Niekoľko mydiel - mikulášske mydlovanie

classic Klasický list Seznam threaded Témata
30 zpráv Volby
12
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Niekoľko mydiel - mikulášske mydlovanie

Mates
Tento příspěvek byl aktualizován .
Ahojte, tak 4.12 . som mal kozmetický deň a vyrábal som kozmetiku a 5.12. som mal mydlový deň a vyrobil som niekoľko mydiel. Na dve zo štyroch mydiel som použil ten istý pomer olejov , tak dúfam, že som sa trafil a budú také aké predpokladám :) . Štvrté mydlo by malo byť na holenie a aj sa mi už minuli podaktoré ingrediencie. Obrázky sú hlavne ku kávovému mydlu. Keďže som pri mojich posledných dvoch mydlách čo som robil asi pred mesiacom použil pretučnenie 6% a mydlo trocha kopalo aj po troch týždňoch tak som teraz zvolil pretučnenie 8% s tým, že keď som aj vážil oleje v miske a potom "prehadzoval" do hrnca a niečo tam ostalo čo som videl aj podľa hmotnosti na váhe tak som tam trošku z toho oleja dolial. Taký ricínový olej sa len tak všetok preliať nedá a ten 1 či 2 g čo my v miske ostali som tam od oka dolial do hrnca.

Tu je pomer olejov tých dvoch mydiel ( kávového s medom, jogurtového s medom ) :

300g olivový olej pomace
200g kokosový olej
200g palmový olej
100g ricínový olej

304g vodná zložka
109g NaOH

Kávové mydlo s medom

Okrem olejov uvedených na začiatku som si ako vodnú zložku spravil silný odvar zo zrnkovej kávy.

Spustil som si oleje v hrnci , ktorý funguje ako vodný kúpeľ (má dvojité dno, dovnútra sa naleje voda)

Po dosiahnutí stopy som pridal 17g medu , 2 čl bambuckého masla, od oka oleja z hroznových jadierok, 8g (cca 8ml) vanilkovej vône do mydla s rozmiešanej s múkou ( podľa vône sa mi tam hodila), rozpustený kakaový prášok vo vode.

Kávové mydlo s medom vo forme. Prikryl som papierom na pečenie a takou plachtou a dal na parapetnú dosku.

Mydlo šlo v pohode vybrať a nakrájať. Pri krájaní malo "kôrku" riadne tmavú a vnútro bledohnedé , chvíľku po nakrájaní sa to vnútro prispôsobilo a mydlo má celé rovnakú farbu. Vonia dva dni po výrobe asi ako kakaový koláč , niečo ako bábovka, uvidím čo za vôňu dá po troch týždňoch ...

Hneď po nakrájaní

Asi 20 min. po nakrájaní

Citrónovo - jogurtové mydlo

Pomer olejov ako u kávového mydla.
Nemal som jogurt , tak som ukradol kyslú smotanu mačke. Vodnú zložku tvorilo 195g kyslej smotany a zvyšok voda, ktorej som dal o niečo viac ako ten zvyšok do tých vypočítaných 304g. Zmiešal som smotanu s vodou a dal v miske do mrazničky. Po niekoľkých hodinách to bolo ako tak zamrazené( dalo sa lámať ale nebolo to už tekuté) som zmiešal v dreze so studenou vodou s NaOH. Po dosiahnutí stopy so pridal med (cca 15g), olej z hroznových jadierok od oka, 20ml citrónovej silice a pár ml eukalyptového oleja , to všetko zmiešané s múkou.
 Mydlo som dal do krabice od topánok vystlané a prikryté papierom na pečenie a dal k prvému mydlu na prapetu. Keď som tam šiel s ďalším mydlo, tak som si všimol, že krabica premokla a na parapete aj na zemi je pekne mokro. Vytieklo celkom dosť čírej mazľavej tekutiny čo sa mi podobá na glycerín, ale neviem čo to je. Dal som pod krabicu podnos a ešte pokým som ho šiel krájať, tam možno zo deci vytieklo na podnos. Aj papier, ktorým to bolo prikryté bol celý mokrý. Tak isto boli vlastne ale mokré všetky mydlá, keď som aj to mydlo po nakrájaní stlačil , tak z neho táto tekutina vytekala, je ju vidno vytečenú aj na foto s kávovým mydlom..
Mydlo som nakrájal na kúsky cca 200g a tu sú: 

Levanduľové mydlo s medom

200g olivový olej pomace
200g kokosový olej
200g palmový olej
100g olej z hroznových jadierok
100g ricínový olej

V stope potravinárske farbivo modrá, 10ml levanduľová silica, 10 amyrisová silica, med ( povedzme 15 g) , bamucké maslo 2 čl, mandľový olej od oka.

