Dopekanie mydla

classic Klasický list Seznam threaded Témata
14 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Dopekanie mydla

duun
Spravila som dávku do mojej novej drevenej formy. Formu som pred vyliatím ešte zohriala v rúre asi tak na 40-50 °C. Spravila som medové mydlo z olivového oleja pomace a z 10% Blesku (chcela som pôvodne spraviť to kastílske, ale mne sa tie jeho vlastnosti nevidia až také skvelé - odrádza ma jeho mäkkosť, tak som si to rozmyslela ;\) Jednoduchý recept, na moje pomery dosť veľké množstvo (900g tuku), teplota 45 °C, med mal akcelerovať nástup gélovej fázy. Formu som zabalila do šálu. Ráno som nakukla - gél bolo vidieť v strede hmoty. Potešila som sa. Večer som začala krájať a zistila som, že to nebola dobiehajúca gélová fáza - to bola gélová fáza, ktorá vôbec nedošla k povrchu. Polovica objemu ostala negélová. Prečo? Absolútne netuším!

Narezané mydlo som rozložila na papier na plech a vložila do rúry teplej asi tak 50-55 °C. Ako predtým, aj teraz mi kocky začali po asi hodine priesvitnieť. Nechala som ich tam cca 1 1/2 hodiny, potom vybrala. Prikryla som ich utierkou a zdola a zhora obalila flísom. Tvar si podržali. Do rána vychladli, stvrdli a alkalinita sa dostala do bezpečnej zóny, vôbec nemravčí na jazyku, hoci po narezaní to vyslovene pálilo.

Vyzeralo to tak, že gélová fáza sa spustila vnútri kociek. Pokračovala aj po tom, ako som kocky na plechu nechala chladnúť - nevychladli. Tak som ich pozakrývala a oni do rána dobehli.

Mimochodom, už 10 % Blesku v olivovom oleji spôsobuje, že kocky sú solídne tvrdé.
Odpovědět | Témata
|

Re: Dopekanie mydla

Evik
Administrátor
duun napsal(a)
Spravila som dávku do mojej novej drevenej formy. Formu som pred vyliatím ešte zohriala v rúre asi tak na 40-50 °C.
Toto je fakt výborný nápad!!!

duun napsal(a)
 Spravila som medové mydlo z olivového oleja pomace a z 10% Blesku (chcela som pôvodne spraviť to kastílske, ale mne sa tie jeho vlastnosti nevidia až také skvelé - odrádza ma jeho mäkkosť, tak som si to rozmyslela ;\) Jednoduchý recept, na moje pomery dosť veľké množstvo (900g tuku), teplota 45 °C, med mal akcelerovať nástup gélovej fázy. Formu som zabalila do šálu. Ráno som nakukla - gél bolo vidieť v strede hmoty. Potešila som sa. Večer som začala krájať a zistila som, že to nebola dobiehajúca gélová fáza - to bola gélová fáza, ktorá vôbec nedošla k povrchu. Polovica objemu ostala negélová. Prečo? Absolútne netuším!
Zvláštne, zamýšľam sa nad tým, ale nejako mi to nedáva zmysel. Mydlo niekde stratilo teplotu, to je jasné. Nemala si doma nejak viac zimu ako obvykle? Teraz je také obdobie prechodu, ešte sa nie vždy naplno kúri a tak niekedy môže bývať zimšie. Ja viem, že s krabicami v deke gélovú fázu dosahujem, ale tiež je pravda, že naposledy to bolo ešte keď sme kúrili, takže relatívne teplo. Med si pridávala v stope?

duun napsal(a)
Narezané mydlo som rozložila na papier na plech a vložila do rúry teplej asi tak 50-55 °C. Ako predtým, aj teraz mi kocky začali po asi hodine priesvitnieť. Nechala som ich tam cca 1 1/2 hodiny, potom vybrala. Prikryla som ich utierkou a zdola a zhora obalila flísom. Tvar si podržali. Do rána vychladli, stvrdli a alkalinita sa dostala do bezpečnej zóny, vôbec nemravčí na jazyku, hoci po narezaní to vyslovene pálilo.

