Prací gél

classic Klasický list Seznam threaded Témata
32 zpráv Volby
12
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Prací gél

KARKULKA
Evik,

ako sa Ti javí prací gél postupom času? Si spokojná s výsledkom?A Ty duun, už si skúšala?Rada by som sa do toho pustila,pokiaľ dobre perie.      
Odpovědět | Témata
|

Re: Prací gél

Evik
No, takže gél perie dobre hlavne pri vyšších teplotách. Vyprala son s ním napríklad obliečky a uteráky na 90ke. Nie je ale nijako zvlášť účinný na prepotené prádlo pri nižších teplotách (periem na 40), aj keď Zuzka mi odporučila pridať ocot, to som ešte neskúšala. Na 40 vyperie bežnú nečistotu, ale nemala som ešte príležitosť prať s tým nejaké "špeciality". Za pokus to myslím stojí. Čo mi vyhovuje je, že bielizeň potom krásne vonia tak ako chcem - ja som použila zmes mandarinkový a levanduľový esenciálny olej (funguje to len na 40 ke, na 90 sa vyparí).
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Urobila som pracie mydlo z kokosového a palmového oleja, 50/50 , lebo netuším,aký by mal byť pomer a namiesto vody silný levanduľový zápar.Zabudla som sa opýtať,či môžem nastrúhať mydlo hneď,keď stuhne alebo musím počkať dlhšie?Mám super novú ,hrubú drevenú formu,mydlo bolo celé priesvitné už za hodinu.
Inak,ja bežne používam ocot do posledného plákania už dlhšiu dobu.Necítiť a vraj robí dobre.Tak nech.
Toto mi neslúži ku cti,ale ja som si iba teraz všimla , že vľavo sú komentáre!!!
Sú na takom tmavom podklade,že som ich prehliadla.
Ďakujem Ti za pochvalu, tiež som S Vašimi mydlami tak, že neviem,či ich použiť alebo odložiť na pamiatku.Mám ich veľmi rada.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Komentáre sú aj pod každým príspevkom a vľavo sú posledné komentáre bez ohľadu na príspevok. Viem, že je to zle vidieť, snažila som sa zmeniť farbu písma, ale nejde mi to.  Aj to nastavím tam kde treba, a aj tak sa to nakoniec nezobrazí. Už som to editovala aj v html kóde a stále ma to ignoruje. Jediné, čo funguje je zmeniť pozadie celého stĺpčeka, asi to spravím tak....
Odpovědět | Témata
|

duun
Odpověď na tento příspěvek od KARKULKA
KARKULKA napsal(a)
Urobila som pracie mydlo z kokosového a palmového oleja, 50/50 , lebo netuším,aký by mal byť pomer a namiesto vody silný levanduľový zápar.Zabudla som sa opýtať,či môžem nastrúhať mydlo hneď,keď stuhne alebo musím počkať dlhšie?
Myslím, že na gél na pranie netreba na mydlo čakať, môžeš ho hneď postrúhať, len si skontroluj alkalinitu, no mala by byť o.k.

Ja periem s gélom už pár mesiacov. Prvý som spravila z marseillského mydla bez sódy bikarbony a bol hustý a slizovitý, pre vôňu som dala levanduľu a pre srandu aj malú trošku patentnej modrej, gél vyzeral ako ľad ;). Treba si upraviť dávkovanie. Ja som s ním prala na 40 farebné a na 50 biele. Vypral na počudovanie dobre, bola som spokojná. Ako aviváž prilievam zriedený ocot : voda - 1:2 v takom objeme, ako som zvykla liať aviváž. V roztoku octu mám pridané silice, teraz je tam cyprus. Je dobre pridávať do prania ťažšie silice, ako levanduľa, cyprus, šalvia, geranium, tie v prádle nejaký čas vydržia. Ľahké, ako citrón, eukalyptus alebo jedľa, v prádle neostanú.

