Ovesné mýdlo s medem a mlékem

classic Klasický list Seznam threaded Témata
6 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Ovesné mýdlo s medem a mlékem

MartinaK
V týdnu jsem vyráběla ovesné mýdlo s medem a mlékem.
Recept:
600 g olivového oleje z pokrutin
300 g kokosového tuku
100 g ricinového oleje
380 g mléka
134 g NaOH (přetučnění 5%)
ve stopě:
30 g medu
10 g namletých ovesných vloček
10 g bambuckého másla
10 ml EO santalové dřevo
5 ml vůně do mýdel vanilka

Mléko jsem si zamrazila ve formičkách na led, přidala NaOH, během krátkého míchání se zmrzlé mléko krásně rozpustilo a spojilo s louhem. Mezitím se mi na kamnech rozpoustily smíchané tuky a oleje.
Stopu jsem měla během chvilinky. Nejdříve jsem přidala směs nadrcených vloček s vůněmi, promíchala stěrkou a poté přilila rozpuštěný med s bambuckým máslem, opět promíchla stěrkou a domixovala do hustější stopy. Mýdlo jsem lila do doma vyrobené kartonové formy, zabalila do deky a nechala u topení. Z formy jsem ho vyndavala asi po 36ti hodinách. Nakrájela na 7 větších a 6 menších kousků, škrabkou jsem očistila hrany a konečně vyzkoušela nové razítko :) Mýdlo voní úžasně, už se nemůžu dočkat, až ho vyzkouším.
Je to moje čtrnácté mýdlo a poprvé jsem použila rukavice. Kdo tak nedělá, měl by. Nikdy se mi sice nestalo, že bych se pocákala nebo polila louhem, ale výpary na podráždění stačí a není to nic příjemného. Mívala jsem zarudlé ruce, které svědily jak čert a to už nemluvím o tom, co to dělalo s různými škrábanci nebo odřeninami.

Odpovědět | Témata
|

Re: Ovesné mýdlo s medem a mlékem

Iris
Také se chystám na něco ovesno-mléčno-medového..tvůj recept vypadá velice dobře a mýdlo na fotkách velice lákavě,asi do něj půjdu,jen nemám ricinový,tak se pokusím to něčím nahradit,aby výsledné vlastnosti v SoapCalc zůstaly na příznivých hodnotách.
Odpovědět | Témata
|

MartinaK
Nedávno jsem našla takovou moc šikovnou tabulku. V každém listu jsou tuky a oleje seřažené podle vlastností, které ve výsledku dodávají mýdlu, od nejvyšší hodnoty k nejnižší. Já jsem si ji upravila podle svých potřeb. Takže jsem si ji počeštila a nechala v ní tuky a oleje, které používám nebo mám v plánu používat. Docela mi to při vytváření receptů pomáhá, je to pěkně přehledné. Snad se mi sem podaří nahrát a pomůže i tobě a ostatním.
Upravený soubor v češtině:
Vlastnosti_oleju_v_mydle(1).xls
Originál v angličtině:
Soap_Qualities.xls
Jinak mýdlo je super, ten jemně pomletý oves je parádní. Používám ho hlavně na ruce a pěkně jemně obrušuje lezecký dlaně, už nemám drsný ruce jako chlap :D
Odpovědět | Témata
|

Iris
Bohužel mi ty soubory nejdou otevřít...
Odpovědět | Témata
|

MartinaK
Odpovědět | Témata
|

Iris
Bohužel mi to po stažení nechce žádný program otevřít:-(

---------- Původní zpráva ----------
Od: MartinaK [via Fórum výroby mydla] <[hidden email]>
Komu: Iris <[hidden email]>
Datum: 3. 4. 2015 12:02:12
Předmět: Re: Ovesné mýdlo s medem a mlékem

Nahrála jsem je na uložto, to už musí vyjít :D
http://ulozto.cz/xc7XpBr9/soap-qualities-xls
http://ulozto.cz/xXFogWXT/vlastnosti-oleju-v-mydle-xls

Pokud odpovíte na tento e-mail, vaše zpráva bude přidána do diskuze níže:
http://forum.alchymistka.eu/Ovesne-m-dlo-s-medem-a-mlekem-tp4642182p4642245.html
Pro odstranění odběru z Ovesné mýdlo s medem a mlékem, zde klikněte.
NAML