KDYŽ SE MYDLÁŘKA ZBLÁZNÍ

classic Klasický list Seznam threaded Témata
14 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

KDYŽ SE MYDLÁŘKA ZBLÁZNÍ

tomina
Začalo to klíštětem............nedopadlo to zrovna nejlépe, protože jsem skončila doma s pracovní neschopností. První dny se vám nechce snad ani existovat, ale jakmile se mi ulevilo..........taky máte roupy, když máte spoustu volného času a nevíte, co s ním?
No a pak to začalo....nejdřív spousta telefonů od známých, co s vámi jako je a jak se máte......."A HELE NEBUDOU ZASE NĚJAKÝ MEJDLÍČKA - JÁ UŽ BUDU MÍT SKORO DOMYDLENO -  MOJE DCERA MI TY MEJDLA ZABAVILA - SESTRA MÁ SVÁTEK, TAK BYCH JÍ CHTĚLA DÁT NĚJAKÝ SUPROVÝ MEJDLÍČKO"........říkám si, mají rádi mě, nebo ty mejda? Určitě obojí a přiznám se, dělá mi to dobře.

A protože co jsem měla, jsem rozdala, nezbylo nic jiného, než vyrobit nové. Upřímně - naprosto brutálně jsem se vyřádila - a vám tu představuji, co se mi povedlo během jednoho týdne spáchat

1.mýdlo - BYLINNÉ MÝDLO - MEDUŇKA A MĚSÍČEK

kokosový olej...96 gr
palmový tuk...160 gr
olivový POMACE...240 gr
slunečnicový olej...160 gr
bambucké máslo...64 gr
ricinový olej...80 gr

voda...304 gr
NaOH...108,5 gr

přetučnění 8%
teplota míchání...45°C

do stopy:
2 pl medu
2 pl rýžového oleje
1 čl oxidu titanu
5 ml EO meduňka
jedna polovina hmoty - nebarvit, malá hrst sušených květů měsíčku udělá krásný žlutý odstín
druhá polovina hmoty obarvená lžičkou chlorely na zeleno
naléváno opatrně po vrsvách do formy nakloněné na 45°
POZOR MÝDLO SUŠIT VE TMĚ, CHLORELA NA OSTRÉM SVĚTLE BLEDNE!!!!

2.mýdlo - BYLINNÉ MÝDLO - LEVANDULE

kokosový olej...96 gr
palmový tuk...160 gr
olivový POMACE...240 gr
bambucké máslo...64 gr
ricinový olej...80 gr

voda...304 gr
NaOH...108,5 gr

přetučnění 8%
teplota míchání...45°C

do stopy:
2 pl medu
2 pl rýžového oleje
1 čl oxidu titanu
8 ml EO levandule
celá hmota obarvená fialovou potravinářskou barvou, která následně změnila odstín na zvláštně zelenou (taková tyrkysově-žlutá-krémová.....je ale mos hezká), přidaná hrst sušené levandule, která se zbarvila do hněda s tou zelenou moc hezky pasuje k sobě

3.mýdlo - BYLINNÉ MÝDLO - MÁTA A ČAJ

kokosový olej...96 gr
palmový tuk...160 gr
olivový POMACE...240 gr
bambucké máslo...64 gr
ricinový olej...80 gr

voda...304 gr
NaOH...108,5 gr

přetučnění 8%
teplota míchání...45°C

do stopy:
2 pl medu
2 pl rýžového oleje
1 čl oxidu titanu
8 ml EO máta
celá hmota obarvená minerálním oxidem tyrkysového odstínu, smíchaného s troškou černé, aby vznikl šedavě zelený odstín, přidané 2 pl čajových lístků, které taky uvolní barvu do mýdla, způsobily jakési jemné zhnědnutí hmoty, pro mě překvapivě příjemná výsledná barva.