Tretíkrát som použil to isté farbivo a zakaždým mi to úplne inak zafarbilo. Tentokrát pre zmenu ako som ho tam sypal, tak hmota vôbec nemenila farbu  do farby podobnej modrej ale sa zmenila na žltu oranžovú, šupol som ju do vrchnáku z krabice na topánky.

Tá modrá je do oči bijúca:)

Ako ale začal boj hydroxidu s olejmi, tak sa farba menila ako chameleón, boli tam farebné odtiene. Pri krájaní bola nakoniec farba ako je na obrázku. Chcel som dosiahnuť či už modrú, fialovú alebo aj ružovú, táto farba veľmi na levanduľu nevyzerá.

Mydlo na holenie

50g palmový olej
50g olivový olej
50g olej z hroznových jadierok
50g ricínový olej

V stope med(20g), asi 1 čl bambucké maslo,troška mandľového oleja, pepermintová silica asi 3ml a eukalyptový olej ( už neviem koľko, ale málo)

Po dosiahnutí stopy a pridaní ostatných zložiek odrazu hustá stopa zmenila na riedku a zmenila farbu, akoby sa oddelily zložky a boli tam také husté častice v riedkej hmote. Neviem či preto, že som na tak malé množstvo pridal toľko medu alebo silíc. Tak som ju ešte poriadne miešal a znova sa spravila stopa ako má byť.Dal som ho do plastového oválneho kelímku od bryndze.

Výsledok:

Všetky mydlá mali po krájaní pri  teste  lakmusovými papierikmi v pohode ph asi niekde medzi 7 - 8.
Počas výroby týchto mydiel som sa stretol s viacerými zaujímavými situáciami, a to:

1.  všetky mydlá  sú dosť mokré, citrónové až celé vytieklo, ale aj ostatné sú vlhké a stlačením by sa to dalo z nich doslova žmýkať. Mne to pripadá ako glycerín ale neviem čo by to mohlo byť? Ak to je glycerín, tak mi z neho pekne v tom citrónovom vytieklo, čo nie je asi moc dobre na hydratačné vlastnosti a na to aby mydlo nevysušovalo.

2. farebné besnenie potravinárskej modrej

3. reakcia stopy mydla na holenie na pridané zložky v stope

Už sa neviem na ne dočkať ....

Odpovědět | Témata
|

Re: Niekoľko mydiel - mikulášske mydlovanie

Evik
Administrátor
Ahoj Mates,

za prvé - waw, vďaka za super podrobný popis s fotkami!

Za druhé - spoločným menovateľom "mokrých" mydiel (tiež sa mi to párkrát stalo) je med a následé prehriatie. V prípade pridania jogurtu či iného mliečneho výrobku - obsahuje mliečny cukor - je to ešte horšie. No a ak je v mydle navyše ricínový olej - ďalšia zložka urýchľujúca zmydelňovaciu reakciu a tým aj zvyšujúca teplotu, je o zábavu postarané...

Ak je mydlo zahrievané, či aspoň izolované, prípadne sa v ňom stretnú všetky tri zložky a nie je chladené, prehreje sa, a dôjde k čiastočnému rozfázovaniu - ak by si si ten roztok otestoval, zistíš, že je dosť zásaditý. Je tam už aj trochu glycerínu.

Takže nechaj dozrieť a s troškou šťastia tam nebudeš mať žiadne "kapsy NaOH", ale podstatne pretučnené mydlo.

Odpovědět | Témata
|

Mates
Hmm ja som ale po mydlách prebehol lakmusovými papierikmi , keďže sú vlhké tak nebol vôbec problém s testovaním, ani som nemusel nejak mydlo o ten papierik trieť a ukázalo mi veľmi dobré ph...
Takže keď pridám med či mliečne produkty, tak po vyliatí do formy ho mám chladiť alebo aspoň dať do chladnejších priestorov či dať aspoň možnosť teplu unikať ? .. No to by som bol asi radšej keby to vytečené bol glycerín. Tým vytečením som teraz prišiel o nejaké množstvo NaOH ak dobre rozumiem. Teda pretučnenie sa výrazne zvýši, čo by mi ani nevadilo ( určite sa nebude povaľovať pol roka či rok ) pokiaľ bude peniť.
To je super , že som ten med musel šupnúť do všetkých
Lakmusový papierik my na ten roztok vôbec nereaguje, asi to prekračuje jeho schopnosti do ph12...
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Humm, neviem prečo by papierik nereagoval... alebo to potom bude možno naozaj ten glycerín? Ja som vždy testovala s feoftaleínom.

