Mydlo nechce ztuhnúť

classic Klasický list Seznam threaded Témata
3 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Mydlo nechce ztuhnúť

Dominika
Ahojte 😊
Potrebovala by som pomoc, keďže vo výrobe mydiel som nováčik.
Chcela som urobiť kokosové mydlo s peelingom. Kúpila som kokos, olúpala som ho a zúžitkovala do mydla. Tu je pomer všetkych použitých ingrediencií:
350g olivový olej
350g kokosový olej
100g bambucké maslo
200ml slnečnicový olej
200ml kokosová voda (použitá z kúpeného kokosu)
100g NaOH
Strúhaný kokos (ako peelingové čiastočky)

Najprv som zamrazila kokosovú vodu, ku ktorej som potom pridala NaOH (zmes síce aj tak trochu zožltla, ale mne to nevadí). Priliala som ju k už zmiešaným tukom. Zmes som miešala ponorným mixérom až do stopy, potom som pridala strúhaný kokos. Zmes počas miešania tuhla, nesprávala sa nijako nezvyčajne (moje pokusy o mydlo predtým boli úspešné).
Mydlo vyliate do formy po týždni síce stuhlo, ale nie úplne. Bolo mäkké, v kľude by som doň vtlačila prst. Myslím si, že proces zmydelnenia prebehol. Včera večer som ho dala do chladu, keďže nechcelo vyliezť z formy...dnes som ho z formy vyklopila, ale ešte stále je príliš mäkké na krájanie. Tak ho asi nechám odpočívať ešte pár týždňov.
Môže byť tento problém spôsobený malým množstvom NaOH, poprípade kokosovou vodou? Myslíte, že mydielko ešte dozrie alebo je zbytočné čakať?
Ďakujem Vám vopred za odpovede 😊
Odpovědět | Témata
|

Re: Mydlo nechce ztuhnúť

Evik
Administrátor
Ahoj Dominika,

neviem odkiaľ si mala recept, ale máš veľmi vysoké pretučnenie.

Podľa Soapcalc by si mala mať 143g NaOH na 5% pretučnenie. Ty si ale použila len 100g NaOH, čo je o 143g menej a predstavujes skoro 34% pretučnenie (34% nezmydelneného tuku).

Takže mydlo je mäkké a už moc nevytvrdne, trochu ako bude strácať vodu. Môžeš ho používať aj tak ak čistí, alebo ho musíš prerobiť - rozpustiť vo vodnom kúpeli v troche vody (tak aby z toho bola kaša), a potom pridáš 43g hydroxidu rozpusteného vo vode (tak aby si mala asi 40% roztok), premixuješ a počkáš kým prejde fázou gélu.

Dáš znovu do formy a počkáš kým stvrdne. Potom nakrájaš.

Toto všetko za predpokladu, že si mala dobrý hydroxid, pretože je ešte možné, že is mala nekvalitný a pretučnenie je ešte väčšie...

Evik
Odpovědět | Témata
|

Re: Mydlo nechce ztuhnúť

Dominika
Ďakujem krásne za odpoveď 😊