Ďalšiu dávku gélu som spravila z môjho mydla kokos:oliva - 30:70. Po pridaní práškovej sódy bikarbony ostal celkom tekutý ako voda a spravili sa v ňom biele chuchvalce ;\ Napriek tomu s ním periem a perie tiež dobre. Ešte si spravím viac kokosové mydlo, také ako ty, Karkulka a to už bude zrejme ideálne ;) My ale máme veľmi mäkkú vodu.. Možno by som si mohla upraviť pomer sódy k mydlu, lebo nepotrebujem tak veľmi zmäkčovať.

Kolegyňa sa pýtala, ako taký gél perie. Jej voňavé konvenčné pracie prášky vadia, pretože nechce voňať ako Persil, keď používa kvalitné parfémy ;) Ten gél bude pre ňu to pravé ;)
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Oprava,mydlo je z kokosového a olivového oleja 50/50.Okrem levanduľového záparu do NaOH aj vodu do gélu (3L)som urobila levanduľovú - prevarila som sušené kvety - takže farba pracieho gélu je ako čaj.Už som aj vyprala na 40-ke,dlhší program pre farebné prádlo.Som spokojná,prádlo je čisté,dokonca aj extrémne prepotené,smradľavé tričko je čisté a voňavé.Namiesto aviváže už klasika ocot.
Použila som 150 gr mydla,150 gr sódy,6 PL sódabikarbóny a 3L levanduľovej vody.Napriek malému množstvu vody je prací gél dosť riedky a hnedá faba nie veľmi vábna,ale :levanduľou vonia už samotný gél, dobre pení a hlavne dobre perie.Paráda.
Som rada,že opäť o niečo menej chémie v domácnosti a konečne niečo ušetrím.(Ale to som si myslela aj v začiatkoch výroby mydla)

Mám na Vás otázočku.Už sa umývame prírodne,už perieme prírodne,neviete ako by mohla umývať aj umývačka riadu prírodne,s naším pričinením?Nestretli ste sa s niečím takým v cudzojazyčných literatúrach?

Chcem sa s Vami ešte podeliť o moju veľkú radosť.Pred nejakým časom ako šibnutím zázračného prútika sa mi úplne zmenila pokožka na rukách!Mala som ju vždy suchú a až drsnú,nech som si ju krémovala aj niekoľkorát za deň,nič nepomáhalo.Teraz ja neuveriteľne jemná,hebká,vláčna.Stačí,ak ráno sa nakrémujem a sú v pohode celý deň.Tak toto je priam neuveriteľná zmena.
Zrejme moja pokožka potrebovala iba dlhší čas,kým sa zbavila tej hnusnej chémie a mohla sa vytešovať z prírodných mydielok.

Vďaka Ti,Evka,veľmi,veľmi veľká vďaka.

Odpovědět | Témata
|

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
KARKULKA napsal(a)
Mám na Vás otázočku.Už sa umývame prírodne,už perieme prírodne,neviete ako by mohla umývať aj umývačka riadu prírodne,s naším pričinením?Nestretli ste sa s niečím takým v cudzojazyčných literatúrach?
Našla som, tu je

S tým dobrým účinkom na ruky to je dobrá správa ;) Blahoželám! ;)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
KARKULKA napsal(a)
Chcem sa s Vami ešte podeliť o moju veľkú radosť.Pred nejakým časom ako šibnutím zázračného prútika sa mi úplne zmenila pokožka na rukách!Mala som ju vždy suchú a až drsnú,nech som si ju krémovala aj niekoľkorát za deň,nič nepomáhalo.Teraz ja neuveriteľne jemná,hebká,vláčna.Stačí,ak ráno sa nakrémujem a sú v pohode celý deň.Tak toto je priam neuveriteľná zmena.
Juj, to som rada! :) Gratulujem.