Predpokladám, že si to nechytal holou rukou, ale ak by náhodou - páli? Lebo ak nie, tak to nie je NaOH.
Odpovědět | Témata
|

Mates
Chytal som to v pohode holou rukou aj som si ju v tom doslova patlal a potieral... Vôbec nepáli a ani nevysušuje, skôr sa mi zdalo naopak. Bolo to lepkavé, keďže mi to vytieklo na zem pod tú parapetu a aj som do toho stupil..Prišlo mi to proste konzistenciou ako glycerín, len ten by sa mal zase asi rozpúšťať vo vode a mne to iba vodou nešlo zmyť, bolo to akoby som si umýval vodou olej, musel som použiť na umytie mydlo...  A ten papierik na to vôbec nereagoval...
Odpovědět | Témata
|

Mates
Dnes som spravil na dvoch z tých mydiel test jazykom a vôbec nekopali a ani po chvíli nezačalo štípať , čo napríklad na jednom mojom predchádzajúcom mydle som cítil  jemné štípanie aj po troch týždňoch ..
Odpovědět | Témata
|

Mates
Mydlá sú skoro po dvoch týždňoch stále dosť vlhké , jedno som zmačkol ako špongiu a šlo z nej ako zo špongie to tekuté , dalo by sa to žmýkať, tak som skúsil test jazykom na to tekuté a nič, takže NaOH to asi nemôže byť.  Odkrojil som dnes z kávového mydla, tmavé je iba z vonkajšiej strany , je to ako kôrka vo vnútri je bledé , skôr béžové, asi preto, že je také vlhké a nesuší sa. Ten odkrojený kúsok budem používať na test na umývanie rúk, penu vytvorilo peknú jemnú, ruky mám po umytí riadne vyčistené, kokosového oleja budem dávať asi menej , lebo sú z neho tie ruky tým ako sú poriadne vyčistené drsné, ale nie suché, mne sa tá drsnosť nepáči , ani kupované mydlá to nerobia..
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Mates, netuším čo sa stalo s Tvojim mydlom, ale to, že máš po ňom drsné ruky znamená, že je príliš zásadité, nie je to kokosovým olejom. Zbytková zásaditosť sa nemusí cítiť na jazyku, ale na rukách áno (ja viem, je to trochu paradoxné, ale je to tak)
Ja robím teraz najčastejšie mydlá so 40% kokosovým olejom a sú v poriadku - nerobia mi žiadnu neplechu, sú také isté ako iné.
Voda čo z toho tečie Ťa nekope - čo mydlo? Otestoval si jeho stred?
Odpovědět | Témata
|

Mates
Hmm a vieš mi Evik poradiť čo by som s tým mohol robiť ? Lebo je to niekoľko kilogramov mydiel, robil som ich na vianoce a teda už som ich začal rozdávať, zatiaľ iba to kávové , lebo sa mi zdá v poriadku , možno niekde by sa niečo vo vnútri našlo ale inak z vonka už je suché a tvrde, kým ostatné sú stále mazľavé a neodvážim sa ich ak nie som si istý niekomu darovať. Okrem toho je v tom aj veľa materálu a práce :).  Myslíš , že by som ich mohol dať do rúry na trebárs 50 -60 stupňov dosušiť ?  Skúšal som jazykový test aj zo stredu mydla (levanduľového) riadne som si ho lizol a prevracal v ústach po chvíľi začalo štípať , ale nie nejak neudržateľne a dal som si ho aj dosť veľa, fuj tá mydlová chuť :) ... Potom som narezal kúsky toho mydla a rozpustil vo vode.. ph test vody nebolo väčšie ako 9 a tak isto aj ph priamo na mydlo neukazovalo viac. Možno by to vysušenie v rúre na niekoľko hodín stačilo.  Vieš mi poradiť najlepšie riešenie ,aby som z nich dostal normálne mydlá ?  Chybu som teda spravil v tom, že ak ide do mydla med či mliečne produkty, nemám ho vôbec baliť ani prikrývať  alebo ešte aj chladiť ? Keby to bola jedna malá várka, ale toľko mydiel

Odpovědět | Témata
|

Mates
No tak po vyše mesiaci a používaní mydiel môžem skonštatovať, že kávové mydlo je v pohode. Je jemné a ruky po umytí s ním sú jemné akoby sa človek aj nakrémoval.  Levanduľové a mydlo s jogurtom používam tiež, obe sušia  a "drsnia" ruky , jogurtové sa mi zdá , že menej ale mám z nich suché ruky.  Nemával som ani predtým suché ruky a teraz riadne. Keď sa pozriem na dlaň tak vidím samé čiary až po prsty , čo predtým nebolo , asi to tie ruky riadne suší.   Mydlá po mesiaci a pol by už mali byť zrelé , zaujímalo by ma či môže prípadné NaOH narobiť nejaké škody okrem suchých rúk resp. z čoho iného by sušiť mohlo.

