Mydlo na holenie

classic Klasický list Seznam threaded Témata
5 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Mydlo na holenie

Haslerka
Ahoj!
Prosim ta, ako sa robi kremove mydlo na holenie? Treba tam nieco pridat aby nebolo uplne tuhe? Inak v zivote som mydlo este nerobila a po precitani postupu a vsetkych bezpecnostnych zasad mam trosku obavy ;-), ale chcela by som manzelovi vyrobit vlastne mydlo na holenie...
Dakujem!
Odpovědět | Témata
|

Re: Mydlo na holenie

Evik
Administrátor
Tento příspěvek byl aktualizován .
Haslerka napsal(a)
Ahoj!
Prosim ta, ako sa robi kremove mydlo na holenie? Treba tam nieco pridat aby nebolo uplne tuhe? Inak v zivote som mydlo este nerobila a po precitani postupu a vsetkych bezpecnostnych zasad mam trosku obavy ;-), ale chcela by som manzelovi vyrobit vlastne mydlo na holenie...
Dakujem!
Ahoj Hašlerka, no vôbec si si nevybrala jednoduchý recept na začiatok :) Krémové mydlo sa dá spraviť rôznymi spôsobmi:

1) od základu z olejov - hlavne saturovaných, kokosový, palmový, kyselina stearová, saponifikáciou zmesou NaOH a KOH, následným vymiešaním mixérom až do peny, pridaním vodnej a olejovej výživnej zložky, odstátím niekoľko týždňov a nakoniec pridaním nejakého ílu, pre lepšie "kĺzanie a priľnutie žiletky" - na citlivú pleť najlepšie ružový, alebo červený, mastnejšia znesie aj zelený

2) z pevného mydla  postrúhaním a rozpustením vo vode polovičného objemu mydla, následne po vychladnutí pridaním trochy pevného oleja (bambucké maslo, kakaové maslo...), vymixovať, pridať prípadne olej tekutý, vymixovať a nakoniec pridať íl podobne ako v 1)

3) z tekutého mydla  podobne ako v 2) ale odpadá rozpúšťanie vo vode, ak používaš už rozpustené.

Tú prvú Ti neodporúčam, je to príliš zložité ak si mydlo ešte nikdy nerobila, a pre číslo 2) a 3) existujú rôzne recepty. Dôležité je aby to dobre penilo a žiletka sa kĺzala, preto:

- nesmie byť priveľa olejov v mydle (rozhodne nie polovica, začala by som menšími dávkami a postupne zvyšovala)
 - je vhodné ho robiť z mydla ktoré obsahuje ricínový olej (najlepšie ak si ho pripravíš sama), ktorý dodáva penu, ale nie je nutné
 - je treba pridať íl

Potom sú ešte metódy, ktoré používajú jednoducho pevné mydlo ktoré dobre pení (s podielom kokosového a ricínového oleja) a do ktorého bolo pridaný íl. To sa potom používa s pomocou štetky.

Ja som zatiaľ krémové mydlo na holenie robila pomocou metódy 1), ale zrejme by sa dal prispôsobiť aj recept ktorý som teraz zavesila s ružovým ílom. Akurát by som pridala menej olejov, zrejme nie cetylalkohol - musím to vyskúšať

Odpovědět | Témata
|

Mates
Hmm tak ako máte niekto skúsenosti s konkrétnymi receptami na mydlo na holeniee ? Došiel mi taký krém čo som dostal tak je na čase niečo vyrobiť. A napadlo ma , že pre ženy by to bol aj super darček , tie to možno ešte viacej ocenia ako muži , hlavne tie čo si holia aj očné bielka ... Keď si predstavím mydlo čo mám s ricínovým olejom tak to síce pekne pení a, ale nemá tú penu takú hustú aká by bola vhodná na holenie..
Odpovědět | Témata
|

duun
Mates,

mydlo na holenie by malo obsahovať íl - najviac sa uvádza bentonit, ale niekedy píšu aj kaolín - jemný biely kozmetický íl, ktorý sa dá zohnať aj u Ivana. Dávkovanie je dve polievkové lyžice na kilogram tuku. Íl je v mydle ako ochranná zložka uľahčujúca kĺzanie žiletky po koži, aby ťa pri holení neškrabala. Každé domáce mydlo na holenie by ho malo obsahovať. Dáva sa do olejov.

Ďalší faktor je hustá a dlho sa držiaca pena - krémovú hodvábnu penu robí olivový olej a ricínový zabezpečuje jej stabilitu, tak to nejako skombinuj ;) Použi SoapCalc.

Ďalej, keďže ide o mydlo, čo ostáva na koži dlhšiu dobu, rádovo minúty, nemusí nejako silno čistiť, skôr by malo byť hydratačné aj zvláčňujúce - zvoľ správne pretučnenie (nie priveľa, aby si neprišiel o tú dobrú penu) a pridaj do hydroxidu proteín, ktorý vytvára na pokožke film, zabraňujúci vysušeniu. Poslúži mlieko - kravské, kozie, mandľové, jogurt, vajíčko alebo len žĺtok (to sa dáva rozmiešané v časti oleja až v stope a musí byť vybraté z chladničky už večer vopred) alebo aj jemne mletý ovos - alebo hodváb ;) Dobre je pridať aj med alebo cukor - pre hydratáciu a jojobový olej/kakaové alebo bambucké maslo v stope. Zase bacha na pretučnenie, nesmie byť príliš vysoké kvôli strate peny.

A samozrejme nejaké na kožu dobré silice - santal (amyris), céder, levanduľa, geranium, mäta, pačuli...

Mám jedno mydlo na holenie stuhnuté v piatich čajových šálkach, holí dobre, ale má málo stabilnú penu. je v ňom iba 15% ricínového oleja - to je zrejme primálo, kokos, oliva a ešte kadečo. Kým ho miniem, prejdú roky a to je dávka len z pol kila %)

Nerob toho veľa, kým neprídeš na vyhovujúci recept!! %))
Odpovědět | Témata
|

Mates
Ďakujem veľmi pekne Dunn za podrobnú radu. Mám biely íl od Ivana , tak použijem ten. Dám tam ten ricínový , olivový a aj bambucké maslo, lebo robí hustú penu, kokosového keď tak iba trochu a nejaký ten palmový olej, aby nebolo tak mazľavé a mäkké.. Budem potom referovať, že ako to dopadloo :)