Prírodné farbivá

classic Klasický list Seznam threaded Témata
35 zpráv Volby
12
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Prírodné farbivá

KARKULKA
Tak.Dočítala som sa,že :

červená-krásnu červenú farbu dostaneme z najštipľavejšej červenej papriky.

oranžová - paradajka,ale pozor,robí mydlo mäkkým (vo forme kaše v stope)
                - anatto prášok - bixa orenalla - hlavne v potr.farbive E160b

zelená - zelené bylinky,žihlava,mäta,...prášok z indiga.Takéto zelené mydlá musia dozrievať v tme
              inak vyblednú

modrá - indigo - pasta,
              farbovník obyčajný- isatis tinctoria

ružová - marena farbiarska - rubia tinctorum

fialová - cervené santalové drevo -pterocarpus santalinus (adenanthera pavonina)
              a alkanna tinctoria Tausch

Teraz už ich len zohnať.
Odpovědět | Témata
|

Re: Prírodné farbivá

duun
Fialovú vraj dokáže spraviť aj koreň kostihoja, Symphytum officinale, ktorý má navyše protizápalové a hojivé účinky.
Myslím, že ho treba postrúhať a vytlačiť šťavu, možno by išiel aj usušený a pomletý. Kúpiť sa dá sušený v lekárni alebo vykopať vlastnoručne, práve teraz je ten pravý čas -- rastie v priekopách, na okrajoch ciest, v meste na trávnatých plochách zarastených burinou. Má teraz v jeseni podlhovasté listy trochu plstnaté, chlpaté, s hustým sieťkovitým žilkovaním, ktoré vyrastajú z jedného miesta, v lete má aj byľ s fialovými kvetmi v strapcoch.

Alkana je u nás zákonom chránená, rastie iba na pár lokalitách na hraniciach kdesi pri Burde, ani sa, myslím, nepredáva. Je to rastlina južnejších oblastí a u nás má severný okraj areálu. Takže v Maďarsku, Slovinsku a v Mediteráne by sa mala vyskytovať bežne ;)
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Skúsila som kostihoj,výsledok je sivo-hnedý,ale ešte stále sa mení.Ružovo-fialovú farbu urobí zrejme aj rakytník,či je to výsledok s kozím mliekom,neviem. http://kecsketejszappan.startuzlet.hu/termek/homoktovis_kecsketej_szappan.html
Odpovědět | Témata
|

duun
Odpověď na tento příspěvek od KARKULKA
Skúsila som extrahovať farbivo z paradajkového pretlaku - lykopén. Okrem farby má vraj silné antioxidačné vlastnosti - predáva sa ako doplnok výživy proti rakovine atd. Ktovie, či by nenahradil vit. E v kozmetike? ;\

Rozmixovala som pretlak so slnečnicovým olejom na hustú kašu a naložila zmes do lievika vystlaného harmonikovite poskladaným kávovým filtrom. Za niekoľko hodín stiekol do pohára filtrát - vrstva odfarbenej šťavy a na nej vrstva silno zafarbeného oranžového oleja. Olej som zliala a použila na farbenie. Takto sa možno vyhnúť riziku, že od paradajok bude mydlo mäkké. Fotky mydla zafarbeného zmesou lykopénu a karoténu z mrkvy vyložím neskôr..
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
No toto,Ty si ale múdra hlavička.Ja som rovno dala pretlak,však nech si užije pokožka.Iba takú malú vzorku,ale môžem potvrdiť:tá malčká vzorka začína tvrdnúť až teraz,po štyroch dňoch,ostatné vzorky s bylinkami sú dávno tuhé.Našla som stránky s kozím mliekom,všetko prírodná farbiaca zložka,úplne ma fascinovali a inšpirovali.Už dve adresy som písala,keby si chcela pozrieť daľšie,pridávam :
http://naturszappanok.hu/?page=store ,jednoduché a pekné.
Táto stránka je farebnejšia http://nadlerszappan.blogspot.com/p/bolt.html .
A ešte šampóny  http://nadlerszappan.blogspot.com/search/label/samponszappan .
Na farbenie požíva aj kozmetický kaolín,ružový,zelený,biely,atď.Pýtala som sa dnes v lekárniach,pozerali sa na mna ako keby som spadla z mesiaca.A taká istá reakcia,keď som chcela roztok fenolftaleinu.Vraj sa vôbec nepredáva.Ty máš?Niekde tu máš fotku fialového škoricového mydla,len ju neviem nájsť,nevieš,kde je?Škoricu si dala priamo do mydla,alebo si najprv v niečom rozmiešala?
Odpovědět | Témata
|