VŠECHNY ESENCIÁLNÍ OLEJE USTÁLY LOUH BEZ PROBLÉMŮ A MÝDLA SKUTEČNĚ DOST INTENZIVNĚ VONÍ PO OLEJÍCH SKUTEČNOU REÁLNOU BYLINNOU VŮNÍ....CO MĚ DOSLOVA NADCHLO JE VŮNĚ MEDUŇKY - JE NAPROSTO ÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚŽASNÁ

4.mýdlo - VČELKA MÁJA

olivový POMACE...496 gr
palmový olej...240 gr
ricinový olej...64 gr

"voda"...304 gr (místo vody jsem použila filtrovanou vodu, kterou jsem dostala po převaření kusu plástve od včelaře, který prováděl v úle výměnu mezistěněk,
V tom mém kuse byly zbytky medu,
vonělo to po pryskyřici-propolis,
vosk, který měl hodně tmavě hnědou barvu,
byly na něm zbytky "voští" - to jsou víčka na jednotlivých komůrkách
........byl to vlastně pokus, zda se dá zpracovat i takovýto včelařský odpad, říkala jsem si, když se dá rozpouštět do mýdla hedvábí, což je odpad po bourci morušovém, tak proč to nezkusit taky se zbytky po včelkách...koneckonců, louh to tak jako tak rozloží na proteiny)
NaOH...108,8 gr

přetučnění 7%
teplota míchání...45°C

do stopy:
10 ml vůně CAMOMILE ANTIALERGIK (e schop-Kutilov), smíchaného se 2 čl škrobu
olej mi udělal s hmotou trochu paseku, nevšimla jsem si, že je doporučován pro výrobu koupelových solí, obsahuje nejspíš alkohol. Místo jemného vmíchání stěrkou a okamžitého nalití do formy, jsem vzala na vmíchání ponorný mixér a hmota se mi okamžitě zdrcla, povedlo se mi ho sice "nalít do formy, ale má zrnitou strukturu. Nikdo ale nebude pochybovat o tom, že tohle mýdlo je opravdová ruční práce!
Nicméně výsledné mýdlo je velmi příjemně provoněné jak po oleji, tak po všem tom "vyvařeném koktejlu", zbyrky medu v plástvích způsobily, že je krásně krémové a moc příjemné na pokožce. Jasně je čerstvé a měkké a potřebuje dozrát, ale budu ho bedlivě sledovat, protože, pokud se nebude rychle kazit, pak mám pocit, že je to kandidát na jedno z opravdu skvěle pečujících mýdel.
Pokud do mýdla bude přidán, jako vonná složka, nějaký EO - umím si představit třeba meduňku, nebo palmorůžový olej, pak bych se nebála používání tohoto mýdla, jako dětského, a protože mám maličkou vnučku, která trpí ekzémem, udělám druhou várku, napůl voňavou s EO a napůl nevoněnou a zvýším přetučnění na 12%.......uvidíme, jak bude reagovat.

5.mýdlo - KAKAOVÉ MÝDLO

na tohle mýdlo jsem dostala vážně chuť po příspěvku od Evik, ve kterém zdobila svoje mýdlo zlatou mikou
Evik, za tento tip tě miluju, protože tento způsob dekorování i u naprosto "obyčejného" mýdla, vytvoří dojem rustikálnosti, dekadence a luxusu - takové mýdlo je prostě dokonalé!!!!!!

olivový olej POMACE...600 gr
palmový tuk...200 gr

voda...304 gr
NaOH...109,8 gr

přetučnění...5%
teplota míchání...40°C

podle receptu od Evik jsem ve vodě nejdříve rozpustila 2 čl cukru a 1 čl soli, pak jsem teprve rozpouštěla NaOH

ihned po smíchání s louhem jsem přisypala 35 gr kakaového prášku (holndské s 28% tučností - myslím, že na kvalitě kakaa dost záleží, protože mýdlo mi vyšlo opravdu krásně tmavé) a hmotu jsem do stopy domíchala i s kakaem, protože jsem ho před tím nijak nerozpuštěla a bála jsem se hrudek v mýdle.
ve stopě přidáno
2 pl rýžového oleje
10 ml vůně čokoláda a pomeranč (Kutilov) + 2 čl škrobu