Vyzeralo to tak, že gélová fáza sa spustila vnútri kociek. Pokračovala aj po tom, ako som kocky na plechu nechala chladnúť - nevychladli. Tak som ich pozakrývala a oni do rána dobehli.
To si si vyskúšala Cold process oven process metódu. Nabudúce do tej rúry strč formu celú a mydlo krájaj až potom. :)

duun napsal(a)
Mimochodom, už 10 % Blesku v olivovom oleji spôsobuje, že kocky sú solídne tvrdé.
Vďaka za tip! Ja sa chystám na kastílske ešte raz, ale tentokrát vo väčšom množstve (teraz som robila len malé okrúhle mydielka) a zrejme tiež v rúre. Nechce sa mi tak dlho čakať na dobehnutie reakcie. Teplom sa tiež vyparuje voda, takže by to mohlo všetko podstatne skrátiť. S mydlom treba mať trpezlivosť a vedieť v správny moment kombinovať tie správne postupy. Aj ja sa ešte len učím, teória je jedna vec, ale stále mám pocit, že je v celej tejto domácej alchýmii akýsi nepolapiteľný faktor prekvapenia...
Odpovědět | Témata
|

duun
Tento příspěvek byl aktualizován .
Odpověď na tento příspěvek od duun
duun napsal(a)
 Polovica objemu ostala negélová. Prečo? Absolútne netuším!

Už viem  - bolo mu proste zima... spravila som ďalšiu dávku o 50g menšiu z toho istého materiálu, ten istý recept, len som pridala vločky a škoricu, v tej istej drevenej forme, no tentokrát som nedala okolo formy elegantný šálik, ale som ju zahrabala do paplóna a mydlo normálne gélovalo v celom objeme asi 12 hodín. Nevedela som sa dočkať, kedy konečne vychladne ;)

Polystyrénovej forme šál stačil..
Odpovědět | Témata
|

katka
inak, dopekate este stale, ci to zapadlo prachom?
ja som sa rozhodla uz nepiect, jedny z poslednych pokusov sa spravali velmi podivne, asi nejakej zlozke sa to nepacilo, tak som sa na to vykaslala
Odpovědět | Témata
|

duun
Už to nerobím, prišla som postupne na to, ako to spraviť, aby mi mydlo prešlo celé gélovou fázou, keď ho zaizolujem vo forme.. už nemávam problém s alkalickými rohmi a hranami

V čom spočívalo to podivné správanie?
Odpovědět | Témata
|

katka
v zapachu

spravila som hmotu palmovy olej-kokosovy-olivovy a do casti som dala med a dala piect  - pri zapekani bolo sice pekne vidiet gel, ale zacalo to tak zvlastne charakteristicky smrdiet (patalie s tym pachom som tu uz niekde rozoberala), cele som to vyhodila
cast, ktora sa nepiekla pravdepodobne nepresla gelom - bola cely cas v chlade, este som ju rozdelila na dve, do jednej dala med, do druhej teatree oil - po stuhnuti a nakrajani som ich este pokusne strcila do truby - cast s medom zacala oskrvrkat a smrdiet a cast bez medu len jemne topit
teplota bola co najnizsia, nejakych 50 - 60 stupnov
takze z toho obvinujem med
a kedze med pcham, kde sa da a navyse ho dopekanie nici, rozhodla som sa, ze s tym seknem

podivne ale je, ze prve mydlo, co som robila, bolo kastilske s medom a to bolo po dopekani excelentne
takze som dost zmatena
Odpovědět | Témata
|

Evik
Ahoj,

ja dopekám len v prípade, že mám v recepte vysoké množstvo olivového oleja - také mydlo strašne dlho trvá než dozrie a nechce sa mu gélovať, prípadne keď mám recept ktorý sa skladá z dvoch vrstiev a mne sa nechce čakať 12 hodín na dostatočné stuhnutie prvej vrstvy (napríklad masážne mydlo s fazuľkami mungo).

S medom nedopekám, lebo také mydlo mi zgéluje samo a bez väčších problémov. Neviem čo sa s ním deje v rúre, ešte som nemala ten problém ako Ty, ale zdá sa mi to zbyčotné. Teda, predpokladám, že kastílske s medom sa dopekať dá.

No a prečo sú rozdiely medzi kastílskym a inými mydlami v dopekaní súvisí to s vlastnosťami jednotlivých olejov v mydle, množstvom vody v recepte, teplotou a s tým všetkým súvisiacim nástupom gélovej fázy, ktorý sa v závislosti od týchto parametrov líši, ale teraz to tu nemám,myslím, že som tu v nejakom príspevku uviedla odkaz na výskum K. Dunna, v tejto oblasti.

