Kastílske mydlo s kozím mliekom

classic Klasický list Seznam threaded Témata
13 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Kastílske mydlo s kozím mliekom

dany
Ahoj, doma som skúsila robiť dosť žiadané mydlo na kastílsky spôsob. Použila som však olivový olej lisovaný za studena (LIDL) a 100% kozieho mlieka do receptu a dala 10% pretučnenie. Nebude príliš zásadité, alebo pretučnené? Díky :)
Odpovědět | Témata
|

Re: Kastílske mydlo s kozím mliekom

twinkle
OBSAH BYL VYMAZÁN
Autor tuto zprávu vymazal.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Dany,

mohla by si popísať postup podrobnejšie? Akým spôsobom si mydlo robil, ako si dávala do mydla  mlieko, v akej stope vylievala, do akej formy.

Podľa mňa je problém v tom, že si mydlo dala do chladničky a mrazničky, takže vlastne nemalo kedy zmydelniť. 100% olivové mydlo zmydelňuje veľmi pomaly, takže by sa do chladničky vôbec nemalo dávať, aj ak je tam mlieko. Ak si tam dala také vysoké pretučnenie, jednoducho sa rozfázovalo, pretože na toľko oleja sa nevytváralo mydlo dostatočne rýchlo a teda ho v emulzii s vodou z mlieka nemalo čo držať.
Odpovědět | Témata
|

twinkle
OBSAH BYL VYMAZÁN
Odpovědět | Témata
|

duun
Dany,

mydlo iba z mlieka a olivového oleja ide do stopy veľmi dlho. Tvoje nemalo stopu. Musíš byť trpezlivá. Je to o zavarenie mixéra. Stopa ako sme zvyknutí, hustá a pudingová, sa pri takomto recepte snáď ani nedá dosiahnuť, ale keď sa Ti počas mixovania v strede, v tom víre, začne tvoriť taká akoby "kožka", zvraštená tenká vrstvička, znamená to, že je to na dobrej ceste. To už potom mixujem len pár minút a ešte dosť tekuté mydlo nalievam do foriem a do chladu. Teplotu nemávam viac ako 17-20° C. Pretučnenie nedávaj väčšie ako 7 %, mydlo bude aj tak veľmi jemné a viac by už uškodilo aj tak slabej pene.  Dozrievať to musí aspoň dva mesiace... Evik do olivového mydla pridáva soľ, malo by ho to spevniť.. Používam tiež Olivový olej natur z LIDLa.
Odpovědět | Témata
|

twinkle
OBSAH BYL VYMAZÁN
Odpovědět | Témata
|

twinkle
OBSAH BYL VYMAZÁN
Odpovědět | Témata
|

duun
Ahoj, Dany

mala by si tie bodky skúsiť obliznúť alebo inak zistiť, či nie sú viac zásadité, ako ostatok mydla. Ak sú, je to nerozpustený hydroxid. Ak nie sú, bude to niečo z toho mlieka, nejaká zrazenina... Pokiaľ si pridávala soľ, mohla by to byť aj ona, ak boli kryštáliky soli veľké a nestihli sa rozpustiť.Ja by som roztok hydroxidu v mlieku pred vliatím do oleja precedila cez jemné plastové sitko. Mne sa v minulosti občas tiež toto mydlo "vyhádzalo", ale nezisťovala som, čo to bolo..

Zle rozmiešaný hydroxid sa z povrchu mydla nedá dať dole prstami a nemusí byť iba na povrchu.
Odpovědět | Témata
|

twinkle
OBSAH BYL VYMAZÁN
Odpovědět | Témata
|

dany
Jáááj, pozerám akú šarapatu som narobila. Dany = Twinkle ;)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od duun
Ak je tam možnosť, že sa jedná o zle rozmiešaný hydroxid a teda kryštály hydroxidu, tak by som rozhodne mydlo neoblizovala, veď je to žieravina!!! Spraví Ti v jazyku dieru a a sa zľakneš, ako Ťa to zelektrizuje, tak ho ešte môžeš aj prehltnúť a popáliť si pažerák! Baby fakt neblbnite, oblizovať môžete mydlo po dvoch týždňoch, ak na ňom nie je nič podivné.
Najlepšie je aj tak používať pH papieriky alebo fenolftaleín...
Odpovědět | Témata
|

dany
Ahojte,

chcela by som skúsiť urobiť mydlo s kozím mliekom, ale tentokrát chcem použiť aj iné tuky nielen olivový olej ale aj bambucké a kakaové maslo. Koľko percent kozieho mlieka môžem pridať? Je tu nejaký limit?
Odpovědět | Témata
|

Jana
Prosim kde kupujete ph papieriky na mydlo ja som kupila v lekarni ale su len do 6 a to druhe co ste pisali je prosim co na to meranie?