Fľakaté levandulové mydlo

classic Klasický list Seznam threaded Témata
22 zpráv Volby
12
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Fľakaté levandulové mydlo

Karkulka
Večer som urobila levandolové mydlo,na druhý deň okolo obeda som ich skontrolovala- a hrozný pohľľad.Mydlá mäkké ako plastelina a na vrchu fľaky!Asi olejové,malé krúžky.Teraz som ich vybrala z formy(smiala som sa ,že všetky budeme mať rovnaké mydlá,lebo u nás iné formy nie sú) a na vrchu mali biely povlak,skoro krémový.čo sa mi stalo?Žeby zloženie?
Odpovědět | Témata
|

Re: Fľakaté levandulové mydlo

Evik
Administrátor
ťažko sa hodnotí, Karkulka, mohla by si napísať zloženie receptu a presný postup - teploty, typ formy, ako si miešala? Fotka by bola ešte lepšia.
Podľa toho čo píšeš to vyzerá, že si mydlo vyliala ešte pred fázou stopy (vo falošnej stope), a potom sa ti rozdelili fáza olejov a fáza NaOH. Prípadne extrémne výkyvy teplôt, ale to pochybujem.
Tu pomôže už len rebatch - kým je mydlo mäkké - rozpusti vo vodnom kúpeli, skús ešte bez prídavku vody, poriadne ho rozpustené premixuj a na cca 70°C zohrievaj zakryté asi hodinu, ale neprehrej, aby sa nevysušilo - a počkaj si na gélovú fázu. Potom to nadávkuj do foriem.

Samozrejme, ak si si istá, že si všetko správne namerala, lebo potom je to iný problém a musíš prísť na to, čoho si dala menej.

Veľa štastia a daj vedieť ako dopadlo!
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Za uplynulých dní sa vo výzore mydla nič nezmenilo,takže zloženie :
kokosový tuk      215 gr
BLESK                  182 gr -vychádzala som zo zistenia Duun,že je to palmový stearín
ricinový olej         51 gr
olivový olej        200 gr
hroznový olej     100 gr
NaOH                 112 gr , ale dala som menej,iba 105 gr
voda                  300 gr  časť vody som nahradila levandulovým záparom -100 gr,do olejovejzmesi,pred
                                      pridaním roztoku NaOH.
Do stopy:
EO levandula 40 kv.
EO ružové drevo 5 kv.
asi 2 lyčice levandule
Stopa podľa môjho názoru bola dobrá,nie veľmi tuhá,skôr tekutá,aby som mohla naliať do formičiek.
Časť mydlovej hmoty som odobrala a zafarbila modrým potravinárskym farbivom.Po vyliatí do formičiek, do zvyšnej hmoty som dala lyžicu  ružovej himalájskej soli.
Výsledok:
Levandula v mydle zozelenela a vytvorila okolo seba fliačik.Mydlo na spodnej strane,ktorá bola v kontakto so vzduchom,má lepkavú vrstvu sódy.
Príčina:
1.Urobila som hlúposť.Levandulu som zaliala horúcou vodou,aby som mala zápar a mokré kvety putovali do mydla,lebo mi ich bolo ľúto vyhodiť.Zrejme mokré kvety tam nemajú čo robiť,preto ten fľak okolo nich.MOŽNO.A vyzerajú ako mŕtve chrobáky.

2.Mydlo v silikónových formičkách bolo dlho,aj 3 hodiny ,iba v  nevykúrenej kuchyni na stole,lebo posteľ ,kde ich dávam,bola obsadená.Chladli príliš rýchlo.Ťiež MOŽNO.To sú iba moje domnienky.

3.V mydle s him. soľou vidno kryštáliky soli,čo hádam nie je až tak na závadu.Horšie je,že podľa mojich detí s tou modrou farbou vyzerá ako plesnivé.Nevďačníci.

Odpovědět | Témata
|

duun
KARKULKA, daj im šancu. Podľa mňa neprešli gélovou fázou. Sóda je už tam, budeš ju musieť zoškrabať. Druhý raz skús formičky hneď po vyliatí zakryť napr. alobalom alebo tou tenkou priľnavou fóliou na potraviny, aby si znemožnila prístup vzduchu. Dozrievať ich nechaj aspoň tie tri týždne, budeš vidieť, ako budú potom vyzerať s pH. Fliačik okolo levandule je antokyan - fialové farbivo, ktoré zmenilo farbu na zelenú, keď prešlo z kvietka do mydla.  Ono časom vybledne do hnedasta. Levanduľa má okolo seba v mydle vždy hnedastý fliačik, s tým sa nedá nič robiť ;\ Mám jedno mydlo s levanduľou z Francúzska, tiež má fliačiky. O mojich ani nehovorím ;) Hnedasté fliačky s modrou budú neskôr vyzerať celkom pekne ;) A to, čo vyzerá ako olej okolo kvietkov levandule, je silica, ktorej je v tých kvetoch veľmi veľa. Časom sa vstrebá do mydla a aj vyparí do vzduchu a nebude ju tak vidieť.

Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Ďakujem,potešila si ma.Levandulové mydlo chceli moje kamarátky a ja som mala hlavu v smútku z tých fliačikov.Teraz im môžem vysvetliť,že je to záruka kvality originál levandule.Znie skvele.
Odpovědět | Témata
|

duun
Teraz ma napadlo - ten alobal na zakrytie nie je dobrý nápad, on sa totiž v hydroxide rozpúšťa. Lepšie bude zakryť tie formičky potravinárskou fóliou.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od KARKULKA
Karkulka, podľa mňa Tvoje levanduľové mydlo vyzerá úžasne. Medzi prírodnými mydlármi sa ťa ešte budú pýtať, ako si taký úžasný vzor urobila. Ja to tajomstvo poznám a pýtam sa - aké modré potravinárske farbivo si to použila, keď Ti ostalo modré?????

Lebo väčšina neminerálnych farbív - teda potravinárskych - sa v alkalickom prostredí mení na fialovú.

Hrubú vrstvu prachu zoškrab, a urob z nej guličky - mne sa takto podarilo tým, že som ju premiesila nejako znovu naštartovať reakciu a teraz mám z takýchto zbytkov malé guľaté mydielka.

Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
NO VŠAK PRÁVE!!!!!!!!Ja som nechcela modrú farbu,ale fialovú!!!!Tak ako máš Ty v receptoch.Vytešovala som sa,že budem mať levandulové mydlo s fialovým nádychom!!!Obyčajné tekuté modré potravinárske farbivo z potravín,iné u nás asi ani nie sú.Keď príde domov foťák,t.j. dcéra,sfotím a dám sem.Raz som už skúšala túto farbu do šľahaného mydla,tam vybledla.Ale Tvoje fotky ma inšpirovali.Skôr Ty napíš,akú modrú farbu potrebujem,aby bolo fialové mydlo.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Aha :) No vidíš, a ja sa celý čas snažím dosiahnúť modrú!

Takže ja som použila E133 čo je Brilantná modrá FCF, potom ešte existujú iné, najčastejšie E131 - patentná modrá - normálne by mala byť relatívne stabilná nad ph 3, ale čítala som, že sa mení na fialovú pri metóde za studena, E132 - indigotín - ten vytvára jemnú, takú džínovo tmavú modrú - pozri sa sem: http://www.fastcolours.co.uk/soap-dyes-212-c.asp
Jediné čo sú vraj odolné voči NaOH (okrem pigmentov - ultramarínová napríklad) čo som našla takto na internete je Ebest Blue NBL a Skye Blue R (http://www.fastcolours.co.uk/soap-dyes-212-c.asp). Ale tie som neskúšala.

Tak ktorú máš Ty? Takú krásnu nebovo modrú z potravinárskeho farbiva som ešte nevidela!
Odpovědět | Témata
|

duun
Vskutku, krásna modrá. Môj včerajší pokus s neidentifikovanou potravinárskou modrou (prášok sme rozpustili v alkohole a obal zahodili už pred rokom) dopadol katastrofálne - modrá sa síce statočne držala v roztoku NaOH, kam som ju nakvapkala, aby sa zbavila toho alkoholu - zmenila sa tam najprv na atramentovomodrú, neskôr zahriatím roztoku na špinavofialovú, ale na druhý deň ráno jej v mydle už nebolo ;(( No, ešte som ho nekrájala, uvidím, ako to vyzerá vnútri..
Musím nakuknúť do tých potravín ;\
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Tekuté modré potravinárske farbivo v malej sklenenej fľaštičke s červeným vrchnáčikom,vyrába THYMOS.Fotka neskôr,utekám na poradu.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Odpověď na tento příspěvek od duun
Tá modrá farba tiež má svoju históriu.Najprv bola modrá,potom začala blednúť,keď som vyberala z formy bola jemnučko zelená.Aj keď som rozkrájala,bola ešte zelená,ale na vzduchu sa rýchlo začala farba meniť na neželanú peknú modrú.Čakala som všeličo,len nie,že z modrej farby bude modrá.
Odpovědět | Témata
|