Díky soli jde mýdlo z formy samo už po 8 hodinách, pomerančová vůně je fuč, ale mýdlo opravdu voní jako hořká čokoláda, kdybyste si zavázali oči, kousnete si, vsadila bych na to!
Přesto, že je ihned dostatečně tvrdé, po namočení se rychle umydluje, musí vyschnout, jsem zvědavá, jak bude vypadat po 2-3 týdnech - kdyby bylo kulaté, asi by s ním šlo hrát hokej

6.mýdlo - SMETANA A ČOKOLÁDA

no jasně, čokoládová barva a vůně mě dostaly, jak jinak.......

recept stejný, jako u kakaového mýdla, ale.....
ihned po smíchání jsem hmotu rozdělila na polovinu
1. půlka
17 gr kakaa + 1pl rýžového oleje

2. půlka
1 rovná! čl oxidu zinku + 1 čl sušeného mléka + 1 pl rýžového oleje (musela jsem přidat i trošku vody, abych mlíčko rozmíchala) - před vlitím udělejte hladkou kašičku, jinak to mlíčko nerozmícháte bez hrudek

jakmile jsem dosáhla stopy u obou polovin, tak jsem do každé poloviny přidala 7 ml vůně mléko a vanilka (Kutilov) smíchané s 1 čl škrobu a nalila do formy (o formě, kterou používám napíšu v jiném příspěvku)
No jasně nakonec zase ta dekadence s mikou.....paráda.

Mýdlo voní neurčitě, ani mléko, ani vanilka tam svébytně cítit nejsou - spíš tak trochu jako tonka boby, nebo mandle s kardamomem, nevím po čem to voní, ale je to hezký
Navíc olej mi v té světlé části začal měnit barvu do světloulince hnědo-fialového odstínu, ale kupodivu to mýdlu vzhledové přidalo na rustikálním vzhledu, no mě se to líbí a hodně.

7.mýdlo - ZEBRA, NEBO KŮŇ?

nebyl to pokus o lžičkový design, jak by se mohlo jevit, prostě jsem chtěla udělat ve světlé hmotě černé flíčky, mapky, proužky a šlo mi v podstatě o to, mít je jen v polovině mýdla (na druhou čistou jsem chtěla dát razítko). To mi sice nevyšlo, ale zase to mýdlo vypadá, jako zebra, které se udělalo málo pruhů

olivový olej POMACE...600 gr
palmový tuk...200 gr

voda...304 gr
NaOH...109,8 gr

přetučnění 5%
teplota míchání 45°C

i tady jsem podle receptu od Evik ve vodě nejdříve rozpustila 2 čl cukru a 1 čl soli, pak jsem teprve rozpouštěla NaOH
odebrat trochu hmoty v lehké stopě a přidat 1čl černého oxidu
30 gr sušeného kobylího (proto ten kůň v názvu) mléka + 50 gr oleje (odeber z celkového množství) + 2 pl rýžového oleje.... umíchat na kašičku a vlít do zbytku mýdlové hmoty do lehké stopy, pak přidat 15 ml vonného oleje FASCINACION (Kutilov)

Mýdlo prošlo gelovou fází, ne teda bouřlivě, ale značně rychle se ohřálo a když jsem ho šla zkontrolovat a otevřela jsem formu, tak jsem se doslova zhrozila......jak asi je cítit připálené mléko?....no tak, jako moje mýdlo....jenže po nakrájení se stal zázrak a jak mýdlo zraje, vystupuje na povrch jemná vůně oleje (FASCINACION má být a nakonec opravdu i je dámská parfémová vůně do kosmetiky a mýdel) a ten puch po připáleném mléku přešel do "karamelova" - mňam!

