Mydlo s Bleskom a lipovým vonným olejom

classic Klasický list Seznam threaded Témata
23 zpráv Volby
12
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Mydlo s Bleskom a lipovým vonným olejom

duun
Tak som to včera skúsila. Čítala som a viem, že vonné oleje nie sú pre mydlo to pravé. Ale som už taká, povedala som si - čo ak sa to práve mne podarí? - %) Mám rada vôňu lipových kvetov a mala som doma 10 ml fľaštičku "esenciálneho oleja" s vôňou lipy, zároveň som potrebovala skúsiť ten Blesk, tak som si spravila recept s Bleskom, olivovým olejom a ricínovým olejom s 10% pretučnením. (Mimochodom skutočný esenciálny olej lipových kvetov stojí cca 20,- eur za 1 ml.)

Zmiešala som to pri 43 °C, mixovala do tekutej stopy a keď to začalo trochu hustnúť, chrstla som do hmoty 50g olivového oleja (to bolo tých 10%), ktorým som predtým extrahovala rozmixovanú žihľavu - bol zelený od chlorofylu ;) - a v ktorom som sa pokúsila rozmiešať ten vonný olej. Vonný olej sa v olivovovm oleji nerozpustil, zmes ostala heterogénna aj napriek opakovanému miešaniu lyžičkou a to mi napovedalo, že je v tom nejaké iné rozpúšťadlo. Dúfala som však, že "mydlo si to nevšimne", keď je ten vonný olej rozmiešaný vo väčšom objeme... ;\ Mydlo si to po chvíli všimlo a pod mixérom bojovalo a snažilo sa zdrcnúť. Hmota sa zohriala a spravili sa v nej chuchvalce, ktoré som energicky rozmixovala a rýchlo všetko vyliala do formy. Asi po 20 minútach som nešťastné mydlo išla pozrieť - bolo horúce a gélovité. Ráno už bolo menej priesvitné, ale má ďaleko od homogénnej masy ;( Je vláknité a pokryté kvapkami tekutiny..

Evik, čo sa s ním teraz dá spraviť? Pomôže rebatching? Alebo mám tú várku skompostovať? Vonný olej som pred použitím vyskúšala na svojej koži, či nedráždi.. nič mi nespravil. Je to jednoducho parfém.
Odpovědět | Témata
|

Re: Mydlo s Bleskom a lipovým vonným olejom

KARKULKA
Ahoj duun

len tak ďalej,dobre som sa zabavila.Toľko som sa nasmiala,že hneď mám lepší deň.Nech žijú experimenty.Ja som skúšala potravinové farbivá a arómy(do koláčov).Všetko super,len nikdy nevieš,aký bude výsledok,tie farby sa správajú divne.Arómy na pohľad sa zatiaľ osvedčili,ešte som ich neskúšala,sú čerstve,ale mám mydlo citrónové,jahodové a malinové.Ananás necítiť,asi som dala málo.Markétine fialové mydlo je paráda,rada by som urobila aj ja levandulové mydlo.ale neviem vyrobiť fialovu farbu.Zmiešala som červenú a modrú,nič z toho,modrá sa mi už dvakrát vytratila z mydla.Inak som ohúrená ako vedecky si poňala výrobu mydla,čo všetko si pozisťovala a rozhodla som sa,že urobím si tabuľku ako má Evka SAP tabuľku,ale s vlastnosťami a hodnotami jednotlivých olejov a tukov zo SOAPCALC.Akurát,že neviem po anglicky,to je trošku problém,lebo ničomu nerozumiem,Preto každá Vaša perla múdrosti príde vhod.
Odpovědět | Témata
|

duun
Karkulka, kto vyrába tie arómy (značka) a koľko toho dávaš do mydla?
Kúpila som si farby na vajíčka (sú vhodné aj do potravín) tak ich časom vyskúšam. Ale zatiaľ ma viac láka myšlienka získavať farby z prírodných materiálov - ako napr. ten chlorofyl. Mal by byť odolný voči zásaditému prostrediu a dá sa vyextrahovať zo zeleného lístia. Ja používam vriacou vodou sparenú a zliatu žihľavu, ktorú potom mixujem s olejom a nechám stáť za občasného miešania. Potom prefiltrujem cez kávový filter, hoci čiastočky žihľavy by v mydle tiež vyzerali zaujímavo. A určite by sa dal použiť aj zmrazený špenát alebo iné jedlé tmavozelené listy.
Čo sa týka fialovej - Evik spomínala modrú gélovú potravinársku farbu, že sa v mydle mení na fialovú. Akurát neviem, či také farby u nás dostať.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Obyčajné arómy,najdeš ich vo všetkých potravinach,sú v malých fľaštičkách od TERESSY s.r.o.citrónovú vôňu-OETKER mám z tesca.Chcela som tu dať fotku,ale som technický antitalent,nedarí sa mi.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Odpověď na tento příspěvek od duun
543CFKoľko dám?Začala som s kvapkami,aby som to spočítala,potom sa mi to tam vylialo a bolo.Tie arómy  stoja okolo 60 centov.Tiež som radšej za prírodné farby,budem ich skúšať.Do svojho prvého mydla len z olejov som dala škoricu,papriku,sušenú materinu dúšku,ale kvôli bylinkám je skôr mydlo pre peeling.A mne modré potr. farbivo vybledlo úplne do biela.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Asi sa mi to predsa podarilo
Odpovědět | Témata
|