duun
KARKULKA napsal(a)
No toto,Ty si ale múdra hlavička.Ja som rovno dala pretlak,však nech si užije pokožka.Iba takú malú vzorku,ale môžem potvrdiť:tá malčká vzorka začína tvrdnúť až teraz,po štyroch dňoch,ostatné vzorky s bylinkami sú dávno tuhé.Našla som stránky s kozím mliekom,všetko prírodná farbiaca zložka,úplne ma fascinovali a inšpirovali.Už dve adresy som písala,keby si chcela pozrieť daľšie,pridávam :
http://naturszappanok.hu/?page=store ,jednoduché a pekné.
Táto stránka je farebnejšia http://nadlerszappan.blogspot.com/p/bolt.html .
A ešte šampóny  http://nadlerszappan.blogspot.com/search/label/samponszappan .
Na farbenie požíva aj kozmetický kaolín,ružový,zelený,biely,atď.Pýtala som sa dnes v lekárniach,pozerali sa na mna ako keby som spadla z mesiaca.A taká istá reakcia,keď som chcela roztok fenolftaleinu.Vraj sa vôbec nepredáva.Ty máš?Niekde tu máš fotku fialového škoricového mydla,len ju neviem nájsť,nevieš,kde je?Škoricu si dala priamo do mydla,alebo si najprv v niečom rozmiešala?
Ja som v mojej "lepšej" lekárni hľadala bentonit - to je tiež íl. Chcela som robiť mydlo na holenie, do toho sa to pridáva. Pozerali na mňa podobne, ale nakoniec si lekárnička spomenula, že to mávali, keď ešte zvykli miešať tekutý púder. Dnes ho robia zo syntetiky, takže bentonit už nemajú.

Fenolftaleín nemám ;( Stále tie mydlá iba olizujem ;\ Mám ale známeho, čo má firmu na distribúciu zdravotníckych pomôcok a liekov. Možno má kontakt na nejakého predajcu chémie, musím sa ho spýtať.

Tú škoricu som prisypala v stope a rozmixovala. Ona pustila tú farbu počas gélovej fázy a potom to zhnedlo až pôsobením vzduchu (alebo svetla? ;\\) po nakrájaní. Fotka je vo vlákne o druhoch farbív.
http://v-roba-mydla.2293545.n4.nabble.com/Druhy-farieb-a-ich-v-sledok-v-mydle-td3813872.html

Tie linky pokukám.. po maďarsky neviem, ale obrázkom rozumiem ;) A ešte viem, čo je szappan a kecsketej ;P
Odpovědět | Témata
|

duun

toto je neuveriteľné!

Tie šampóny sú inšpiratívne ;) vďaka za linku ;)
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Keby sa Ti náhodou nepodarilo preložiť,napíšem Ti,čím farbila.
škorica
kakao
červený íl s rakytníkom
chlorella so zeleným jačmeňom
kurkuma so žltým ílom
macerát zo žihlavy
a
macerát rebríčka.
EO škorica,santalové drevo
Oleje extra panenský olivový,z hroznových jadierok a kokosový olej.
100 gr mydlo z takých nelacných vstupov za 2,70eur!!!!Žasnem!
Keď budeš čokoľvek chcieť preložiť,napíš,volaj,faxuj mailuj.V pohode kedykoľvek.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od duun
duun napsal(a)
Ja som v mojej "lepšej" lekárni hľadala bentonit - to je tiež íl. Chcela som robiť mydlo na holenie, do toho sa to pridáva. Pozerali na mňa podobne, ale nakoniec si lekárnička spomenula, že to mávali, keď ešte zvykli miešať tekutý púder. Dnes ho robia zo syntetiky, takže bentonit už nemajú.
Do mydla na holenie sa pridávajú rôzne íly - okrem iného vraj pre to, aby žiletka lepšie kĺzala po pokožke - ale dávajte si pozor na to, ktorý vyberiete, pretože je v nich rozdiel.
Ja som si myslela, že čože - íl ako íl, ale potom som si prečítala v knižke o kozmetike ktorú mám, že niektoré rýchlo absorbujú  tuky (tie sa používajú na akné napríklad), a iné nie. Lenže to som si prečítala až neskôr, predtým som sa takto opláchla, keď som do svojho krémového mydla zamiešala zelený íl (francúzsky íl), ktorý bol v uvedený v jednom recepte na mydlo na holenie.