No a mýdlo nakonec vyšlo dobře - taková zmrzačená zebra vyživená kobylím mlékem

7.mýdlo - SAKURA

pokus o vytvoření mýdla tak trochu po japonsku a protože mám z MURUMURU vonný olej CHERRY BLOSSOM (mimochodem úchvatná vůně), tak to bylo jaksi dané.......

bambucké máslo...80 gr
ricinový olej...64 gr
kokosový olej...120 gr
olivový olej POMACE...256 gr
palmový olej...120 gr
kakaové máslo...40 gr
slunečnicový olej...120 gr

voda...290 gr
NaOH...111,7 gr

přetučnění 5%
teplota míchání 45 °C

do stopy:
1 pl sušeného mléka
1 čl oxidu zinku
14 ml vody
rozmíchat na kašičku a vlít do mírné stopy
potom oddělit dvě malé dávky, jednu obarvit černým a druhou červeným oxidem
do bílé části vmíchat 10 ml vůně CHERRY BLOSSOM (Murumuru)
formu jsem naklonila na 45°, abych docílila černo-červeného rohu, pak opatrně pomocí velké lžíce překrýt bílou hmotou, vršek je pokapaný zbytky od barvených částí a prokreslený

Myslím, že se pokus zdařil, voní nááááááááádherně

9.mýdlo - BÍLÁ ČOKOLÁDA

kokosový olej...220 gr
olivový olej POMACE...180
kakaové máslo...100 gr
bambucké máslo...100
slunečnicový olej...150 gr
ricinový olej...50 gr

voda...304 gr
NaOH...111,8 gr

přetučnění 5%
teplota míchání 45°C

0,8 gr hedvábí nastřihat a rozpustit v louhu (všimli jste si, že takový louh voní?)

do mírné stopy:
2 čl teplého medu + 2 čl oxidu titanu + 2 pl mandlového oleje + 5 ml EO benzoe (situpovitá hustá konzistence) - smíchat a těsně před vlitím do stopy ještě promíchat!
promíchat a přidat 15 ml EO pomeranč, smíchaného s 2 čl škrobu

odebrala jsem trošku hmoty, do které jsem vmíchala trošku okru PÁLENÁ UMBRA. Nanese se na povrch a prokreslí se to.

Aby vám tohle mýdlo zůstalo smetanové, museli byste ho nechat ztuhnout bez gelové fáze a nechat ho dlouho zrát. Pokud se hmota zahřeje, začne se v ní oddělovat benzoe a udělá vám v mýdle fleky, byla jsem docela zděšená, ale jak mýdlo zraje, tak se EO absorbuje a rozprostírá do svého okolí a nakonec to vypadá, jakobyste hmotu obarvili ještě na odstín mezi hnědou a bílou. Ať tak, či onak, mýdlo s EO benzoe v kombinaci s pomerančovou vůní opravdu stojí za to vyzkoušet - jeho vůně je nakažlivě návyková.

Pro všechny, které se tvrdě stavíte proti používání palmového oleje, nahraďte ho vepřovým sádlem, ale nezapomeňte přepočítat množství NaOH.

Tím tedy končím moje týdenní šílenství a jak řekl můj muž, to klíště se na mě pěkně podepsalo.........po těle je mi už fajn, ale prý jsem se zbláznila.
Když se tak dívám na všechny ty mejdlíčka - a je jich opravdu hodně - musím mu dát za pravdu.
Ale taky musím přiznat, že jsem při tom kontrolování a obracení a ohlazování všech těch voňavých mýdel ve stádiu malého orgazmu   a je mi fajn.
ZBLÁZNILA JSEM SE ŠŤASTNĚ
Odpovědět | Témata
|

Re: KDYŽ SE MYDLÁŘKA ZBLÁZNÍ

Baruš
Tak to je tedy super nálož to meduňkovo měsíčkové je úžasné.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od tomina
Tomina, fakt neviem, prečo to čítam až teraz (dobre, čítam to, lebo si ma v emaili sfúkla, že sa o Vás nestarám :) ), ale tie mydlá sú úplne úžasné!  Mám tu z tvojho balíku štyri (ďakujem) a očuchávam a okukávam ich už odvčera čo som si ich vyzdvihla.

Toľko mydiel a v takej kvalite som za týždeň ešte nikdy neurobila a musím Ťa pochváliŤ lebo vyzerajú fakt profesionálne:)

Vďaka za recepty, a až ťa to zas pochytí, tak sa pochváľ !