KARKULKA napsal(a)
Zrejme moja pokožka potrebovala iba dlhší čas,kým sa zbavila tej hnusnej chémie a mohla sa vytešovať z prírodných mydielok.
A nebude to aj tým, že Tvoje mydlá konečne dozreli a tak už Ti ruky nevysušujú? ;)
Odpovědět | Témata
|

duun
Ešte jedna vec - biele prádlo, hlavne syntetika alebo aplikácie zo syntetických vlákien na bavlne pri praní mydlom zašednú ;( Tu si pomáham tzv. odstraňovačmi škvŕn - prášky, ktoré pri praní uvoľňujú kyslík, bieliče na báze peroxidu. Kúpila som jeden, neznačkový - 1/2 kg za asi 2,- eurá v Kauflande a pridávam do prania asi tak za lyžicu. Pomáha.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Dakujem za rady.
Inak...
AJAJAJAJ!!!Môj prací gél sa vyvýja nesprávnym a neželaným smerom.Keď odstál niekoľko hodín v hrnci,na vrchu so oddelilo hrubšia vrstva niečoho svetlého a trošku slizkého.Keď som to čudo rozmixovala ,dostala som hrubú vrstvu hrudkovitého tvarohu na bývalom pracom géli.Dnes ráno som ten tvaroh rozmixovala a vznikol hustý prací krém ako husté telové mlieko.To by ešte aj šlo, ale keď trošku postojí opäť sa oddelí spodná tekutá vrstva ako pivo

a vrchná vrstva hustej a pevnej peny ako vyšľahané tuhé bielka,ktoré nevypadnú z misky.

Tie dve vrstvy sa dajú bez problémov spojiť miešaním,ale asi by  tak  prací gél nemal vyzerať.

Neviem,čo som mohla pokaziť,postupovala som podľa Evkinho obrázkového návodu.Kým nevychladol,správal sa slušne a predpisovo,len  studený sa rozdeľuje.

Ale,poviem Vám ako prací krém vyzerá super.
Otázka je, čo som pokazila a čo s tým ?

Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Vobec nic sa nestalo, to je presne tak ako to ma byt :) Aj ten moj sa rozdeloval, smejd jeden, tak som ho zavrela do flase a zakazdym ho poriadne potrasiem ked idem prat. Moj je ale biely, lebo nemam tmavy vyvar. Akurat si ho oznac, aby Ti ho doma nevypili ako pivo :-)
Odpovědět | Témata
|

duun
taenia napsal(a)
Ozaj, skúšala si už vysoliť to mydlo na pranie? Ja áno, ale fiasko - s KOH kokosovým mydlom je to zrejme problém. Síce som vyseparovala mydlovú hmotu, ale bola asi tak 3 krát ťažšia než hmotnosť pôvodného mydla. Zistila som, že je to hodne naviazanou soľou (áno, ochutnala som, a bolo to veľmi slané). Ani niekoľkonásobné "prepranie" v destilovanej vode nepomohlo, navyše, čím viac človek perie, tým nižšia je koncentrácia soli, a samozrejme nakoniec už to nemalo zmysel, mydlo sa zas rozpustilo vo vode, lebo soľ už nebola dosť koncentrovaná...
Zatiaľ som neskúšala vysoliť mydlo. Ja sa chystám na tuhé sodné kokosovo-slnečnicové, čo mám spravené na pranie. Chcem ho rozvariť a potom vysoliť. Malo by sa zraziť tuhé na povrchu slaného roztoku z vody a glycerínu.

Rozmýšľala som aj o separácii glycerínu - varením. Glycerín má teplotu varu 290°C a v čistom sa soľ nerozpúšťa, mala by po vyvarení vody vypadnúť vo forme prášku či kryštálikov... Až na to, že je to trochu nebezpečné - glycerín produkuje horľavé dráždivé výpary a nemal by sa príliš ohrievať , lebo nad 200°C môže začať spontánne exotermicky polymerizovať - to by boli horúce chvíle.. takže to musím hriať opatrne a s teplomerom pri otvorených oblokoch, aby keď to začne stúpať nad 100°C, som to mohla hneď prerušiť. To by už mala byť vidieť aj tá vypadnutá soľ. Tie výpary snáď pri 100°C nebudú až také horľavé.
Keď sa odhodlám, dám potom správu ;)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
duun napsal(a)
Malo by sa zraziť tuhé na povrchu slaného roztoku z vody a glycerínu.
No hej, ja viem, teoreticky by sa malo! Odporúčam ešte jednu vec, ktorú som zabudla - soľ nepridávaj vo forme kryštálov, ale v koncentrovanom roztoku. Mne sa tá soľ do mydla dostala presne takto - šupla som do roztoku mydla poriadnu dávku soli a hneď sa mi v okolí zrazilo mydlo - bohužiaľ tú soľ tak obklopilo, že už nebolo možné tie kryštály oddeliť (zbytok už poznáš z toho čo som písala)

