Moje mydielka :)

classic Klasický list Seznam threaded Témata
8 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Moje mydielka :)

Frodo
Ahoj Evik :)
V prvom rade sa Ti chcem poďakovať za perfektné fórum a perfektnú stránku a za to, že sa s nami začiatočníkmi delíš so svojimi skúsenosťami a nápadmi :)
Musím sa Ti pochváliť: s výrobou mydiel som začal pred rokom, v škole sme si so spolužiakmi založili študentskú spoločnosť, a prišla otázka, čo budeme vyrábať?
Bez váhania som sa pustil do výroby mydiel vo veľkom :) a ako to dopadlo?
Vyhrali sme cenu TOP tím aplikovanej ekonómie :) Ďakujem Ti za inšpiráciu.
Nájdeš si nás aj na nete:

http://ae.jasr.sk/showdoc.do?docid=1381

http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/ivan-gasparovic-kocaje-trebisov-prijatie/2569-clanok.html

http://www.prezident.sk/?spravy-tlacoveho-oddelenia&news_id=17238

http://www.sostv.sk/sk/uvod/studentska_spolocnost_kocaje_v_bratislave.html

No a týmto príspevkom Ti chcem priblížiť mydielká, ktoré som vyrábal :)

"Zmrzlinové mydlo"

-pôvodne malo ísť o šľahané mydlo, ale nemal som šľahač, tak som použil na studené tuky ponorný mixér :)
-vôňa: orgován

"Avokádovo-smotanové mydlo"

-použil som rozmixované jadro z avokáda, smotanu a pepermintovú silicu :)

"Mydlo s paprikou a čiernym uhlím"

"Mydlo s avokádom"

-šlo o menší experiment s farbami: avokádo, paprika, čierne uhlie a potravinárska farba- modrá.
Avokádo však nestuhlo poriadne a táto časť mydla ostala dosť mäkká.

"Perníkové mydlo"

-jedno z najobľúbenejších mydielok :) horná časť bola zafarbená kakaom a navoňaná vôňou "perníkové korenie". Spodná časť mala vôňu vanilky.

"Kokosové mydlo so strúhaným kokosom ako peeling"

-použil som kokosový olej, kokosové mlieko, strúhaný kokos a kokosovú vôňu :) výsledok? na zjedenie :)

"Smotanové mydlo"

-vďaka pridanej smotane mydlo pekne penilo :)

"Levanduľové mydlo I."

-metóda za studena- pridaná tekutá potravinárska farba. prežila :)

"Levanduľové mydlo II."

-metóda za tepla- pridané tuhé potravinárske farbivo :)

"Mydlo z olivového oleja I."

-olivový+ricínový olej +cukor :)

"Mydlo s Ricínovým a Kokosovým olejom"

-

-jednoznačne môj favorit :)

"Mydlo so super vôňou hrozna"

-metóda za tepla. Formu som si urobil kužeľovitú a rozdelil ju na 4 časti. do každej nalial inú farbu mydlovej hmoty a neskôr mriežku vytiahol.

"Mydlo s ružou"

-na vrch som dal ružičku z mydla, ďakujem za super inšpiráciu :)

"Šľahané mydlo"

-klasické šľahané mydlo.

"Kávové mydlo s kávovými zrnami a mletou kávou"

-roztok NaOH v káve, do spodnej časti pridaná mletá káva.

"Mydlo Don Joan II"

-do bielej časti som pridal rozomletý mastenec, ostala po ňom krásna biela farba. ODPORÚČAM!

"Priesvitné mydlo"

-môj prvý pokus o transparentné mydlo. Síce nie je úplne priesvitné, ale rozdiel je vidieť :)

"Mydlo s vôňou tropického ovocia"

-použil som klasické potravinárske farbivá.

To však nie sú všetky typy mydiel. Niektoré sa nestihli odfotiť :)
Tiež som začal vyrábať aj bomby do kúpeľa a začínam aj s kozmetikou :)

Čo sa týka foriem, všetky som si vyrábal sám, z kartónu (oblepil som ho lepiacou páskou). Je to podľa mňa najlepšie riešenie, určím si, aké chcem mať mydielko veľké, koľko chcem kusov a dá sa pekne vypočítať, aká bude forma veľká. Je to síce časovo náročnejšie, ale dá sa povedať zadarmo :).