PS: máš ich ešte kam ukladať ??? :)
Odpovědět | Témata
|

tomina
Ukládat??????
Nestíhám je vyrábět, jsem družný člověk a mám hoooodně kamarádů, kteří prý mají postaráno o dárky!
Už brzy budou vánoce, a vypadá to, že se teda pořádně vyřádím
Odpovědět | Témata
|

Dana
AHOJ JSEM ÚPLNEJ NOVÁČEK,ALE Z TVÝCH MÝDEL JSEM ÚPLNĚ NADŠENÁ...JEN NEVÍM,KDYŽ V RECEPTU PÍŠEŠ NAPŘ. 2 pl rýžového oleje CO ZNAMENÁ PL. ?,,
A ČÍM ,,ZATÍTÁŠ PÍSMENKA NA MÝDLE?? MYSLÍM, ŽE JSI TAM MĚLA NĚJAKOU ZLATOU BARVU??
OD KUD JSI?? JÉÉÉ TO JE OTÁZEK CO?? JÁ JEN NEMŮŽU NAJÍT NĚKOHO POBLÍŽ PLZEN, PRAHA ...VŠICHNI JSOU Z MORAVY, NEBO SLOVENSKA .
MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚD
DANA
Odpovědět | Témata
|

Dana
omlouvám se, ale ještě jsem se chtěla zeptat...našla jsem v diskuzi, že používáš  SoapCalc  v češtině . kde ho můžu najít, v české  verzi??
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Ahoj Dani,

v českej verzii nie je, ale skús použiť google translate!
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od Dana
Ahoj Dani,

z okolia Prahy tu myslím je pár ľudí, musím sa pozrieť do adresára :)
PMB
Odpovědět | Témata
|

PMB
Já vím, že píšu v době, kdy jsou ta úžasná mýdla už zřejmě rozdaná a vymydlená, ale snad to nebude vadit. Jsou opravdu skvělá, všechna se mi moc líbí. Máš můj velký obdiv, Tomino!
Odpovědět | Témata
|

tomina
Odpověď na tento příspěvek od Dana
omlouvám se, že reaguji tak pozdě, cca rok jsem byla tak trochu "mimo provoz"
předně děkhji za pochvalu

PL je polévková lžíce
zlatá barva je MICA, kterou potřeš zlehka razítko, není ani potřeba do mýdla nějak moc tlačit
a jestli stále ještě hledáš, pak jsem z plzeňska

ahoj Tomina
Odpovědět | Témata
|

tomina
Odpověď na tento příspěvek od PMB
PMB - děkuji, děkuji, budu se červenat

máš pravdu, jsou vymydlená, znovu vyrobená a opět vymydlená....pořád dokola
Odpovědět | Témata
|

Jana
Dobry den Dani,
Uplne nejvice me zaujalo to prvni mydlo. Jsem uplny zacatecnik. Chtela jsem se zeptat, jestli by jste mi neprodala ingredience do stopy??? Asi to zni blaznive, ale opravdu jsem zacatecnik a chtela bych si to vyzkouset. Kdyz to koupim ve velkym, tak mi to zbyde doma a moc to nevyuziji. Napiste mi prosim. Jana
Odpovědět | Témata
|

Monika
Odpověď na tento příspěvek od Baruš
Zdravím a nejdříve smekám...nádherná mýdla...ráda bych se zeptatla, jak jste udělala tu strukturu /pláství/ na tom medovém mýdle /je to to nejmenší vyfocené/. Moc děkuji Monika
Odpovědět | Témata
|

Lucka
Ahoj :-) je to sice starsi prispevpk ale snad si ma niekto vsimne. Odkial beries prosim oleje....v tych receptoch ich je mnoho...zaujimal by ma zdroj :-) a este dotaz...nenasla som dalsi prispevok o vysvetleni formy na mydlo, tak ak by sa dalo poprosim sem ;-) a ako inak...mydla su bozske ! Uplne naaaaaaaaadherne ah. Snad aj mne sa raz take podaria.
Dakujem