POKAZENÉ MYDLO?

classic Klasický list Seznam threaded Témata
3 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

POKAZENÉ MYDLO?

Kleopetra
Pri zložení mydla (každý z tukov mal 75 g) - kokosový olej 76, kakaové maslo, bambucké maslo, olivový olej z výliskov,  voda 114 g a NaOH 41,56 g, hmota naliata do malých formičiek, mi vzniklo nádherné biele mydlo, ktoré sa však v rukách rozpadáva na prášok - od začiatku jeho vzniku až doteraz. Po namočení vo vode sa zmení na také blato a celkom stratí tvar. Pocit na rukách čudný. Čakám tento týždeň pH papieriky, takže pH neviem. Suší sa vyše troch mesiacov. Výpočet urobený v soapcalc. Bez pridania EO a farbív či čohokoľvek iného. Kde som urobila chybu? Prečo sa takto správa? Dá sa ešte nejako zachrániť - prevariť s trochou vody alebo dačo? Nemáte skúsenosti? Ďakujem. Kleopetra
Odpovědět | Témata
|

Re: POKAZENÉ MYDLO?

Evik
Administrátor
Ahoj Kleopetra,

to vyzerá na problém s nedostatkom tepla v mydle a falošnou stopou.

Malé formičky a biele mydlo => určite mydlo neprešlo fázou gélu, lebo vychladlo. Reakcia sa spomalila natoľko, že NaOH namiesto s olejmi zreaovalo vo veľkej miere so vzduchom za odparovania vody za vzniku sodného prachu. Zrejme si mala aj falošnú stopu (nepíšeš pri akých teplotách si miešala), ale toľko tukov mohlo zhustnúť len vychladnutím. To znamená, že sa mydlo vo formičkách rozfázovalo, pomalá až zastavená reakcia kvôli nedostatku tepla, v dôsledku ktorej tam ostal voľný roztok NaOH, z ktorého sa časom odparila voda, ale NaOH nestihlo zreagovať. preto sa mydlo drobí...

Riešenie: mydlo ručne (v rukaviciach) uhneť ako cesto, prípadne pridaj trochu vody, daj naspäť do foriem a šupni do rúry na 50°C tak cca na hodinku, aby sa reakcia znovu nakopla. Stalo sa mi to s jedným mydlom keď som vylievala
Odpovědět | Témata
|

Re: POKAZENÉ MYDLO?

Kleopetra
Ďakujem, Evik, áno, teploty neboli vysoké, okolo 37 stup. C, ale asi aj nižšie. Síce som ich zabalila do deky, ale zjavne to nepomohlo. Urobím, ako si napísala.
Apropo formičky - ako urobiť, aby sa v nich nezastavila reakcia a zároveň aby bolo mydlo čo najbelšie? Zistila som totiž, že čím sú vyššie teploty, tým tmavšie mydlo vyjde (v jeho zložení nie je nič farebné, napr. čaj, nepridá sa ani EO a žiadne farbivo).
Pa a ešte raz ďakujem.
:-)
Kleopetra