Odpovědět | Témata
|

Kač
Odpověď na tento příspěvek od duun
Ahoj,
prosim o radu. Robila som svoje prve mydlo, dala som ho do drevennej kabice a proces som dokoncila zapekanim v trube na 50%.
Zlozenie:
200g Olivového oleja z výliskov
150g Kokosového oleja
100g Arašidového oleja
50g Kakaového masla
190g Destilovanej vody
71g NaOH
v stope pridana Ylang silica a Opiovy EO, potom do polovice hmoty lyzica kakao na sfarbenie
Aj ked to bolo moje uplne prve mydlo, myslim, ze sa mi to podarilo. Dopekat som ho nechala 3 hodiny a dalsich 12 v trube. Na dotyk bolo pevne. Ale vobec mi neslo vybrat z formy. Dala som ho este na 2 hodky do chladnicky, ale stale neslo vybrat. Kedze nikto tento problem nerozoberal a aj na videach vybratie islo lahko, tak som skusila vo fomre rezat. Islo to dobre, akurat zo spodu bolo akoby uplne prilepene, musela som ho dolovat (z bokov to obcas islo lahko). Dokrajala som ho takto cele, potrapilo a tvary ma vselijake. Ale inak vyzera dobre., aj ked vonu velmi necitit.
Mohlo to byt sposobene len papierom na pecenie? Uz sa mi stalo, ze niektore typy papiera vobec nefunguju, ako maju, kolaciky sa prilepia ako toto moje mydlo. Albo co som urobila zle?
Vopred dakujem za odpoved. Kač
Prikladam aj fotky
po naliati do formypo vybrati z trubynakrajaneforma po "vydolovani" mydla, najme na spodu zostali falky
PS: Evik, skvela stranka, velmi inspirativna :)
Odpovědět | Témata
|

tomina
Ahoj Kač
podle obrázku máš formu celou vyloženou papírem, mýdlo se ti nemělo přilepit k formě, bude to tedy nejspíš opravdu tím papírem
já jsem tento problém taky řešila, někdy papír jakoby nabobtnal, pak nebylo mýdlo hladké, ale mělo takový nepěkný zvlněný povrch, u jednoho papíru se mi mýdlo přilepilo na papír a pak při slupování se mi na mýdle trhal

vyřešila jsem to tak, že do formy dávám silikonovou vložku místo papíru, smysl to má v případě, že používáš stále stejnou formu a vložku si nařežeš přesně na její rozměr

no a kde sehnat? určitě máte na slovensku taky obchody vietnamských obchodníků, tam si za rozumnou cenu kup silikonový vál na pečení a rozřezej ho podle rozměrů formy, asi nějak takto.
http://forum.alchymistka.eu/Formy-urob-si-sam-td3815672.html#a4641468
samozřejmě si můžeš udělat i vložky na boky formy, u mé plastové to není potřeba, zatím jsem to vždy dostala ven bez problémů
mýdlo jde vyklápět jedna báseň nádherně se od mýdla "odloupne" a mýdlo je krásně hladké
silikon je výborná náhrada za papír, dá se do nekonečna opakovat jeho použití, umyješ, uklidíš a ve finále i ušetříš
osvědčil se mi a odpadlo mi překvapení, jak se bude chovat pečící papír při vyklápění mýdla
Tomina

a mýdlo se Ti povedlo, hmota je moc hezky probarvená
Odpovědět | Témata
|

Kač
Tomina,
dakujem pekne za odpoved.
Urcite sa poobzeram po nejakej silkonovej vlozke, vyzera to super.
Kač

2013/10/12 tomina [via Fórum výroby mydla] <[hidden email]>
Ahoj Kač
podle obrázku máš formu celou vyloženou papírem, mýdlo se ti nemělo přilepit k formě, bude to tedy nejspíš opravdu tím papírem
já jsem tento problém taky řešila, někdy papír jakoby nabobtnal, pak nebylo mýdlo hladké, ale mělo takový nepěkný zvlněný povrch, u jednoho papíru se mi mýdlo přilepilo na papír a pak při slupování se mi na mýdle trhal

vyřešila jsem to tak, že do formy dávám silikonovou vložku místo papíru, smysl to má v případě, že používáš stále stejnou formu a vložku si nařežeš přesně na její rozměr

