Prerobenie: rozpustiť vo vode alebo v EtOH?

classic Klasický list Seznam threaded Témata
2 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Prerobenie: rozpustiť vo vode alebo v EtOH?

Dena
Ahojte,
rôzne som čítala, že mydlo sa dá prerobiť. Avšak niekde sa píše, že sa má rozpustiť v 100ml silnom liehu (mám 96% denaturovaný) a niekde sa píše, že sa rozpúšťa v 100ml vody. Od čoho rozpúšťadlo závisí? Kedy mám použiť lieh a kedy vodu? A tých 100ml je na 1kg mydla?

Ďakujem za pomoc
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Re: Prerobenie: rozpustiť vo vode alebo v EtOH?

Evik
Administrátor
Ahoj Dena,

klasicky sa mydlo rozpúšťa v 100g vody (na 1kg mydla). Ak je mydlo staršie, môžeš potrebovať vody viac. Dôležité je aby sa rozpustilo do gélu. Podľa toho prečo chceš mydlo prerobiť volíš potom ďalšie zložky. Prerábaš preto, lebo máš málo hydroxidu? Potom treba počítať ešte s tým, že pridáš ďalšiu vodu v roztoku hydroxidu. Prerábaš preto, lebo máš málo olejov? Potom už s vodou na hydroxid počítať nemusíš, budeš prilievať olej.

Etylalkohol neviem kto odporúča a ani prečo - možno ak by si chcela robiť mydlo priesvitné, ale to je komplikovanejšie, nie je to len tak že pridáš etylalkohol...

Nezabudni, že etylalkohol sa vyparuje pri dosť nízkych teplotách, takže sa Ti vyparí a mydlo vlastne moc - len ho rozpustíš a zase stuhne.... Nehovoriac o tom, ak pridáš do mydla ešte hydroxid, lebo máš priveľmi pretučnené mydlo - tak etylalkohol zbytočne urýchli reakciu, môže sa ti aj zraziť, budeš to musieť dlhšie variť... a zas sa len etylalkohol odparí. Nedáva to veľmi zmysel.