Kokosove mydlo tekute - problem rozpustit mydlovu hmotu

classic Klasický list Seznam threaded Témata
8 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Kokosove mydlo tekute - problem rozpustit mydlovu hmotu

vika07
Ahojte, vedel by mi niekto poradit? tento tyzden som prvykrat robila tekute mydlo, konkretne ten recept s kokosovym tekutym mydlom, ktory mala Evik na webe. Ale pouzila som len 500g kokosoveho oleja a KOH som si prepocitala, lebo som mala len 90% (142g) a H20 (302g). Tu som sa aj chcela opytat, Evik pisala ze dala 2x viac vody ako hydroxidu, ale ona pouzila 85%, takze mala som si aj ja tak prepocitat cize 142.2=284g?
Na zaciatku vsetko vyzeralo dobre. Lenze ked uz som mala rozpustit mydlo vo vode, tak sa to jednoducho nedalo. Skusala som viac technik. Najprv som odobrala mydlo a zaliala ho horucou vodou, potom som ho zaliala zimnou a spolu s mydlom som ho priviedla k varu a potom odstavila a nechala tak - lenze v oboch sa nic nedialo, citala som ze to chce cas... ale ked uz uz po miesani sa zacala hmota roztapat (+mnozstvo peny vzniklo) tak sa na povrchu zacal robit taky husty povlak, taka skrupina, ktoru ked som odobrala vznikala dalsia a dalsia... a po pol hodine bolo opat cele mydlo tuhe :/ potom som este vyskusala to dat do pomaleho hrnca, lenze tiez sa vela toho nezmenilo. Akurat ta skrupina sa netvorila, Nechala som to pomaly varit asi 4 hodiny ale v hrnci sa nic nedialo. Vedela som z toho odobrat trochu tekuteho ale vzdy mi ostala taka velka hmota :/ Myslim si ze by sa to malo roztopit cele nie? :) Skusala som ju rozmixovat aj rucnym ponornym mixerom ale vysledok rovnaky :/ Vedeli by ste mi povedat co som urobila zle, popripade mi poradit ako to mam roztopit? Pozerala som aj videa na youtube a vzdy to vyzera tak jednoducho, nevyzera ze by s tym niekto mal problem :) Trosku ma to zacalo pomaly odradzat, ale dufam ze robim len nejaku somarinu, ktora mi nenapadla :D Za kazdu odpoved Vam dakujem ;-)
Odpovědět | Témata
|

Re: Kokosove mydlo tekute - problem rozpustit mydlovu hmotu

alessi
no mne vyšlo Pri 500g kokosu nasledovne
162.5g KOH ale kedže je iba 90% potrebujes 162,5/0.9 = 180.5g KOH
voda je tým pádom 361g
teoreticky by si mala dať už len 343g (90% roztok obsahuje už 18g vody)

čiže tam máš obrovské množstvo nezreagovaneho kokosu zmiešaneho s mydlom.
preto tá skrupina(a la mliekova šupa) a tuhnutie(kokosovy olej je bežne tuhý plus tuhé mydlo)
Pax et bonum
Odpovědět | Témata
|

vika07
Ach tak, tak to mi vobec nenapadlo, ja som automaticky len prepocitala na 90% a dala vsetko deleno 2 :/... Tak do buducna budem vediet :) Dakujem pekne :-)
Odpovědět | Témata
|

vika07
Odpověď na tento příspěvek od alessi
A este ako si dostala 180,5 g KOH? :D... pocitam to cez SoapCalc ale aj po premeneni na 90% KOH mi vyjde 285g :/ Je potrebne nieco tam nastavit? Super fat mam na 0, Water as % of Oils mam 38 (meni sa vlastne niekedy to cislo?)...
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Vika,

počítaš správne - 500g kokosového oleja potrebuje 128.5g 100% KOH, teda 128.5/0.9=142.8g 90% KOH.
Voda by potom bola dvojnasobok, takže cca 286 g.

Premýšľam tuho, kde sa stala chyba... a napadá ma nasledovné:

1. Mydlo si "nevarila" dostatočne dlho - ako dlho si ho zahrievala? prešlo fázou gélu? Keď sa mydlo nechce rozpustiť, tak to znamená, že nie je ešte zmydelnené - na základe čoho si ho "odstavila"?
2. Nerozpúšťala si ho náhodou v hliníkovej nádobe? - to by vysvetlilo tú penu, ak nebolo ešte dokončené...
3. Nepomýlila si si NaOH s KOH?