duun napsal(a)
Rozmýšľala som aj o separácii glycerínu - varením. Glycerín má teplotu varu 290°C a v čistom sa soľ nerozpúšťa, mala by po vyvarení vody vypadnúť vo forme prášku či kryštálikov... Až na to, že je to trochu nebezpečné - glycerín produkuje horľavé dráždivé výpary a nemal by sa príliš ohrievať , lebo nad 200°C môže začať spontánne exotermicky polymerizovať - to by boli horúce chvíle.. takže to musím hriať opatrne a s teplomerom pri otvorených oblokoch, aby keď to začne stúpať nad 100°C, som to mohla hneď prerušiť. To by už mala byť vidieť aj tá vypadnutá soľ. Tie výpary snáď pri 100°C nebudú až také horľavé.
Keď sa odhodlám, dám potom správu ;)
Hlavne nevybuchni!!! Skús to vo vodnom kúpeli - tak si môžeš byť istá, že nebudeš mať viac ako 100°C, pozor na to aby sa Ti hrniec nedotýkal dna toho druhého, ale to určite vieš.

A deti vyžeň z domu a sprav poriadny prievan v kuchyni - viem o čom hovorím, ja som takto raz zámerne odparovala propylénglykol.... tá hustá para nad hlavou čo sa mi vytvorila napriek otvorenému balkónu ma veru netešila....

Odpovědět | Témata
|

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
Možno to spravím vonku - zakúrim v malom grile a dám naň kastról. Tak mi odpadnú problémy s výparmi a vetraním. Mám tam okno od 100 až do 150 °C, v ktorom to môžem odparovať. Na 100°C bude voda bublať, keď prestane, začne v roztoku stúpať teplota. Kým vyjde na 150°C, stihnem to odstaviť ;)
Len či mi silne hygroskopický glycerín bude ochotný tú vodu pustiť len tak do vzduchu... ;\

Vďaka za postreh o rozpustenej soli. Spravím to tak.

Mydlo mám pekne vysušené. Odvážim ho pred varením a keď všetko pôjde, ako má, môžem zistiť približné percento glycerínu v tomto konkrétnom mydle.
Odpovědět | Témata
|

duun
Tak som to skúsila - rozvarila som 285g mydla slnečnicovo-kokosového 50/50 v asi 350g vody a pridala koncentrovaný roztok zo 100g kuchynskej soli (možno by stačilo aj menej). Roztoku bolo objemovo asi 200ml. Kým bola zmes horúca, vyzerala ako tekutý gél. Schladila som ju aj s hrncom v studenom kúpeli a vtedy sa mydlo postupne zrazilo na dosť pevné zrnká, ako tvaroh:

Keďže to vyzeralo ako tvaroh, scedila som to obvyklým spôsobom a šlo to dokonca lepšie, tekutina odtiekla rýchlo a z hrudy sa dala aj povytláčať.

V miske ostal slaný roztok glycerínu, ktorý som celý odliala do fľaše a odložila na neskoršie pokusy:

Povytláčaná hruda mydla sa dala v utierke rozmrviť ako mokrý piesok, tak som sa pokúsila mydlo ešte premyť čistou vodou (z kohútika nám tečie v podstate destilka, nemineralizovaná voda). Nebol to dobrý nápad - mydlo bolo v čistej vode veľmi rozpustné a trochu z neho odtieklo do výlevky. Stratilo svoju pieskovitú konzistenciu a zostalo mazľavé. Preložila som ho do veľkého hrnca a pripravila som z neho gél na pranie podľa zvyčajného receptu.

