používam ho na ruky, odoláva aj častému používaniu, ostalo pevné, čo ma teší, nerozmáča sa :) Teraz ľutujem, že som tam nedala žiadnu esenciu voňavú, lebo mydlo je super
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od bibi
Bibi, to mydlo čo TI prebublalo malo ten  istý recept ako to druhé?

Evik
Odpovědět | Témata
|

bibi
nie...teda druhy olejov áno, ale ich pomer a množstvo naoh nie...dávam olivový, kokosový a slnečnicový - ružové je bez ničoho len s farbou a nechtíkové je zarobený naoh v odvare + sušené bylinky. Naoh a vodu dávam podľa soapcalc...
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ak by si napísala presné pomery, bolo by jednoduchšie odpovedať na otázku prečo Tvoje prvé mydlo slizovatie. Odhadujem, že tam je veľa slnečnicového oleja...
Odpovědět | Témata
|

bibi
olivový 200g, slnečnicový 150g a kokosový 100g...
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
... a olivového (neviem prečo som si ten olivový nevšimla). Toho kokosáku je tam relatívne málo, priveľa olejov s vysokým obsahom nenasýtených kyselín (olivový a slnečnicový) - musíš nechať dozrieť ešte pár mesiacov.

Evik
Odpovědět | Témata
|

bibi
ano, ďakujem za radu   už som ostala zúfalá, že mi to nejako nejde. Mala som ho doma a použila, lebo inak ho vôbec už v kuchyni nepoužívam, tak som ho chcela minúť aspoň takto, alebo ho dám minimálne množstvo, nech sa minie