Môj milý sa tým napatlal a vôbec nebol spokojný, pretože ten íl vytiahol všetok tuk z jeho pokožky, takže žiletka na povrchu skorej drela ako sa kĺzala, a kožu mu to nepríjemne stiahlo.

Až potom som zistila, čím to je. Pohľadám dnes večer zoznam ílov a ich vhodnosť pre pokožku. Mám doma ešte biely kaolín, ktorý som ešte nevyskúšala - ten by sa v lekárni mal dať zohnať, mám ho zo slovenskej, kde mi ho objednali, pretože ho používajú sami na prípravu nejakých liekov - patlacích mastí alebo čo :). Len sa ma najprv spýtali, že na čo to chcem, tak som povedala, že na kozmetiku, a bolo.

Tiež si vyberajte lekárne, ktoré majú laboratórium, teda vyrábajú rôzne roztoky a maste na mieste, tí budú vedieť o čom hovoríte a budú ľahšie prístupní objednaniu, inak tam len sú a pozerajú ako že či chcete niekoho otráviť...

Najviac ma dostalo keď som zháňala borax (vtedy som ešte nevedela, že to nie je až také super) ako emulgátor - normálny minerál. A v lekárni mi po chvíľke začudovania a diskutovania medzi sebou, že čo to vlastne chcem víťazoslávne doniesli kyselinu boritú...Aj ja viem, že borax a kyselina boritá (to je tá čo po rozpustení vo vode robí bórovú vodu) sú dve úplne odlišné veci, takže o lekárnikoch si ilúzie nerobím.
Najlepšie je spýtať sa magistry, tá je študovaná.

Odpovědět | Témata
|

duun
Evik, podľa wikipédie úlohou ílu v mydle na holenie okrem zlepšenia kĺzania žiletky je aj odstránenie tuku z povrchu fúzov. Napriek tomu vraj holiace mydlá majú hydratovať pokožku:

"The primary advantages of shaving soap over aerosol shaving creams is the additional hydration provided by shaving soaps. For optimal softening of whiskers, the natural oils on the face and whiskers must be removed. This is done effectively by shaving soap because of the oil removing soap ingredients, and the scrubbing action of the brush."

Je možné, že si mala ílu v kréme priveľa? Do mydiel sa dáva 2-4 polievkové lyžice na kilogram tuku. Ak by bolo mydlo popri tom hydratujúce, s obsahom nejakých fajnovostí typu kakaové maslo, vit. E, mandľový a jojobový olej a pod. malo by to byť o.k.  Američania používajú do mydiel na holenie kaolín alebo bentonitový íl - v kozmetike často používaný íl na báze montmorillonitu. Vie napučiavať a je potom klzký.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
duun napsal(a)
Je možné, že si mala ílu v kréme priveľa? Do mydiel sa dáva 2-4 polievkové lyžice na kilogram tuku. Ak by bolo mydlo popri tom hydratujúce, s obsahom nejakých fajnovostí typu kakaové maslo, vit. E, mandľový a jojobový olej a pod. malo by to byť o.k.  
 Američania používajú do mydiel na holenie kaolín alebo bentonitový íl - v kozmetike často používaný íl na báze montmorillonitu. Vie napučiavať a je potom klzký.
Určite nie, bola to relatívne malá dávka, tak by to odpovedalo tomu množstvu čo si písala. Ale ako vravím, ja som použila íl zelený (argile verte), čo je zas iný prípad, lebo tento nenapučiava :), aspoň sa to o ňom nepíše. Takže bentonit je zrejme iný prípad, ale ak by to niekoho zaujímalo, tak tu je čo som vyčítala z knihy:)

Íly sa delia na 3 hlavné skupiny:
Ilitová (IL) - nadýchané v porovnaní s ostatnými, niektoré majú antibakteriálne vlastnosti, je to skupina ktorá veľmi jemne čistí a odstraňuje odumreté bunky
Montmorillonit-Smektitová (MS) - sú to íly s absorbčnými vlastnosťami, preto čistia póry a sú vhodné na akné - veľmi dobre odstraňujú oleje, toxíny a nečistoty z pokožky
 Kaolínová (K) - používajú sa na stimuláciu cirkulácie krvi, odstraňovanie odumretých buniek, čistenie a vyživovanie pokožky. Veľmi často používané v kozmetike.

