Moje mydlo sa "potí"

classic Klasický list Seznam threaded Témata
3 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Moje mydlo sa "potí"

Anna
Robila som moje iba druhé mydlo v poradí, to prvé bolo v procese za studena. S týmto mám však problém, "potí" sa. Začnem od začiatku. Použité suroviny - olivový olej 40%, kokosový 20%, kukuričný 20%, mandľový 10%, palmový 10%, dokopy 650 g tukov. NaOH som použila podľa soapcalc pri 5% pretučnení 90,35 g, namiesto vody 246 ml som použila kávu, nakoľko som chcela vyrobiť kávové mydlo. Obe zložky som spájala pri teplote cca 35 st. C, stopa bola do dvoch minút. Pridala som dve kávové lyžičky socu (lógr), premiešala a vyliala do formy z 1 litrového džúsu (inšpirovaná popisom od Evik). Formu som vložila do rúry vyhriatej na 50 st. C, po cca 1 hod som zvýšila teplotu na 75 st. C (asi tak na 1/2 hodinku), potom som sa opäť vrátila k teplote 50 st. C, lebo z mydla začali vychádzať na povrch malinké bublinky, ktoré zmizli, keď som na ne fúkla. Po 2 hodinách celého procesu som rúru vypla a mydlo v ňom ponechala po celú noc. Po cca 18-tich hodinách som ho skontrolovala, či sa dá pokrájať. Má takú gumovú konzistenciu, krájať šlo veľmi ľahko a aj drží tvar, akurát keď zatlačím palcom, zostane v ňom odtlačok. Problém však je, že keď ho na okrajoch stisnem, kde-tu sa z neho vynárajú na povrch olejové kvapôčky. Nie veľké, ale sú tam. Skúšala som pH, hodnota je niečo medzi 8-9, skôr k tej 8. Čo s ním? Je v poriadku? Prikladám aj foto, na mydle je olej trochu rozotretý a nie v kvapôčkach. Vyskúšala som ako umýva a výsledok je ten, že vytvára super krémovú penu, akurát je veľmi mazľavé a drobí sa.
Odpovědět | Témata
|

Re: Moje mydlo sa "potí"

duun
Ahoj,

môže byť, že je to glycerín a nie olej. Keďže máš pH v poriadku, skús nechať kúsky mydla postáť a tekutina by sa mala vpiť. Viackrát sa mi stalo, že spočiatku "mokré" mydlo mi obschlo a po dozretí bolo perfektné ;)

Dokonca dokáže obschnúť do pôvodného stavu aj mydlo, ktoré sa už dozreté "spotilo" v dôsledku vysokej vlhkosti vzduchu.
Odpovědět | Témata
|

Re: Moje mydlo sa "potí"

Anna
Ahoj duun,
ďakujem za odpoveď. Máš pravdu.
Mydlo teraz odpočíva cca 30 hodín, po stisnutí už z neho nevychádza toľko kvapiek ako tesne po tom, čo som ho nakrájala. Povrch mydla, keby som ho nestláčala, by bol úplne suchý. Zrejme tým kvapôčkam čo sú ešte vo vnútri (keď som ho prelomila, tak na mieste prelomu bolo olejové), treba len čas, aby zmizli. Nevadí, ja si počkám. 😀