Gél nestuhol.
Jeho tekutosť teda nebola zapríčinená glycerínom z mydla ;(
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Vďaka za podrobnú fotoodkumentáciu! Mám dve otázky: Koľko vážilo mydlo čo si vyextrahovala a bolo slané? Zaujímalo by ma, či sa tam nachádzajú zbytky soli.

Čo sa týka stuhnutia, neviem či s tým má glycerín niečo spoločné, mňa skorej trápilo oddelenie fáz - stuhnutá vs tekutá, ktoré sa časom dá pozorovať. Inak, roztoky sú zvláštne stvorenia, často iná dĺžka zahriatia či teplota zmení ich chovanie. Napríklad môj prací gél z tekutého kokosového mydla bol najprv tekutý niekoĺko dní, a potom naraz zgélovatel na bielu hmotu.

No a pred niekoľkými dňami som robila ten istý, akurát som nepridala sódu bikarbónu, ani perkarbonát, len sódu na pranie - a gél je stále tekutý, a navyše je ho skoro o pol litra menej (perkarbonát a bikarbónu pridávam v pomere 6 lyžíc každej, to nemôže byť 1/2 litra naviac!). Dávala som 300g mydla, 2 litre vody a potom ešte sódu na pranie rozpustenú v pol litri vody.

Odpovědět | Témata
|

duun
taenia napsal(a)
Mám dve otázky: Koľko vážilo mydlo čo si vyextrahovala a bolo slané? Zaujímalo by ma, či sa tam nachádzajú zbytky soli.
Žiaľ, sklamem ťa - nevážila som ho, pretože bolo veľmi mokré. Prišlo mi to ako nepreukazná hodnota - východzí materiál som vážila v suchom stave.

Ak ťa ale zaujíma, či v ňom bola uväznená tá soľ - myslím, že nebola. Bola v roztoku, ktorý zostal - ten som koštovala a bol strašne slaný, bolo ho asi tak 0,4 - 0,5 l. Teplota pri zmiešaní bola cca 80 °C. Celý proces prebiehal veľmi plynule a zmes bola homogénna aj po zamiešaní roztoku soli až do vychladnutia asi na teplotu tela, potom sa pomaly a postupne zdrcla.

Skúšala som ten "tvaroh" prepláchnuť, ale hneď sa začal rozpúšťať, tak som si povedala, že ten zvyšok soli mi v pracom géli nebude vadiť.

taenia napsal(a)
Čo sa týka stuhnutia, neviem či s tým má glycerín niečo spoločné, mňa skorej trápilo oddelenie fáz - stuhnutá vs tekutá, ktoré sa časom dá pozorovať. Inak, roztoky sú zvláštne stvorenia, často iná dĺžka zahriatia či teplota zmení ich chovanie. Napríklad môj prací gél z tekutého kokosového mydla bol najprv tekutý niekoĺko dní, a potom naraz zgélovatel na bielu hmotu.

No a pred niekoľkými dňami som robila ten istý, akurát som nepridala sódu bikarbónu, ani perkarbonát, len sódu na pranie - a gél je stále tekutý, a navyše je ho skoro o pol litra menej (perkarbonát a bikarbónu pridávam v pomere 6 lyžíc každej, to nemôže byť 1/2 litra naviac!). Dávala som 300g mydla, 2 litre vody a potom ešte sódu na pranie rozpustenú v pol litri vody.
S domácim mydlom sa mi v géli nikdy fázy neoddeľovali.. Vždy bol proste tekutý, alebo s bielou zrazeninou a mazľavým sedimentom na stene nádoby..
Pomer zložiek - kokos:slnečnicový olej 50:50, 200g mydla na 4 litre gélu.. alebo iné mydlo - 65% oliva, 30% kokos, 5% palmový olej.. ten istý výsledok.

