Med v mydle

classic Klasický list Seznam threaded Témata
5 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Med v mydle

duun
Med do mydla, ako som zistila na vlastnej koži, sa musí pridávať v stope zásadne roztopený, tekutý a najlepšie aj rozpustený v troške vody a treba sa pripraviť na to, že do stopy sa mydlo dostane rýchlo a bude vo forme poriadne hriať.

Ja som do svojho obľúbeného receptu, viackrát odskúšaného, pridala med priamo z pohára, zdanlivo tekutý, no mal v sebe drobné kryštáliky. Výsledkom je fľakaté mydlo s kapsulkami tmavohnedého alkalického karamelu. Očakávala som pekné, svetlokaramelové hladké mydlo ;)
Odpovědět | Témata
|

Re: Med v mydle

Mates
Tento příspěvek byl aktualizován .
Akurát včera som robil mydlo do ktorého som pridával med. Ja som ho v hrnci nahrial s trochou vody do tekutého stavu.. Pokým ale došlo k použitiu tak bol izbovej teploty vychladnutý, ale ešte stále tekutý. Akonáhle som pridal med do stopy,  hneď prudko zhustla a menila farbu do tmavej karamelovej farby. Časť som si odložil na mramorovanie, že ju zafarbím, moc nereagovala na farbu až po chvíli bola do šeda. Pri krájaní  bola farba ale už iná. Zatiaľ pôvodnú hmotu som už doslova vyklopil do formy ako tak "upackal"  a vylial na ňu zafarbenú hmotu a mramoroval , šlo to lepšie ako som očakával.  formu som dal do miestnosti s teplotou okolo 13 stupňov , napadlo ma aj dať von, ale neviem čo by to spravilo keby to dám von do toho mrazu  na noc.   Práve som to mydlo nakrájal , vyzerá pekne, len zase je také mazľavé a vlhké.  Mávajú to aj vaše mydlá s medom ???
Odpovědět | Témata
|

duun
Ahoj Mates,

skús si nabudúce presne zapísať postup, ako si problematické mydlo robil, presné množstvo ingrediencií aj vody (na váhu), presné teploty, postupy, čas miešania, spôsob izolácie, proste čo najpodrobnejší popis. Lebo všetky tie detaily majú vplyv na výsledok. Potom môžeme premýšľať, prečo je to mydlo vlhké, mazľavé či iné.

Moje medové olivové mydlá s kokosovým olejom a voskom sú po 24 hodinách reakcie relatívne tvrdé, určite nie mazľavé, ale na vrchnej ploche bloku mávajú niekedy olejovité kvapky/fliačky, ktoré počas sušenia kociek vsiaknu a zmiznú...
Odpovědět | Témata
|

Mates
Zistil som , že tento spôsob pridania medu do mydla čo som teraz použil je ok. Najprv sa mi zdalo, že je olejovité a vlhké ako to predtým, lenže veľmi rýchlo sa to zmenilo a už na druhý deň bolo ok  narozdiel od môjho prvého pokusu s medom ( kde boli tie mydlá vlhké a mazľavé týždne) a hlavne tam nevidím žiadne miesta odkiaľ niečo vyteká a nevyzerajú ako špongia . Nabudúce ten med možno skúsim pridať v trošku vyššej teplote , aby bolo čo najviac podobná tej zmiešavaných olejov s NaOH.  Uvidím aké bude keď sa do neho "pustím" :)
Odpovědět | Témata
|

markéta
Tento příspěvek byl aktualizován .
Odpověď na tento příspěvek od duun
Ahoj,
dnes jsem dělala své druhé mýdlo (50% sádla, 50%řepkového - 5% přetučnění,oleje a NaOH míchala asi při 30 stupních,do stopy nejdříve drcené sušené šípky se skořicí a lžící kukuřičného škrobu - vše předem smícháno, pak až med - 2 lžičky na 500 g tuků), s roztápěním medu jsem měla problém, napřed jsem lžičku medu rozehřála v mikrovlnce, strašně rychle ale tuhnul, pak jsem znovu rozehřála a přidala druhou lžičku medu, smíchala - taky se mi tam zdály drobné krystalky, dala jsem do teplé vodní lázně a tak udržovala, docela to šlo. Když jsem med přidávala ve fázi stopy, byl zase trošku tužší, smíchala jsem tedy s malým množstvím mýdlové hmoty, trochu se to zahřálo a zeřídlo, pak jsem nalila do zbytku mýdla. Čekala jsem mazec, ale nic moc se nedělo, promíchala jsem a nalila do krabice - nebalila jsem, zatím to vypadá, že tuhne. Udělala jsem někde chybu, když se po přidání medu nezačalo s mýdlem nic extra dít(zahřívat se, tuhnout)? Nemohla jsem přidat moc brzo - před fází stopy? Míchala jsem asi do hustoty pudingu, pak přidávala ingredience. Následně se mi ale zdálo, že hmota spíš zeřídla. Máte s tím někdo zkušenost? Můžou být v mýdle kapsy NaOH, pokud nepřivedu do fáze stopy? Předem díky.