duun
Mňam! ;)
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Naučím sa robiť aj lepšie fotky,Teraz,po týždni,sú farby už bledšie.Tá druhá,kakaová farba chcela byť fialová a tretia žltá bola pôvodne zelena potr, farba.Tieto mydlá sú šľahané podľa receptu,ktorý som Ti písala.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
WAW! Super farby!
Keď sa tak na to dívam, napadlo ma, že by sme mohli spraviť spoločnými silami tabuľku farbív a fotiek ako v ktorom mydle vyzerajú nakoniec, s presným uvedením značky farby a typu mydla v ktorom boli zamiešané!

Podľa toho by sme mohli potom vyberať farbu pre dané mydlo! Len musím vymyslieť, ako to spravíme, či nejakým webovým formulárom, aby sme mohli editovať všetci.

Čo Vy na to, supermydlárky? :)

Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Tiež som sa pobavila, to je presne ten prístup, ktorý poznám - to je ako keď si myslíme, že keď zavrieme oči, tak si nás nikto nevšimne :)

Ale však čo, na to je predsa experimentovanie, či nie?

No ale poďme k riešeniu problému - myslím, že "vďaka" vonnému oleju Ti mydlo sadlo a to teda poriadne pozerám - pre budúcnosť - nesnaž sa po pridaní mixovať tyčovým mixérom, inak je to ešte horšie. Skús vôňu pridať na začiatku, do celej zmesi olejov, ešte pred vmiešaním NaOH (ake je rozpustná v olejoch), prípadne do vody do ktorej sypeš NaOH (ak je rozpustná vo vode). Mne sa to osvedčilo s tou istou vôňou, ktorá mi v stope spôsobila katastrofu, tak keď som ju pridala hneď na začiatku do olejov, bolo to v pohode - mydlo síce rýchlo zhustlo, ale aspoň to bolo homogénne rozmiešané!

No a Tvoje mydlo - rozhodne nevyhadzuj, to by bola škoda - pomôže rebatching. S rukavicami nakrájaj mydlo na malé kúsky - pridaj do zmesi malé množstvo alkoholu (cca 100ml na 1kg hmoty), a nechaj mydlo rozpustiť - nesmieš ale hmotu variť. Alkohol sa nakoniec vyparí, keďže Tvoj problém nie sú zle namerané zložky, tak nemusíš nič pridávať. Pozri si postup za tepla a hmotu zahrievaj až kým neprejde celá reakcia. Čo sa alkoholu týka, odporúčam čo najčistejší etylalkohol, prípadne propylénglykol. Keď sa nad tým zamýšľam, mohla by si sa pohrať aj s glycerínom namiesto alkoholu, ale pozor aby si to neprehnala, lebo mydlo potom bude moc lepkavé.

Veľa štastia!

Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Bolo by super, ak by si zavesila fotku nepodareného mydla - bude to aspoň dobrý príklad!

Odpovědět | Témata
|

duun
Voda ako rozpúšťadlo nepomôže? Vody mám bárskoľko a alkohol v čistom stave ani nezoženiem .. v lekárni predávajú riedený na 60%. Mám síce slivovicu, ale viac ako 55% nemá ;)

Vďaka za rady ohľadne pridávania vôní. Budem to tak robiť s vôňami neznámeho chemického charakteru %) Mám pár takých z čias, keď som ešte často používala aromalampu ;)

Fotku pokazeného mydla dodám..
Odpovědět | Témata
|

duun
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Čo sa týka farieb, spravme vlákno, kam budeme dávať výlučne obrázky s popisom, aká farba do akého receptu bola pridaná a v akom množstve. Štruktúra informácií môže byť v prvom poste. A potom neskôr, keď toho bude dosť, to budeš môcť spracovať do nejakej katalógovej formy ;)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Nuz, samozrejme, aj voda posluzi, ale tazsie sa v nej rozpusta. Mohla by si skusit rozpustit v mlieku, budes mat nakoniec mydlo s mliekom :)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Dobrý nápad, vytvorím to pod témou Farbivá a naznačím formát!
Odpovědět | Témata
|

duun
Pustila som sa do neho večer, že ho teda nadrobno nakrájam.. a ostala som taká šťastná! Po odkrojení prvého plátku sa ukázalo, že mydlo je vnútri homogénne! Mixér bitku vyhral!