Mám ďalšie otázky, ktoré môžu pomôcť vysvetliť toto podivné chovanie...

4. Otestovala si pH?
5. Tá vrsta čo sa vytvorila bolo mydlo, alebo tuk?
6. Nepridala si niekde na polceste do vody kyselinu citrónovú, alebo nejakú inú, ktorá znížila pH natoľko, že sa z roztoku vyzrážal naspäť tuk?

E.

Odpovědět | Témata
|

vika07

Ahoj :)
Takze som mnozstvo vypocitala spravne?... uz som sa tesila ze viem, kde bola chyba a nabuduce to pojde lavou zadnou :D.. Tak posnazim sa odpovedat na otazky...
1- mydlo som varila v pomalom hrnci asi od 10-11 rana do 4-5 poobede. Na zaciatku som ho kontrolovala kazdych 15 minut, potom kazdych 30. Odstavila som ked bolo transculentne... zmenilo farbu z kremovej na taku gelovu. Nebola som si tym ale ista, preto som ho nechala o hodinku dlhsie ako si v navode pisala. Snad sa nemohlo prevarit :D..
2- nie v hlinikovej som isto nerozpustala, to som si 100% ista :)
3- nie nepomylila som si, NaOH som v ten den nemala.
4- pH som testovala myslim az po neutralizacii- vysla mi taka stredne zelena farba.
5- Tou vrstvou nie som si ista... Ak som nechala mydlo vychladnut  v otvorenom hrnci o pol hodku bolo uplne tuhe. Ak v zatvorenom tak vytvorila sa iba taka skrupina hruba asi 5 mm. Mydlo som zliala, ale bolo velmi riedke. Ked som ho dala do davkovaca na mydlo tak to ako keby voda ostala na ruke po stlaceni :/ Pisala si v navode ze s hustotou sa da pohrat, ale ja aj po uplne malom mnozstve vody som to mala riedke :/
6- Kyselinu som pridala ked som rozpustala mydlo vo vode asi 1 PL.

Viem, ze tak by to mydlo nemalo urcite vyzerat, ale netusim co som pokazila :D... Vyskusam urobit este raz nejake tekute a ako to dopadne budem informovat :)

Mozem sa ale opytat ako rozpustate to mydlo vy ostatni? :) Ide to lahucko, alebo je to babracka, aby som vedela v buducnosti ci zas som urobila chybu ale nie... Na youtube som videla ze po 10 hodinach (bol tam cas napisany) mala v hrnci vsetko rozpustene a na povrchu bola iba mierna pena, aj hustota bola taka ako ma mydlo :D... Vyzera to urobit tak lahko :-)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj vika,

tak myslím, že asi viem kde je chyba - je to tou kyselinou. Vravíš, že si pridala 1PL - dúfam, že nie 100% kyseliny... ale ak aj si šla podľa receptu, tak si ju mala pridať až po rozpustení mydla. V kyslom roztoku sa mydlo nerozpustí, naopak, oddelí sa naspäť na hydroxid a tuky.

1. Otestuj si tú hrubú vrstvu na povrchu - je mastná? Aké má pH - to zelené - to je neutrálne a tým pádom je to jasné, nie je to mydlo, ale tuky. Dá sa ním umývať?

2. Podobne to je s tekutou časťou....

E
Odpovědět | Témata
|

vika07
Ahojte, uz viem kde som spravila chybu... Bolo to tym, ze som  rozpustala mydlo v malom mnozstve vody (2 diely mydla k 1 dielu vody). To sposobilo, ze po roztopeni, bolo v roztoku prilis malo vody a tym sa rychlo odparovala - a tak vznikala ta skrupina. Ked som tu skrupinu pozbierala a cele to este raz zaliala ale ovela vacsim mnozstvom vody (pomer naopak), ziadna dalsia skrupina nevznikala.

Mna trosku doplietol ten postup, ktory davala Evik - ze pridavame mydlovu pastu, kym nebudeme s hustotou mydla spokojny. A ja som chcela huste, tak vody som davala co najmenej :D
Ale teraz by ma zaujimala odpoved - ako mydlo zahustit? Ked ho dam do davkovaca, vyteka to ako voda :/ chcelo by to hustejsiu konzistenciu. Na internete som citala rozne zhustovace - ako napr. Borax, ale ten ani ziadnu inu chemikaliu pridavat nechcem. Citala som este nieco o pridavani soli. Ma niekto s tym nejaku skusenost? :-) Popripade, ako zahustujete mydlo Vy?