Ak vie niekto poradiť tak čo s tými mydlami môžem urobiť ? Stále je ich tak 10 väčších kusov čo len tak zahodiť nechcem , ale zase nechcem aby som po ich spotrebovaní bol bez kože :) . Napadlo ma postrúhať na pranie , ale neviem či by to nevadilo prádlu a či by dostatočne čistili , je tam predsa veľa olivového oleja a aj ricínového oleja.
Ďakujem
Odpovědět | Témata
|

Mates
Taak na koniec musím skonštatovať, že všetky mydlá sú OK,len potrebovali viacej času kvôli prehriatiu s medom , takže rozhodne pri pridávaní medu či mliečnych výrobkov neprikrývať či nebodaj zohrievať ale naopak dať do chladnejších priestorov
Odpovědět | Témata
|

Helena Drakula
Tento příspěvek byl aktualizován .
na modrou barvu pouzij misto potravinarsky, INDIGO co se pouzivalo na prani pradla. sice ve stope trochu zesvetla ale porad zustane modra. je to jedina barva co tu v emiratech mam u ktery jsem si 100% jista ze zustane stejna pred i po udelani mydla. zkus to, vypada to uzasne, stupen modry si urcis casem, bud budes vic ubyrat a bude svetle modra nebo pridas a bude tmava
Odpovědět | Témata
|

Helena Drakula
Odpovědět | Témata
|

Helena Drakula
omlouvam se za velikost obrazku, netusim jak ho zmensit.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Odpověď na tento příspěvek od Helena Drakula
Krásna modrá! Mňa ale zaujíma ako si dostala tú bielu farbu?Môj posledný pokus so ZnO tiež nebol veľmi úspešný

Dá sa vôbec dosiahnuť so ZnO úplne biela farba?Má s tým niekto skúsenosti?
Odpovědět | Témata
|

Evik
Karkulka, z mojej skúsenosti si myslím, že sa nedá s hociakým receptom či postupom. Ak chceš čo najbelšie mydlo, nesmie prejsť fázou gélu. Tá mydlo vždy stmavne,môžeš tam mať zinku koľko chceš. Takisto musíš používať čo najbelšie oleje.
Oxid titaničitý je lepší ako zinočnatý, lepšie kryje.

Odpovědět | Témata
|

ZuzkaC
Mně zatím vyšo nejbělejší mýdlo na praní  - 50% kokosový olej, 50% hovězí lůj. Titanovou bělobu mají zde http://www.fichema.cz/titanova-beloba-av-01-fg-100-g-p-1371.html  , vyzkouším. Pan majitel Fichemy je celkem dost akční, bude mít v sortimentu co nevidět  ještě i močovinu ve farmaceutické kvalitě pro kosmetiku a našla jsem výrobce a dovozce Olivem 1000 a dalších emulgátorů z oliv a vypadá to,  že něco od nich též zařadí (minimální odběr u dovozce je 20kg, to bych sama neudala :-))
Odpovědět | Témata
|

tomina
Zuzka: Já se picnu, máš hodně podobné nápady, jsi skoro šílenec, jako já, nakupuješ ve stejných eschopech, pohráváš si s myšlenkou, jak to rozjet ve velkém...........ještě se přiznej, že jsi ze západu čech a můžem zajít na kafe
Odpovědět | Témata
|

tomina
Odpověď na tento příspěvek od Helena Drakula
Fantastická modrá, mýdélka jsou parádní, taková "čistá", nevím, jak jinak to popsat, fakt parádička!!!
Odpovědět | Témata
|

ZuzkaC
Odpověď na tento příspěvek od tomina
Jižní Morava. Fichemu mám u nosu, jsem tam pečená vařená,  majitel je  úžasnej týpek, mladej kluk, co vypadá jak děsnej vágus, furt ve vaťáku a montérkách a přímo v kanceláři se hrabe ve skůtrech (ty prodávají taky)-to jsem málem upadla, když jsem tam byla prvně, vypadalo to tam spíš jak v garáži :-)) Je  takovej akční, některý položky má opravdu za velmi dobrý ceny. Já to ve větším rozjela hlavně mezi kamarádama, hrozně mě to baví a co s tím má člověk pak sám dělat,že :-)
Na konopný mýdlo se chystám o víkendu, dneska poslední čtrvtý vaření masti a "odpad" dám znovu macerovat do oleje.
12