Fotky v téme Výroba mydla › Proces za studena › Klasické pevné mydlo ›..

Mydlo má farbu fosforeskujúceho plastu %) Je trochu priesvitné a aj viem prečo. Nechala som si vyrátať recept s 10% pretučnením a potom, nerozmýšľajúc, som v stope pridala ešte 50g zafarbeného navoňaného oleja - takže napokon mám pretučnenie 20%! Tie kvapky tekutiny na povrchu bol olej... mydlo sa "potilo" olejom aj pri krájaní, pH má však v poriadku - oblizla som ho a je sladké.. čistiť zrejme príliš nebude a uvidím, ako to bude s penou ;\ Je aj dosť mäkké, no nie oveľa viac ako predošlé mydlá.. Evik, už sa ti čosi také stalo? Bude sa to dať používať? Asi namiesto krému na ruky... v zime ;)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Najprv som si prečítala príspevok s fotkami, tak tereaz už viem, že to je to, čo si chcela prerobiť. Mierne translucentná farba je spôsobená nie pretučnením, ricínovým olejom, to viem na 100%.
Inak ricínový olej tvorí veľmi bohatú penu, ja osobne milujem mydlá s ricínovým olejom!

No a čo sa týka pevnosti - bude asi mäkkšie, ale trpezlivosť - časom sa z neho odparí voda, takže určite stvrdne a vyvinie sa mu aj pena. Počkaj dva týždne, uvidíš rozdiel!

To som zvedavá :)

Inak, tak ma napadlo, rada by som na blogu vytvorila sekciu o rôznych typoch foriem, a Tvoj nápad s polystyrénom a krabicou sa mi páči. Nechcela by si spraviť pár fotiek s popisom? Prípadne by sme to mohli dať zatiaľ ako podúroveň do fóra!
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Tak ma ešte napadlo, že ak máš pocit, že máš priveľa tuku, môžeš ho vlastne takisto prerobiť - akurát tentokrát musíš mydlo naozaj rozpustiť v alkohole a potom doňho pridať dopočítané množstvo roztoku NaOH (tak aby to bolo maximálne 10% pretučnenia). Ak by si rozpustila vo vode, tak jej tam máš priveľa. V každom prípade nesmieš pridať NaOH do nerozpustenej hmoty, pretože sa to nepremieša a len to pokazíš.

S pretučnením 20% riskuješ čo sa v angličtine volá "dreaded orange spots" - to znamená, že sa Ti na mydle ako dôsledok oxidácie a rozkladu tukov začnú tvoriť oranžové miesta. Mydlo môže začať časom zapáchať ako rozložené tuky.
Zrejme by sa tak nestalo, ak by si do olejov pridala vitamín E ako antioxidant.

Byť tebou, tak by som z toho spravila experiment - časť mydla si nechaj, časť prerob, a uvidíš potom rozdiel! Niet nad vlastnú skúsenosť :)
Odpovědět | Témata
|

duun
Vďaka za rady. Vieš, keby to bola nejaká väčšia dávka, tak by som to prerobila.. (a možno sa na to nakoniec dám, na vyskúšanie techniky).. mám totiž len osem 70-gramových mydiel a asi deväť 20-gramových vzoriek, tak to asi skôr rozdám a miniem, než to zoxiduje. Alebo ho strčím do chladničky ;)
Taká som bola vytešená, že to nemusím prerábať, že mi teraz takto za čerstva tvoj návrh nepripadá príliš atraktívny %) Premyslím si to..
Tie oranžové miesta si pamätám na starých kusoch pracieho mydla ešte za socíku u starých rodičov.. očividne to bolo prírodné nekonzervované mydlo.
Odpovědět | Témata
|

duun
Až spravíš sekciu, fotky dám... je to krabica od stavebných klincov, našla som ju na povale, nechali ju tam tesári. A polystyrén je 10mm hrubý, z Baumaxu. Mala som ho v garáži, ostal tam ani neviem po kom.. Forma je šikovná, zmestí sa do nej asi kilo mydla, ja do nej lejem 700-gramové dávky z pol kila tuku.

Ricínový olej mi pripadá ako dobré riešenie penivosti mojich lojových mydiel. Tento týždeň som si nechala objednať v lekárni celú kilovú fľašu, nech stále nebehám. Ak to bude za starú cenu, dostanem to kilo za 13,- eur ;). Kokosový tuk stále nemám.
12