Keď som robila gél posledne, postrúhala som doň pol kocky nájdeného starého pracieho mydla z Palmy spolu s celým mojím a gél krásne stuhol. Stačila tá polovica kocky ;\\

Skúsim najbližšie kokosové mydlo iba s lojom alebo palmovým olejom - možno je na vine dĺžka reťazca - alebo nenasýtené väzby v molekulách mydla ;\ Tekutý "gél" mi nevyhovuje.

Separácia glycerínu je v pláne.. ;)

Odpovědět | Témata
|

duun
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Tak ma napadlo, ty keď si vysoľovala to draselné kokosové mydlo, mala si ho zahriate alebo studené? Ja by som ho po skúsenostiach mojich a tvojich asi zahriala aspoň na tých 70-80 °C. Ktovie či by sa vtedy zrazilo okolo kryštálikov soli? Či by neostalo tekuté až do vychladnutia?
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od duun
Ja už fakt neviem čo mám s hlavou, som si myslela že som Ti už odpisovala.... tak asi nie, teda tu to je:

duun napsal(a)
S domácim mydlom sa mi v géli nikdy fázy neoddeľovali.. Vždy bol proste tekutý, alebo s bielou zrazeninou a mazľavým sedimentom na stene nádoby..
Pomer zložiek - kokos:slnečnicový olej 50:50, 200g mydla na 4 litre gélu.. alebo iné mydlo - 65% oliva, 30% kokos, 5% palmový olej.. ten istý výsledok.
No veď ten mazľavý sediment je oddelenie fáz - musím ho vždy poriadne pretrepať. Akurát teraz s KOH mydlom ostáva tekuté.

duun napsal(a)
Keď som robila gél posledne, postrúhala som doň pol kocky nájdeného starého pracieho mydla z Palmy spolu s celým mojím a gél krásne stuhol. Stačila tá polovica kocky ;\\

Skúsim najbližšie kokosové mydlo iba s lojom alebo palmovým olejom - možno je na vine dĺžka reťazca - alebo nenasýtené väzby v molekulách mydla ;\
Určite oboje!

Čo sa týka toho zhluknutia mydla okolo soli - určite bolo horúce, pretože som ho poriadne zahriala aby som rozpustila mydlo. Neviem, či sa mi to chce ešte raz skúšať.

Zatiaľ experimentujem s prídatnými zložkami - idem si vyrobiť dva typy, jeden s perkarbonátom na biele prádlo a druhý bez - to som vyrobila teraz - na farebné.

Plus asi skúsim to palmové mydlo kvôli hustote. Myslím ale, že by bolo dobré skúsiť mydlo ktoré bude z 50% NaOH a 50% KOH - tak bude aj tekuté a bez separácie, aj husté (KOH dáva príliš tekuté mydlo).

Mimochodom to je vlastne základ výroby mydla krémového... Som ho robila pred 3/4 rokom, mám ho ešte v chladničke, je úžasné. Žeby krém na pranie? Hum...
Odpovědět | Témata
|

duun
Včera som rozpustila nové pracie mydlo loj:kokos - 50:50 a spravila som z neho gél. Gél stuhol už po pol hodine na tuhé želé ;) Dala som 50g mydla, 50g sódy a liter vody. Mydlo bolo trochu navoňané lavandínom, takže aj gél ním pekne vonia (rozpúšťanie v horúcej vode vôni príliš neublížilo).

Môj výtvor vyzerá rovnako ako gél z kúpeného marseillského mydla.. Som nadšená! ;) Mám doma tuk z polovice kravy! (ktorý by inak skončil na hnojisku ;\) To znamená pranie skoro zadarmo na neurčitú dobu a kanalizácia mľaskajúca od rozkoše %))

Podľa mňa - aj podľa vašich pokusov s palmovým mydlom - tuhosť a stabilita gélu závisí od obsahu stearátu v mydle... Ale nechce sa mi to dokazovať ;)
12