Prášok do umývačky riadu

classic Klasický list Seznam threaded Témata
7 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Prášok do umývačky riadu

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
OBSAH BYL VYMAZÁN
Autor tuto zprávu vymazal.
Odpovědět | Témata
|

Re: Prací gél

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
KARKULKA napsal(a)
Mám na Vás otázočku.Už sa umývame prírodne,už perieme prírodne,neviete ako by mohla umývať aj umývačka riadu prírodne,s naším pričinením?Nestretli ste sa s niečím takým v cudzojazyčných literatúrach?
http://www.thenewhomemaker.com/dishwasherpowder

"The formula
Here, after much experimenting, is the formula for dishwashing powder.

In a plastic container with a firmly fitting lid, mix:
1 cup borax (20-Mule-Team Borax, available in any supermarket)
1 cup baking soda
1/4 cup salt
1/4 cup citric acid

30 drops citrus essential oil--lemon, grapefruit, orange, tangerine, or a mixture

Put all of it in the container, shake it up.

To use, put a tablespoon or so into each cup of your dishwasher. I've found I no longer have to use the scrubbing cycle but can get by fine with the short cycle, thus saving even more money."

Prášok do umývačky riadu

250 ml boraxu
 (Amíci všetko merajú v objemových jednotkách - 1 šálka = 250ml)
250 ml sódy bikarbony
63 ml kuchynskej soli
63 ml kyseliny citrónovej
30 kvapiek citrusovej silice
 - citrón, grapefruit, pomaranč, mandarínka ... alebo zmes

Daj všetko do plastovej nádoby s dobre priliehajúcim viečkom, uzavri a dobre zatras, aby sa premiešalo.

Dávkovanie - (to som celkom nepochopila, možno Evik pomôže, ale predbežne skús dve polievkové lyžice na jeden cyklus)

Doma robený prášok do umývačky som našla na viacerých miestach v sieti a vždy obsahoval borax. Zrejme to bez neho nejde.

Samozrejme táto zmes nečistí tak dokonale ako komerčné super detergenty, ale čistí rovnako dobre alebo aj lepšie ako ich  "eko" alternatívy, ktoré sa predávajú. Riad treba zbaviť zvyškov jedla, prípadne opláchnuť a nenechať ho celkom zaschnúť. Inak výsledok nemusí byť uspokojivý.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Vďaka duun za info!

duun napsal(a)
Doma robený prášok do umývačky som našla na viacerých miestach v sieti a vždy obsahoval borax. Zrejme to bez neho nejde.
Dúfam, že ide, lebo američania používajú borax úplne všade, dokonca aj ako emulgátor do krémov. Počkaj, idem pohľadať na francúzskych serveroch, určite niečo nájdem...
Odpovědět | Témata
|

mianlis
Žiadne nové info ? ja som skúšala už niekoľko receptov (bez bóraxu), ale žiaden úspech, riady otrasne "zahmlené", sklo akokeby počmárané. Veľmi ma táto téma zaujíma.
Odpovědět | Témata
|

duun
Keďže som sa zjari stala majiteľkou umývačky riadu, vrátila som sa nedávno k tejto problematike. A toto som po chvíli hľadania našla na webe:
http://www.thankyourbody.com/all-natural-diy-borax-free-dish-detergent/

Homemade Dish Detergent without Borax
Ingredients:
1 1/2 cups citric acid
1 1/2 cups washing soda
1/2 cup baking soda
1/2 cup sea salt

--
Domáci prostriedok na riad do umývačky (bez boraxu):

3 diely kyseliny citrónovej
3 diely sódy Na2CO3
1 diel sódy bikarbóny
1 diel kuchynskej (morskej) soli
citrónová alebo pomarančová silica (EO) - asi 2 ml

Na2CO3 je pracia sóda. Dá sa kúpiť v oddelení pracích práškov napr. aj v Kauflande. Lenže to sú kilové balenia a obsahujú solídne veľké kryštály (niektoré sú veľké ako slivka). Z tohoto namiešať homogénny prášok by bol dosť problém. Takže kúpime 2-3 100 g balenia sódy bikarbóny v LIDLi, nasypeme ju do pekáčika a pol hodinu pečieme v rúre na 200 °C ;) Hydrogénuhličitan sodný sa pečením zmení na sódu. Vzhľad látky sa zmení z jemných kryštálikov podobných soli - na nepriesvitný prášok pripomínajúci prací prach. Hmotnosť sa zmenší z 200 g na cca 130 g (odišla voda). Sóda je alkalická a netreba ju zbytočne chytať.

Ďalej postupujeme takto:
Odvážime jednotlivé prášky a dáme ich do uzatvárateľnej polyetylénovej nádoby (nádoba do mrazničky s vekom). Nakvapkáme na ne citrónovú silicu. Uzavrieme nádobu a dobre zatrasieme, kým sa obsah dôkladne nepremieša.
Snažte sa nedotýkať holými rukami vytvorenej zmesi, pretože sóda je alkalická a vysušuje pokožku.

Používame v množstve cca 1 polievková lyžica na jeden cyklus. Najlepšie funguje pri teplote nad 50 °C. Pri nižšej teplote a kratších programoch dobre umyje iba šálky od kávy alebo poháre - málo znečistený riad. Skúšali sme.
Ako leštidlo odporúčajú používať ocot, ja používam ďalej leštidlo z LIDLa, ocot skúsim, až sa mi toto minie ;)

Odpovědět | Témata
|

Lusytta
Odpověď na tento příspěvek od duun
Ja mám, ja mám! Všade na nete (teda na slovenských a českých stránkach, opomínam inojazyčné, tam všade pchajú borax) je v podstate stále ten istý recept: sóda na pranie, sóda bikarbona, kyselina citrónová a soľ...skúšala som viackrát a nič moc...potom som na takéto pokusy na chvíľku zanevrela...v medzičase som našla a s uspokojením vyskúšala DM Nature tablety do umývačky - vraj sú ekologické a výborne umývajú...orientačná cena za 30ks (iné balenie nemajú) je okolo 3 eurá. No a práve tieto tablety ma inšpirovali, nakoľko podľa zloženia obsahujú prírodné bielidlá...a tak som siahla po mojom obľúbenom perkarbonáte sodnom....výsledný recept: 100g sódy na pranie, 100g sódy bikarbony, 100g perkarbonátu, 70g kyseliny citrónovej. Soľ dávkujem klasicky koľko umývačka pýta do otvoru na dne, kupujem Tesco, je vo forme granuliek a dobre sa sype, inak je to úplne jedno... Výsledky sú uspokojivé, len tie tablety aj tak umývajú lepšie...ale možno to chce ešte trošku poskúšať pomery...
Keďže mám manžela, ktorý cíti ocot aj tam kde nie je, tak ho namiesto leštidla nemôžem používať. Aj tu som sa však inšpirovala eko výrobkom (len nepamätám ktorým) a robím si vlastné leštidlo: 500ml vody, 300ml akoholu (používam lacnú vodku) a 100g kyseliny citrónovej . Nesuší to tak dobre ako klasické leštidlá ale je to o 1000% menší sajrajt...možno tiež ešte pomením pomery :) Hádam som niekomu pomohla
Odpovědět | Témata
|

Juraj
Zdravím,

nejaký update o prostriedkoch do umývačky? :)
Celkom by ma potešili nejaké nové tipy a nápady.

S pozdravom

Juraj