Mikrokvapôčky na mydle

classic Klasický list Seznam threaded Témata
2 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Mikrokvapôčky na mydle

Petra
Ahoj Evik, ahoj všetci! Ďakujem za parádny blog. Nedá sa mu odolať a človek proste musí začať mydlárčiť. :)
Moje prvé pokusy sa zdajú byť v poriadku (blíži sa štvrtý týždeň, uvidíme po test "péhačka"), avšak potom prišli dve mydlá s vysokým podielom kokosového oleja (80%). Prvé bolo v kombinácii s olivovým olejom a druhé v kombinácii s kakaovým maslom. Obe mydlá stvrdli veľmi rýchlo, to druhé som musela krájať už po 6 hodinách, také bolo tvrdé. Veľmi krátko po nakrájaní sa na oboch začali tvoriť mikrokvapôčky ... mydielko sa mi potí. Čím to je? Môže byť problém, že mydielko pravdepodobne neprešlo fázou gelu? ... aj keď bolo riadne zababušené ...  A čo je to vôbec za tekutinu? Je to vada mydielka? V kombinácii kokosový olej a kakaove maslo sa vytvorila sodna vrstva a tuto "vlhkost" je možné pozorovať aj pod tým sódnym povlakom.
Na úplnom začiatku som robila mydlá v kombinácii palmový olej + repkový olej + kokosový olej + olivový olej a toto potenie sa nikdy neobjavilo.
Máte s tým niekto skúsenosti?
Ďakujem za každú vašu radu a želám veľa zdaru! :)
Petra
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Re: Mikrokvapôčky na mydle

Evik
Administrátor
Ahoj Petra,

mrzí ma, že odpovedám tak neskoro, dlho som na fóre nebola. Dúfam, že si medzitým dostala odpoveď inak, ale pre istotu:

Podľa toho čo popisuješ mydlo neprešlo fázou gélu. Kokosové veľmi rýchlo tvrdne, takisto mydlo z kakaového masla.Vyzerá to tak, že si mala relatívne málo vody a mydlo rýchlo zhustlo v dôsledku z toho a za ten krátky čas sa nestihla vytvoriť emulzia. Takže ostal glycerín a trochu roztoku NaOH nezmiešaný do hmoty (skrátka sa to rozfázovalo). Odparovaním vody sa na povrch dostal aj glycerín ktorý je mimo emulziu a to je to "potenie sa".