Problém s rozpustením olivovej mydlovej pasty - Otázka z blogu

classic Klasický list Seznam threaded Témata
5 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Problém s rozpustením olivovej mydlovej pasty - Otázka z blogu

Evik
Administrátor
Tamás v komentári k príspevku "Ako vyrobiť doma mydlo" píše túto otázku:

Ahojte! Mam taky problem , ze sa mi nerozpusti pasta na tekute mydlo. Vyrobil som ju z olivoveho oleja, a proste sa neda zriedit! Pomalicky zohrievam vodu, pridvavam pastu po lyzickach, a na zaciatku sa zda akoby sa uz zacala rozpustit, trosk sa ajpeni, potom velmi rychlo sa to zahusti, este hustejie ako bolo predtym, a voda sa nezmizne, ale proste mnozstvo tej vody ostane v mase neviem ako, a je z toho stale viac!!A huste nadalej...Co sa mohlo stat? Poradi volakto? Dakujem.
Odpovědět | Témata
|

Re: Problém s rozpustením olivovej mydlovej pasty - Otázka z blogu

Evik
Administrátor
Moja odpoveď:

Ahoj Tomáš!

Prosím, napíš recept (množstvo oleja, KOH a vody) a postup ako si pastu vyrobil.

Takisto - koľko vody pridávaš do pasty? Píšeš, ze zahrievaš - nevyparuje sa Ti náhodou voda - teda nezahrievaš moc?

Normálne by si mal navážiť mydlovú pastu, pridať cca dvojnásobok vody, nechať dôjsť do varu (pod pokličkou) a odstaviť. Daj mydlu čas, moc nemiešaj, lebo Ti len zbytočne bude peniť, a nechaj odstavené.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Tamásova odpoveď:

Mal som 500g olivoveho oleja, pridal som 102g KOH stopercentny (cize neviem teda ci 100 alebo 90-volakde si pisala ze 100per. KOH je v skutocnosti 90)ale nezalezi natom lebo za vysledok mam skoro neutralnu pastu(velmi mierne zasaditu)plus vonny olej bergamotovy. ALE! :-)Ja som ju najprv chcel rozpustit v zelenom caji, to jej mohlo volaco spravit asi...Ale ja som nevedel ze to mam rozpustit az v takom mnozstve vody! Lebo ja som tu cital prave opak toho co si mi dens napisal, cize nie 1:2(pasta :voda), ale 2:1(pasta : voda)takze je to dost zaujimave...ale aj tak budem musiet este raz to skusit, lebo teraz uz verim tomu ze na prvy raz sa to urcite nepodari:-). No a potom som to skusil este 2krat rozpustit v dest. vode. Ale nie tak ,ako teraz pises, takze skusim to este raz tak, podla tychto novych informacii.
Dakujem Ti za pomoc!
Ozaj ,co povies na zeleny caj??
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Moja odpoveď:

No hej, pozerám, že som tam napísala 2:1, aj keď to funguje len pri kokosovom, ktoré znesie väčšiu koncentráciu. Väčšinou používam 1.5:1, pri olivovom by som šla do 1:2 (pasta:mydlo).

Čo sa týka KOH - píšem, že vločky KOH nebývajú 100%, nie, že 100% KOH nie je 100% :)

Mám tam slovíčko nikdy, pretože som vtedy ešte nevedela, že sa dá zohnať čistý 100% KOH. Musím to zaktualizovať.

No a zelený čaj - to je celkom iná story. Zelený čaj ktosi na fóre (duun alebo karkulka myslím) už používal namiesto vody pre rozpustenie NaOH do mydla, a narobilo to strašnú neplechu. Neviem, čo sa tam chemicky deje, ešte som to neštudovala, ale zrejme je to poriadna šarapata, keď to aj u Teba robí problémy.

Drž sa radšej destilovanej vody...
Odpovědět | Témata
|

duun
Odpověď na tento příspěvek od Evik
S čajom bol ten problém, že taníny (triesloviny - kyslé polyfenoly) z neho reagovali s NaOH a bol z toho smrad a tmavá farba ;)

http://v-roba-mydla.2293545.n4.nabble.com/troubleshooting-cajove-mydlo-s-medom-a-kakaom-td4375795.html

Na rozpustenie hotového mydla by som ho skúsila použiť, tam už taká reakcia nebude. No nenechávaj ho lúhovať dlho - len asi minútu pri 70-80 °C. Ak chceš silný zápar, daj viac lístkov, ale nepredlžuj dobu lúhovania. Taníny sa totiž lúhujú až po dvoch minútach a pri vyššej teplote. Preto je zelený čaj dlho lúhovaný vo vriacej vode prakticky nepožívateľný, zatiaľ čo správne lúhovaný cca 1 minútu len v horúcej vode je lahodný a voňavý ;)