duun
%))) Prešla som včera asi päť obchodov - potraviny aj farby-laky, tie Thymos farbičky nemali v žiadnych, mali iba arómy. Až u nás v dedine boli tie fľaštičky, celé zaprášené, v regáli, ale ako na potvoru - iba červená a žltá! %) Dnes budem hľadať ďalej.
Odpovědět | Témata
|

duun
Mydlo po nakrájaní bolo bledošpinavofialové s výrazne cyklámenovými bodkami! Vyzerá, akoby malo škvrnitý týfus. Čo sú tie bodky, netuším. Akoby sa farbivo v hydroxide pozrážalo do malých kúsočkov, hoci na pohľad vyzeralo v pohode rozpustené. Malo to byť pánske mydlo s ihličnatou vôňou, lepšími odmasťovacími účinkami a je v ňom pemzový prášok - pre kováčov, kominárov a automechanikov. Dúfam, že vzhľad toho mydla nebude chlapom evokovať, ako bude vyzerať ich koža po umytí %) A malo byť také, ľadovomodré, ako máš Ty! ;(
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Vlastne o akom mydle píšeš?Cyklámenové bodky prinajmenšom znejú dobre.Najprv som myslela,že modrá farba sa udržala vďaka himalájskej soli,veď vieš,čerstvý vzduch v Himalájach,modré nebo.Ostala  ale modrá aj v levandulovom,kde som dala aj bez soli.No záhada.Levandulové je síce fľakaté, ako protihodnotu má konečne aj veľa bublín.Doteraz sa mi nedarilo,aby mydlo malo klasickú mohutnú penu.
Odpovědět | Témata
|

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
KARKULKA napsal(a)
Vlastne o akom mydle píšeš?Cyklámenové bodky prinajmenšom znejú dobre.
spravila som mydlo na umývanie veľmi špinavých rúk kováčov, automechanikov alebo kominárov - dala som doň pemzový prášok a v recepte je zvyšok predrahého bio kokosového oleja, čo som kúpila v DM, aby mydlo aj odmasťovalo. Tú modrú som nakvapkala do hydroxidu, ona sa zdanlivo normálne rozpustila a spravila atramentovomodrý hydroxid. A potom v stuhnutom mydle spravila výrazné fialové bodky ;\ Neviem, čo sú to za zhluky - zafarbená pemza to nebude, lebo tej je v mydle viac a bodiek je relatívne málo. Nanešťastie neviem, čo to bola za potravinárska farba. Je modrá, bola prášková, teraz je veľmi koncentrovaná rozpustená v pálenke a obal sme zahodili už dávno. Takže tak ;)

KARKULKA napsal(a)
Levandulové je síce fľakaté, ako protihodnotu má konečne aj veľa bublín.Doteraz sa mi nedarilo,aby mydlo malo klasickú mohutnú penu.
To spravil kokosový olej. Lebo ten robí bubliny, na rozdiel od Blesku. Aj ten ricínový je na toto výborný alebo aj med.
Odpovědět | Témata
|

duun
Kúpila som si modrú potravinovú farbičku v škaredej hranatej polyetylénovej nádobke, vyrobené vraj v Maďarsku. Na dóze bolo napísane E134 - taký kód nikde v zoznamoch nie je! Ale vnútri je asi ten indigotín, lebo sa mydlo po nejakej dobe váhania a nerozhodnosti zastavilo na farbe zle vypratých modrých riflí ;\\ So sušenou levanduľou - ako špinavá morská voda dozelena. Malo byť fialové! ;(
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Hádam sa nám tá fialová raz podarí.Pani predavačka z bylinkárne mi sľúbila,že objedná červené santalové drevo.Už sa teším.Zatiaľ som kúpila sušený rakytník,vyskúšam,uvidím.Robím teraz malé vzorečky s rôznymi bylinkami,výsledky dám zajtra.
Odpovědět | Témata
|

dany
Odpověď na tento příspěvek od Karkulka
Ahoj Karkulka,

aj mne sa tie mydlá páčia. Prosím Ťa, kde sa dá kúpiť tá slniečková formička? Díky :)
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Tú formu už mám 2 roky, ale keďže je úplne obyčajná, silikónová, určite je bežne na predaj.Kúpila som v domácich potrebách.Prinajhoršom na internete nájdeš tiež, len treba prezrieť viac strán, ceny medzi jednotlivými predajcami sú niekedy dosť rozdielne.
12