Prvý pokus

classic Klasický list Seznam threaded Témata
2 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Prvý pokus

Tomas
Zdravím,
mám za sebou prvý pokus. Zatiaľ neviem, či úspešný. Riskol som 100% olivové. Išiel som podľa receptu http://moderna.alchymistka.eu/2013/07/100-olivove-kakaove-mydlo-farbenie.html ale s malými odchýlkami.

Nechcel som pri učení riskovať veľké straty na surovinách, preto som urobil len desatinový objem oproti návodu, a kakao a škrob úplne vynechal. Z každej suroviny som dal iba 10% (treba váhu s presnosťou na miligramy).

Na teploty som príliš nedbal. Keď mal roztok pod 40C, nalial som ho do oleja s izbovou teplotou. Mixoval som "metličkovým" mixérom na šľahačku, nie ponorným. Ani po desiatich minútach mixovania sa žiaden zázrak nekonal, hustnutie bolo takmer nepozorovateľné. Vylial som riedku zmes do plastového pohárika, pridal 10 kvapiek EO Tymián, premiešal. Odložil na vlažný radiátor, cca 30C. Asi po hodine začala zmes pomaly a rovnomerne hustnúť. Za 24 hodín som mydlo úplne bez námahy vyklopil.

Je tuhé, trochu nerovnomerné sfarbené (svetlo a tmavšie zelené), žiadne bubliny, žiadne deformácie oproti stavu po vyliatí. Na dotyk je veľmi "jemné", veľmi podobné mydlu z obchodu, a voňavé. Ph netuším.

Žiadnu gélovú fázu som nezaznamenal, čo ma dosť mätie. Farba sa od vyliatia takmer nezmenila, len mierny melír odtieňov.

Neviem, asi sa to teda podarilo. Či? :)

Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Re: Prvý pokus

Evik
Administrátor
Ahoj Tomas,

no, ... to je ťažko povedať či sa podarilo. Aké má ph? Vysušuje keď ho používaš? 100% olivové ktoré šľaháš metličkami sa naozaj nespraví za 10 minút, Odlišná farba môže byť preto, lebo si mydlo nemal v emulzii, a tak sa trochu alebo viac oddelilo.

Ak si nepozoroval fázu gélu, tak asi neprešla. Ale tipla by som, že ak nie, tak to mydlo bolo po výrobe istotne zásadité.

Ako je to teraz po niekoľkých mesiacoch?