Kde zohnať?

classic Klasický list Seznam threaded Témata
9 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Kde zohnať?

Karkulka
Aj ja som hľadala oleje a vône do mydla a tiež mi prvé napadli vonné oleje do aromalampy.Ale na letákoch bolo napísané,že nesmú prísť do styku s pokožkou.Po ďaľšom hľadaní som našla silice-éterické oleje v kvalite NATURAL získané destiláciou (hanus.sk),ktoré sú aj na vonkajšie,aj na vnútorné použitie.Myslím,že keď vyrábame mydlá bez chémie (NaOH???),škoda použiť pofíderné umeloviny ako oleje do aromalampy.Mňa by hlavne zaujímalo,kde sa dá zohnať palmový a kokosový tuk.Evik,prosím Ťa, vedele by si poradiť,kde a ako sa môžem dopracovať k hodnotám SAP jednotlivých olejov?Skúšam počítaťcez SOAPCALC,ale ešte si veľmi nerozumieme.Keď som skúsila cez SOAPCALC prepočítať Tvoj červeno-čierny mramor,vyšla mi voda 380gr a Ty máš v recepte iba 305gr. Šľahané mydlá sú rozprávka,len odkiaľ tuky?
Odpovědět | Témata
|

Re: Kde zohnať?

Evik
Administrátor
Úplne súhlasím, osobne využívam najradšej esenciálne oleje, ktoré majú aj liečivé vlastnosti. Hanuš je navyše dobrý, má jedny z najlepších cien. Ale umelé vône nie sú len oleje do aromalampy, ale napríklad aj pre potravinárske či kozmetické účely - tie sa nebojím dať do mydla.
Kokosový tuk a palmový tuk - osobne som vždy našla v predajniach zdravej výživy, kde sú ale hrozne drahé - hlavne kokosový tuk a pritom sú to veľmi lacné tuky používané v potravinárstve.
Skús pozrieť online, videla som kdesi kokosový tuk 1 kg za 6.90Eur. Myslim, ze to je stránka www,suncity.sk.

Soapcalc je v pohode, 380g vody je tiež OK (na množstve vody zas tak hrozne nezáleží pokiaľ to nie je primálo či priveľa), ja niekedy dávam menej vody, lebo experimentujem - menej vody znamená že mydlo stvrdne za kratší čas. V tomto recepte som použíla v Soapcalc nastavenie Water : Lye Ratio a dala som 2:1, tak ako odporúčam vo výpočtoch.

Inak doplnila som tabuľku SAP v príspevku Základné princípy výroby mydla od základul, tak aby tam boli základné oleje ako slnečnicový, repkový a podobne.

Ak chceš zistiť hodnotu zo soapcalc, jednoducho nastav 1000g jedného oleja a pozri sa na vypočítanú hodnotu NaOH (zadaj 0% Superfat). Túto hodnotu podeľ 1000 a máš hodnotu SAP pre NaOH a keď ešte podelíš 0.713 tak máš hodnotu SAP pre KOH.

POZOR - hodnoty zmydelnenia sa mierne líšia v závislosti na dávke oleja v predaji - niekedy svieti viac slnka, inokedy prší a rastliny vyprodukujú olej s trošku iným zastúpením mastných kyselín, takže sa používa väčšinou nejaká priemerná hodnota. Preto sa môžu hodnoty SAP u toho istého oleja mierne líšiť (asi o jednotku-dve, napr 196-198).
Odpovědět | Témata
|