Na mastnú pokožku:
Odstraňujú oleje a toxické látky. Rozhodne nepoužívať na suchú a citlivú pokožku.
bentonit (MS) - používa sa do mydla na holenie (presne ako píšeš)
francúzsky zelený(MS) - tu sa o holení nič nespomína
zelený illite (IL) - antibakteriálne vlastnosti
 marocký červený (MS) a fuller's earth (MS)

Pre citlivú  a suchú pokožku:
biely kaolín (K) - veľmi jemný, neabsorbuje oleje, na masky na tvár, jemný exfoliant, odstraňuje toxíny, čistiaci
ružový, červený, čierny a žltý kaolín (K) - ako biely kaolín, ale farebné, používajú sa navyše ako prírodné farbivá v mydlách

Pre všetky typy
marocký rhassoul (MS) - na masky, červeno hnedej farby

Odpovědět | Témata
|

duun
Ešte by sa hodila taká malá samoobsluha, kde ich budú mať v regáli pekne zoradené v baleniach rozličnej hmotnosti %)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
duun napsal(a)
Ešte by sa hodila taká malá samoobsluha, kde ich budú mať v regáli pekne zoradené v baleniach rozličnej hmotnosti %)
:) No veru :)

Ale inak, objavila som túto stránku v angličtine s prírodnými farbivami otestovanými v mydle:

http://crafty.dyskolus.com/coloring/coloring.html

Kliknite na farbu a otvorí sa Vám zoznam.

Veľmi pekné!
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Akú farbu si nakoniec dostala z lykopénu a karoténu?Ako sa mydlo vyfarbilo?
Odpovědět | Témata
|

duun
Takú oranžovkastú žltú.. toho farbiva by na oranžovú bolo treba viac, nechať ten istý olej macerovať vždy s novým s pretlakom niekoľkokrát...

Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Mne sa zas páčia Tvoje mydlá,vyzerajú úplne prírodne,tak ako má vyzerať domáce mydlo.Zašla som do obchodu MANUFAKTÚRA,už dávno som bola zvedavá na ic prírodné pivové a vínové mydlá.Krásny obchod,krásny tovar,čítam zloženie,SLS,SLES,... atď.No.Študujem ďaľšie mydlá,podľa letáčika obsahuje zmes olejov,podľa obsahu palm oil,palm kernel oil a žiadne iné oleje,len parfemy a také veci.Možno boli pod iným názvom,ale neviem,neviem.Keby ľudia vedeli niekedy čo kupujú v najlepšej viere.
Odpovědět | Témata
|

duun
Ináč s pivom sa tiež robia mydlá, len neviem, aké majú výhody. Dôležité je, že pivo musí byť úplne odstáte, celkom bez akýchkoľvek bubliniek. Možno ho treba zohriať a miešať. Sú v ňom vitamíny.
Odpovědět | Témata
|

duun
KARKULKA napsal(a)
Krásny obchod,krásny tovar,čítam zloženie,SLS,SLES,... atď.No.Študujem ďaľšie mydlá,podľa letáčika obsahuje zmes olejov,podľa obsahu palm oil,palm kernel oil a žiadne iné oleje,len parfemy a také veci.Možno boli pod iným názvom,ale neviem,neviem.Keby ľudia vedeli niekedy čo kupujú v najlepšej viere.
Oni to asi vozia... najskôr z Číny ;\\
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
duun napsal(a)
Ináč s pivom sa tiež robia mydlá, len neviem, aké majú výhody. Dôležité je, že pivo musí byť úplne odstáte, celkom bez akýchkoľvek bubliniek. Možno ho treba zohriať a miešať. Sú v ňom vitamíny.
Aj s vínom sa robia... pri týchto mydlách si treba dávať pozor, pretože alkohol v pive a víne urýchlia reakciu zmydelnenia, takže netreba zahrievať ani dávať pod deku. Zatiaľ som neskúšala, pivo sa mi zdá divné a vína je škoda :) Ale raz možno...
Odpovědět | Témata
|

PIVOVÉ MYDLO

KARKULKA
Ďakujem Evka za rady,zajtra idem kupovať to pivo,varia u nás v jednej krčme,domáce,čerstvé.Určite urobím aj niekoľko mydiel,už len zo zvedavosti,ale skôr šampón som myslela,že urobím.
12