Proč mám ráda "horký proces"?

classic Klasický list Seznam threaded Témata
2 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Proč mám ráda "horký proces"?

Radka
Jako většina z nás jsem začínala s výrobou mýdel studeným procesem, ale v poslední době více experimentuji s metodou přípravy mýdla za tepla. Používám teploty mezi 80°C až 90°C po dobu 1,5 až 2 hodiny, zmýdelňovanou směs zahřívám buď v nerezovém hrnci v klasické troubě nebo pohodlněji v "pomalém hrnci" (crock-potu). Za výhodu horkého procesu považuji lepší kontrolu nad průběhem reakce, v krátkém čase v podstatě dokončenou saponifikační reakci, což je spojeno s poklesem pH pod 9, možnost přidat dražší výživné oleje, esenciální oleje, byliny, ovesné vločky, med, gel z aloe vera atd. až po zmýdelnění zkladních olejů při teplotě kolem 70°C. A že není možné s mýdlovou hmotou v horkém procesu provádět takové parádičky jako za studena? Jistě, ale něco se přece jen dá a mě baví zkoušet různé možnosti..
Mýdla vyrobená horkým procesem
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Re: Proč mám ráda "horký proces"?

Mitsuuko de Ak
Ahoj, já se přidávám. První mýdlo jsem dělala za studena, pokračovala rovnou s mléčnými, jogurtovými a medovými a teď už nějaký ten den pokukuju po teplém procesu, který se mi ze začátku nevím proč protivil. Už se těším, až se do toho taky pustím =)

PS: Mýdla jsou krásná ;)
Mitsuuko de Ak (www.mitsuuko.cz)