Karkulka
Ďakujem Evik,Tvoja odpoveď mi veľmi pomôže.Co sa týka tukov,zistila som,že sa dajú  zohnať relatívne jednoducho.Stačí dať do GOOGLE kokosovo palmový tuk 200g a vypíše sa plno internetových obchodov,ktoré ponúkajú,stojí 70-80 centov.To prvé mydlo,ktoré som urobila a tak nesmierne vysušovalo,už sa zlepšilo,mala si pravdu,potrebovalo iba odstáť.Ja som ho začala používať hneď na druhý deň,to vieš,nedalo mi nevyskúšať.Ale som aspoň múdrejšia.Na fotenie veľmi nie sú,aj keď farebne sa vydarili,len krabica sa trošku naklonila a mydlá majú rôznu
hrúbku.Nepodstatný detail.Inak mám trošku obavy,zafarbené mydlá majú aj farebnú penu (konkrétne moje škoricovo papriková pena) a ostal mi na tričku fľak od peny.Nemôže sa to stať aj od potr. farieb?
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Kokosovo-palmový tuk poznám, sama som ho kupovala na začiatku a používala do mydla :). Jeho jediná nevýhoda je, že nemá uvedený presný  pomer jednotlivých tukov, myslím, že je tam viac palmového než kokosového oleja. Najlepšie by bolo spýtať sa výrobcu.
Čo sa týka farbenia, aj moje mydlá farbia,  teda hlavne tie čo používajú prírodné korenia - kakao, paprika, práškové jedlé čierne uhlie a podobne. Nemala som problém s potravinárskym chlorofylom ani potravinárskou modrou. Ak Ti to robí problém, tak skús dať nabudúce menej farbiva, často je to o koncentrácii.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Karkulka, posunula som Tvoju otázku do farbív! Tam aj odpovedám.
Odpovědět | Témata
|

duun
Slovenský internetový obchod s bylinami:

http://www.predajbylin.sk/sortpro.html#silica

neskúšala som, ale vyzerá to seriózne...
Odpovědět | Témata
|

Mates
Ahojte , tak som si tak trošku pobehal stránku odkiaľ som si kúpil ricínový olej a kde majú aj NaOH a narazil som na to , že majú silice . Ale za akú cenuuu . Ja som teraz kupoval priamo od hanus či predáva silice , lebo tá firma sídli u nás , teda za nižšiu cenu, ale toto je je aj tak oveľa lepšie. Síce majú tých silíc veľmi málo , ale napr. citrónová silica  30 ml 2,80 , levanduľová 10 ml 1,20 €,pomarančová silica 30 ml za 2 € !! Všimnite si  tie objemy. 30 ml pomaranč za takú cenu za akú ho ťažko kúpiť aj 10 ml... stránka http://www.pgchem.sk
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Mates,

inu, tej cene za pomarančovú či citrónovú silicu sa nečudujem - sú to jedny z najlacnejších silíc vôbec, pretože majú veľkú výťažnosť.

Takisto pgchem má skorej veľkoobchodné než maloobchodné ceny, preto ten rozdiel.

Takisto, čím väčšie balenie,tým lepšia cena za ml.

Napríklad ja som si kúpila na aroma-zone 250ml pomarančovej silice za 9.90 EUR, teda cca 0.4 EUR za 10ml (keď kupuješ menšie množstvo, 10ml stojí 2EUR).

Citrónová je drahšia - 10ml 2.50 EUR a 250ml 21.50 EUR (0.86 EUR za 10ml).

K tej levanduli - zdá sa mi až príliš lacná. Či to náhodou nie je lavandin? Vadí mi, že na stránkach nemajú uvedené meno INCI - teda latinský názov rastliny a že nemajú uvedený pôvod. To by bolo hneď jasné, čo to je.

Odpovědět | Témata
|

Mates
Ahoj Evik , jasne no 250 ml to už je iné množstvo  . Ja vychádzam iba z mne zatiaľ známych cien, také veľké balenia som ešte bežne v obchode nevidel ( a predsa aj keď sú výhodné sú drahšie a keď chcem viac druhov je to pre jedného človeka zbytočné) ,ale zväčša tých 10 ml.  Je veľký rozdiel keď kúpiš za 2 € 10 ml a keď 30 ml, teda cena ostáva len množstvo je vyššie. Dnes som si napr. všimol, že majú čaj. olej 100ml za 6,5 €, bežne kúpiš za cca 3 € a viac 10 ml. Myslím, že sú to maloobchodné ceny, veľkoobchodné by boli pri väčších odberoch a určite ešte nižšie, ale v porovnaní s bežnou cenou v obchode vyzerajú veľmi veľkoobchodne :)