Pri výrobe takého množstva mydiel som experimentoval s farbami, hlavne potravinárskymi v tuhej forme.
Vyvodil som niekoľko záverov:

-čím vyššia teplota olejov a roztoku NaOH, tým tmavšia farba. Porovnajte si Avokádovo-smotanové mydlo a Zmrzlinové mydlo- pri zmrzlinovom som použil tuky s nižšou teplotou. Výsledkom bola svetlo-fialová farba.
A čo šľahané mydlo?? Teplota bola ešte nižšia a modrá farba sa zmenila na ružovú.

-zo zelenej farby zelená nikdy nebude.. Vždy mi zosivela :/ zelená ostala len miestami (viď Mydlo s vôňou tropického ovocia".

-oranžová a žltá je v podstate zbytočná. Žlté mydlo dosiahnete aj bez pridania farby- stačí zohriať oleje a použiť teplejší roztok NaOH. A namiesto oranžovej stačí použiť menšie množstvo červenej.. Tá je stála :)

-červená farba je naozaj stála.

-a čo je najdôležitejšie, ak sa rozotrie akékoľvek potravinárske farbivo v roztieračke a pridá sa malé množstvo glycerínu, farba bude STÁLA! Použil som to u posledného mydla s vôňou tropického ovocia a u mydla s ružou. Všimnite si tú krásnu červenú!

Tiež som zistil, že cukor pridáva schopnosť vytvoriť penu. Preto, už je u mňa zvykom, pridať do roztoku NaOH cukor, cca 1PL na 500-700 g olejov. Treba si dať pozor- cukor je lepšie rozdrviť v trecej miske, lebo sa bude v roztoku zhlukovať. A taktiež, často pridávam určité percento (cca 10%) mlieka do vody.
Ak pridáte cukor, smotanu alebo jogurt, napriek jednoduchému zloženiu mydlo bude peniť. Mám na mysli klasické oleje so slabou penivosťou- olivový olej (treba však pridať aj soľ), slnečnicový olej, repkový olej, palmový olej a bravčová masť :)

Myslím, že som spomenul všetko, čo som chcel.. ak si na niečo spomeniem, dopíšem to sem :)
ak by mal niekto otázky, stačí mi napísať- frododavid@gmail.com
Evik, ešte raz ďakujem :) si super inšpiráciou!

Dávid :)
Odpovědět | Témata
|

Re: Moje mydielka :)

Helena Drakula
Frodo teda to je naaaadhera, jsou uzasny, jak barvicky tak formy atd, jses sikula. proste krasa.
Odpovědět | Témata
|

Frodo
ďakujem :)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Odpověď na tento příspěvek od Frodo
Teda Frodo, nemám slov :) Strašne sa mi páči ten nápad s ružou na mydle, ale ostatné sú tiež super! Vďaka za zdieľanie, strašne ma to potešilo!
Odpovědět | Témata
|

Helena Drakula
Odpověď na tento příspěvek od Frodo
Frodo mohu te poprosit o recept na tvoji bombu do koupele, vypada uzasne.:-)
Odpovědět | Témata
|

Frodo
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Mydlo s ružičkou je inšpirované podľa Tvojho odkazu na tutoriál výroby ruže :) strašne sa mi zapáčilo a musel som si to vyskúšať. S jemnou vôňou medovky je naozaj úžasné :)
ďakujem Ti za všetko :)
Odpovědět | Témata
|

Frodo
Odpověď na tento příspěvek od Helena Drakula
Recept je inšpirovaný receptom na bombu s avokádom :)
http://moderna.alchymistka.eu/2012/04/bomba-do-kupela-s-avokadom-olivovym.html

Použil som však esenciálny olej "modrý vodopád" a do časti zmesi som pridal sušenú levanduľu.
Ako formu som použil tenisovú loptičku, rozrezanú na polovicu :) Vzor je jednoduchý, na dná pologúľ pridáš zmes s levanduľou, na ňu čistú zmes a do stredu znova časť s levanduľou :)
Odpovědět | Témata
|

Helena Drakula
uzasny a ja si tu lamu hlavu jakou formu na ne pouzit, plastova se me neosvedcila protoze se macka, nerezova me to barvy do sedivy nepekny barvy. ale tenisak me opravdu nenapadl. diky moc za super napad.