no a kde sehnat? určitě máte na slovensku taky obchody vietnamských obchodníků, tam si za rozumnou cenu kup silikonový vál na pečení a rozřezej ho podle rozměrů formy, asi nějak takto.
http://forum.alchymistka.eu/Formy-urob-si-sam-td3815672.html#a4641468
samozřejmě si můžeš udělat i vložky na boky formy, u mé plastové to není potřeba, zatím jsem to vždy dostala ven bez problémů
mýdlo jde vyklápět jedna báseň nádherně se od mýdla "odloupne" a mýdlo je krásně hladké
silikon je výborná náhrada za papír, dá se do nekonečna opakovat jeho použití, umyješ, uklidíš a ve finále i ušetříš
osvědčil se mi a odpadlo mi překvapení, jak se bude chovat pečící papír při vyklápění mýdla
Tomina

Pokud odpovíte na tento e-mail, vaše zpráva bude přidána do diskuze níže:
http://forum.alchymistka.eu/Dopekanie-mydla-tp3917693p4641630.html
Pro odstranění odběru z Dopekanie mydla, zde klikněte.
NAML

Odpovědět | Témata
|

mhafan
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Zkousel jsem dopekani, ale mydlo mi vzdycky nejak nakynulo (jak buchty). Asi moc vysoka teplota. Poslednich nekolik vzorku jsem delal bez dopekani. Moje recepty jsou vzdy s vyznamnym (polovicnim) zastoupenim olivoveho panenskeho oleje. Jako formu jsem si oblibil obal na video-kazetu. Vejde se tam 300-400 g davka oleje. Obal na kazetu dam do igelitoveho pytliku, zabalim do deky a nekam polozim. Ve vsech pripadech do 4 hodin dokonci hodne bourliva gelova faze. Mydlo je hodne horke a zmydelneni probiha doslova pred ocima. Po 4 hodinach mydlo zchladim, vytahnu z obalu a nakrajim.

Kaslu na dopekani, v moji krabicce od videokazety neni potreba :-)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Hehe, krabica od videokazety - to tá umelohmotná? :)
Odpovědět | Témata
|

mhafan
jo. Jednou jsem obchazel byt a hledal nejakou formicku na mydlo. Nasel jsem akorat svoje stare videokazety. Dobre se z ni da to mydlo vytahnout a to i v hodne gelove/mokre podobe.
Odpovědět | Témata
|

MartinaK
Zdravím :)
Nedalo mi to a taky jsem vyzkoušela dopékání mýdla. Dělala jsem olivové mýdlo podle receptu, který je na stránkách Mydlotéky U Tří lilií, protože se mi osvědčilo, na obličej je (pro mě) úplně super :) Známí, kteří byli mými "pokusnými králíky" si ho taky vychvalovali.

Tady je malinko upravený recept:
500 g olivového oleje
300 g kokosového oleje
200 g palmového oleje
380 g/ml destilované vody
135 g hydroxidu sodného (NAOH) při 10 % přetučnění
výživná složka: 10 ml extra panenský olivový olej
(v původním receptu je 143g NaOH - 5% přetučnění)

Troubu jsem předehřála na 80°C, připravila mýdlo, rozlila do jednotlivých silikonových formiček a šoupla do vyhřáté trouby na necelé 3 hodiny. Formičky jsem nenaplnila až navrch, nechala jsem asi půl centimetru od kraje. Občas jsem nakoukla do trouby.. během první hodiny mi mýdlo "nakynulo" a pak už to tak zůstalo. Po dopečení jsem formu vyndala a nechala zchladnout a ráno mýdlo vyndala, šlo to naprosto bez problému. Kůrčičku jsem odkrojila a hodila k ostatním zbytkům. V mýdle je sem tam nějaká malá bublinka, ale to je v tomhle případě jen kosmetická vada. Oproti minulému mýdlu podle stejného receptu je vidět rozdíl ve struktuře i barvě (to je asi dáno tím, že jsem použila jiný oliváč, jiná značka a taky barva). Pokusím se ještě pro srovnání najít a dodat fotku.

vlevo s kůrkou, v pravo po odkrojení
vlevo s kůrkou, v pravo po odkrojení
Vlevo jsou mýdla tak, jak jsem je vyndala z formy a vpravo s odkrojenou kůrkou.