Moje prvé mydlo - bude z toho niečo?

classic Klasický list Seznam threaded Témata
3 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Moje prvé mydlo - bude z toho niečo?

varticek
Ahoj. Skúšala som svoje prvé mydlo a je to katastrofa. Rozhodla som sa pre 90% olivové mydlo v rúre na pečenie podľa receptu, čo má Evik na blogu. Šla som presne podľa receptu, 900g olivového oleja (len som použila extra panenský, až keď som ho mala kúpený, tak som sa dočítala, že pomace by bol lepší), 100g ricínového oleja, 380 g vody a 128 g NaOH. Do stopy som len dala navyše lyžicu medu. Teda, aspoň som si myslela, že už mám stopu, ale asi sa mi trochu oddelilo alebo čo, lebo na povrchu zo všetkých strán je akoby olejový film a celé mydlo vyzerá čudne. Piekla som ho v silikónovej forme v rúre 4 hodiny na 90°C, v noci po dokončení mydla hodinu a potom ešte ráno zvyšné 3 hodiny. Odvtedy prešlo 2,5 dňa, mydlo divne páchne a vyzerá čudne aj čo sa farby týka. Dalo sa síce nakrájať, ale namerala som PH 12, a to som si tento recept vybrala výhradne preto, že som mydlo potrebovala rýchlo a nechcela som čakať týždne. Mám ho nechať odležať, bude z neho niečo, či to mám rovno vyhodiť? Ďakujem za rady :-)
Odpovědět | Témata
|

Re: Moje prvé mydlo - bude z toho niečo?

Evik
Administrátor
Ahoj varticek,

problém je, že si pridala med - to nie je dobré ne horúci proces, obzvlášť ak mydlo nemiešaš. V takom prípade sa mydlo pôsobením tepla rozfázuje. Ak má naozaj pH 12, tak myslím, že určite nie všade. Predpokladám, že povrch bude mať iné pH (vyššie) ako spodok, prípadne naopak.

Môžeš prosím otestovať? A testuj prosím na reze, nie na povrchu - tam prebehla reakcia zmydelnenia pomaly kvôli vypareniu vody a kôrke ktorá sa vytvorila.

Evik
Odpovědět | Témata
|

Re: Moje prvé mydlo - bude z toho niečo?

varticek
No tak som otestovala, ozaj vo vnútri bolo PH 8, lenže som si všimla, že v mydle sú také bublinky naplnené tekutinou, neviem, či je to olej alebo roztok NaOH, takže používanie nebudem riskovať, keďže mám malé deti. Urobila som novú várku najjednoduchšieho mydla za studena, všetko prebehlo OK a už len čakám :-)