Formy - urob si sám

classic Klasický list Seznam threaded Témata
14 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Formy - urob si sám

Evik
Administrátor
Toto vlákno je o tom, akí/-é ste vynaliezaví/-é pri domácej tvorbe foriem na mydlo. V odpovedi na tento post zmeňte názov, ktorý bude popisovať typ formy, no a potom do príspevku typ formy, fotku a návod na výrobu (alebo aspoň jednoduchý popis).
Odpovědět | Témata
|

Kartónová s polystyrénovou izoláciou

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
Kartónová škatuľa príhodných rozmerov a v nej vložené obdĺžniky vyrezané z 10mm polystyrénu tak, že pokrývajú dno a steny. Jeden obdĺžnik tvorí "veko". Forma sa vystiela papierom na pečenie, ním je zdola pokryté aj "veko". Papier je prichytený maskovacou krepovou páskou:

Forma výborne drží teplo, reakcia v nej prebehne optimálne, jej výroba je lacná a jednoduchá a má množstvo možných rozmerových a tvarových variantov. Polystyrén som kúpila v Baumaxe. Ukázalo sa, že pre dosiahnutie gélu je lepšie zabaliť celú formu po naliatí mydla ešte do deky.
Odpovědět | Témata
|

Drevená forma & šablóna na krájanie

duun
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Nakreslila som si tento výmysel a môj šikovný otec mi to vyrobil - forma a zároveň šablóna na krájanie mydla. Vrchnák je zatiaľ nedoriešený - asi ho vyrežem z polystyrénu a obalím nepriepustnou fóliou.. Alebo spravím tiež z dreva..

Odpovědět | Témata
|

Re: Drevená forma & šablóna na krájanie

Evik
Administrátor
Waw, tá je úžasná! Tiež už mám objednanú u svojho muža podobnú s drážkami na krájanie:)
Odpovědět | Témata
|

Re: Drevená forma & šablóna na krájanie

duun
Pozor, v mieste, kde sú tie zárezy na krájanie, sa to veľmi rado vylamuje, keďže vlákna dreva v stene formy idú naprieč.. Preto na tejto sú v mieste, kde sú tie zárezy, prilepené doštičky z tvrdého dreva s vláknami pozdĺž tých zárezov, pre spevnenie.
Odpovědět | Témata
|

Re: Formy - urob si sám

Lana
Ja som našla takéto formy, má s nimi niekto skúsenosť? V popise je uvedené, že sa môžu použiť na mydlo, ale chcem vedieť či ich už niekto aj naozaj skúšal?
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Lana,

ake formy si nasla? Nie je ziadny obrazok ani odkaz na link...

Maj sa pekne,

E.
Odpovědět | Témata
|

ZuzkaC
Tento příspěvek byl aktualizován .
Tak já se též pochlubím svojí novou formou. Vyráběl šéf mojí kamarádky - konzervátorky v muzeu. Řezák je vyrobený z nabroušené zednické lžíce. Úchytka bylo překvápko od autora. Nejvíc mě dorazily perfektní  bezhřebíkové spoje.

Odpovědět | Témata
|

Evik
Krásny! :)

ja zatiaľ používam na krájanie širokú murársku stierku (http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/df3/df389d82651964b14b3845be240d181a.jpg)

a toto ako podložku

http://www.rr-naradie.sk/pripravok-na-rezanie-uhlu-dreveny

Našla som taký, čo presne kopíruje moju drevenú formu na mydlo!

Odpovědět | Témata
|

Re: Formy - plastová forma na různé variace

tomina
ahojky,
tuhle formu jsem viděla někde na netu, a když jsem na ni narazila v obchoďáku v regále, stojí okolo 170,- Kč, tak jsem ji prostě koupila.....

první mýdlo, které jsem do ní nalila, bylo dost měkké a šlo špatně vyklopit (nakonec se podařilo, ale ty nervy).......a tak přišla na řadu placka z nepoužívaného silikonového válu (rozměrové upravená, aby se vešla do formy)

teď už to jde vyklopit jedna báseň........ale......pak jsem zatoužila po nějakém reliéfu, kupovat silikon a odlévat nějaké profily...moc peněz a práce....a já měla doma staré zbytky FIMO, co kdyby mohly nějak posloužit.....jo a ono to vyšlo, prostě jsem na plastovou profilovanou destičku se vzorem včelího plástu válečkem obtiskla rozválený plát FIMA, upravila podle rozměrů dna formy....funguje to dokonale, moje mýdlo má reliéfní povrch a destička jde z mýdla snadno sundat, co víc si přát......takže se určitě pustím do výroby dalších "vložek"

mýdlo, které jsem vyklopila, opravdu věrně a přesně kopírovalo reliéf, ale bylo dost měkké a já byla netrpělivá, takže po použití razidla jsem ho trochu "pomuchlala" a pak zase "porovnala", pokud ale mýdlo dostane dost prostoru na to, aby udrželo tvar, pak je struktura opravdu hezká, jako kdybyste mýdlo lili do silikonové formy

pak jsem si vymyslela dvoubarevné mýdlo, jenže to barevné dělení jsem chtěla vést kolmo a taky jsem chtěla, aby ten přechod byl alespoň relativně rovný.....a zase jsem koumala, jak svou "formu na více variací" upgradovat....a tak přišla na řadu šablona z tvrdých plastových desek

mýdlovou hmotu odměřte na dvě stejné ploviny, aby se vám po nalití do formy obě poloviny mýdla ustálily na stejné úrovni a byly stejně vysoké, jinak se vám to přelije na druhou polovinu, nebo vám to objemnější půlka mýdla stlačí do strany a máte po efektu! Zároveň je důležité nalévat obě barvy střídavě po částech a udržovat průběžně hladinu na přibližně stejné úrovni (současně si tak můžete i upavovat polohu destičky, aby byla uprostřed), kdybyste nalili na jednu stranu moc a na druhé by bylo prázdno, tak se vám šablonka vytlačí do strany.
Pak už jen šablonu vytáhnete.....linka není sice geometricky přesná, ale je rovná a oddělení barev je "čisté"

jsem si jistá, že variacím není zdaleka konec, fantazie je něco, co nám příroda nadělila jako dar a já si s ní tak ráda pohrávám, takže až zase něco vykoumám, doplním

pro mě se tato plastová krabička stala nedodenitelným pomocníkem - mám ji zkrátka ráda - a za málo peněz nadělá hodně muziky

TIP:
pro tuto formu upravuji svoje recepty na dávky z 800 gr olejů, z bloku nakrájím 12 kusů mýdel, které perfektně padnou do ruky (rozměrově 9 x 5,5 x 2 cm), ideální velikost

Odpovědět | Témata
|

Kulatá forma z trubice od folie

LaDa
Minulý víkend jsem zkoušela vyrobit kulaté mýdlo. Formu jsem vyrobila z nějaké papírové trubky, asi od folie.
Na polystyren jsem ho přilepila tavící pistolí a vyložila pečícím papírem viz foto.

Při vydělávání mýdla jsem musela polystyren odtrhnout a mýdlo vytlačit. Šlo to ztěžka, protože se mýdlo dostalo mezi pečící papír a formu a přilepilo se. Trubku jsem ale zachránila pro příště.

Mýdlo zřejmě neprošlo gelovou fází, i když bylo přikryto dekou. Ještě po týdnu je měkké.
Odpovědět | Témata
|

Forma z krabice od džusu

LaDa
S oblibou používám formu z krabice od džusu (1 l). Tento nápad jsem viděla u Evika.
Upravenou krabici vyložím pečícím papírem. Vždy mně vydrží na více použití.
Do formy se vleze mýdla z 500 - 700 g olejů.

A zde je výsledek:

A po nakrájení:

Je to provizorní účelné řešení. Ty dřevěné formy, které představují některé z Vás si ale musím také pořídit!
Odpovědět | Témata
|

Re: Forma z krabice od džusu

Janka1
Ahoj,
mydielko vyzerá veľmi pekne, zrejme levandulove?

Ja som si prave zakupila drevenu formu na mydloteka.cz, uvidim ako sa osvedci :)
Odpovědět | Témata
|

Re: Formy - kartonová forma

MartinaK
Ahojte, já jsem si vyrobila jednoduchou formu z kartonové krabice.
Podle staré formy na pečení jsem si zalamovacím nožem naznačila obrysy a prořízla ke krajům. Na spodní část izolepou připevnila pečící papír, složila a zabezpečila obyč gumičkami. Víko formy jsem vyrobila stejným způsobem, jen jsem si tvar naznačila podle spodní části, ne podle plechové formy, složila a stejně jako u spodku zabezpečila gumičkou. Po nalití mýdla opět zagumičkovala. Rychlé, efektivní :)

složená forma

spodní část s formou na pečení    forma připravená na složení  víko
složená forma s hotovým mýdlem  rozložená forma s hotovým mýdlem  hotové mýdlo

Na obrázcích vidíte: nahoře komplet složenou formu, v horní řadě spodní část formy s formou na pečení a bez, spodní část s papírem na pečení a rozložené víko a ve spodní řadě složenou kartonovou formu s mýdlem, rozloženou a ukázku mýdel :)

Do formy jsem dávala dávku z 1 kg olejů a vešla by se i dávka z 2 kg. Formu jsem zabalila do deky a uložila k topení.