Domáca výroba olejov za studena

classic Klasický list Seznam threaded Témata
41 zpráv Volby
123
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Domáca výroba olejov za studena

chatpall
Tento příspěvek byl aktualizován .
Ahojte. Sem budem pridávať svoje skúsenosti s domácou výrobou olejov za studena.

Update: Aký typ lisu použiť na domáce lisovanie oleja.
Keďže sa táto otázka objavuje častejšie, tak poradím čo viem. Na začiatok upozorňujem, ak zháňate informácie na komerčné lisovanie olejov, tak sa treba poobzerať inde.

Ručný lis - ide najmä a lis so šnekom, ktorý z násypky "pretláča" semienka cer redukovaný otvor von a tým dochádza k extrakcii oleja zo semien. Šnek treba krútiť manuálne. Cena takéhoto lisu sa pohybuje od 30 to 100 €, podľa toho či chcete podporiť holanďanov, alebo číňanov. Výťažnosti olejov sa pohybujú od 0,3 - 1 l za hodinu práce.

Elektrický lis - sofistikovanjší poloautomat na domáce použitie. Prakticky rovnaký princíp ako ručný lis. Cena s dovozom a clom sa dokáže vyšplhať až na 700 €. Výťažnosti olejov sa pohybujú od 0,5 - 2,5 l za hodinu prevádzky lisu.

Priemyslený lis - tiež šnekový lis, profesionálne prevedenie, s certifikáciou. Výťažnosti olejov sa pohybuje od 3 - 50 l za hodinu prevádzky lisu. Cena predávaných (nie skladaných) začína na 3000 €.

Efektivita malého ručného lisu nie je vhodná na komerčné použitie, na domáce použitie odporúčam pre jednoduchosť a cenu použiť manuálny lis.

Krátky výpočet ceny oleja (výroba ručným lisom) - kokosový olej. Vstupná surovina: kokosové vločky 500 g 1,10€. Vylisovaný olej: cca 200 ml oleja. Príprava pred a po lisovaní, lisovanie 1-2 hod. Cena oleja cca 11€/kg plus cena vašej práce za cca 3-4 hod (???15-25€???). Plus odpis lisu povedzme 1 €, spotrebovaný lampový olej na ohrev lisu 0,05 €, saponát a voda na čistenie 0,10€. Rôzne výdavky (elektrika na svietenie, a neočakávané veci) 1€. Konečná odhadovaná suma 28 - 38 €/kg oleja.

Update 17.10.2013: Bezpečnosť doma lisovaných olejov
Po dnešnom zaujímavom rozhovore s pánom, ktorý sa venuje kontrole rastlinných produktov a výrobkov z nich uvediem pár informácií o bezpečnosti používania doma vylisovaných olejov.

V prípade lisovania semien od dodávateľa, ktorý spĺňa všetky potrebné legislatívne úkony na predaj semien a použitia lisovacej techniky, ktorá je tak isto predávaná v rámci platnej legislatívy, nemal by nastať problém pri výrobe mydla z takéhoto oleja. Zdravotné riziká sú tu však ľudí citlivých na nejakú časť oleja.
Snazime sa vyrabat mydla z domacich olejov bez pridania priemyselne vyrabanych zloziek. Mydla tesia nasu rodinu a nasich priatelov.
Odpovědět | Témata
|

Re: Domáca výroba olejov za studena

chatpall
Konopný olej.

Tento olej sa lisuje z konopných semiačok. Semiačka je možné dostať v rôznych kvalitách. Vždy sa jedná o konopu siatu - technické konope. Konopné semiačka nikdy neobsahujú THC, takže nie je prečo sa dívať na tento olej ako na "drogu". Konopné semiačka nájdete vo zverimexoch ako semenec, poprípade v potravinárskej kvalite v bio obchodoch na webe a v kamenných predajniach.

Semiačka som lisoval ručným lisom. Výťažnosť vychádza na cca 500 g semiačok - 100 g oleja. Čiže pomer cca 1:5. Semiačka sa dajú lisovať či už lúpané alebo nelúpané. Nelúpané idú ťažšie :) Cena za 500 g semiačok sa pohybuje cca okolo 2 € vo zverimexoch. Cena za semiačka na webe je od 3,50 €  za 500 g v potravinárskej kvalite.

Olej po vylisovaní treba nechať cca 3 dni stáť v tmavej miestnosti a ak je možné aj chladnej, za ten čas sa usadí hrubšia časť lisovania a olej zostane pekný priesvytný a zelený. Hrubší spodok nie je na škodu, je možné ho použiť do mydla tak isto ako jemný olej.
Snazime sa vyrabat mydla z domacich olejov bez pridania priemyselne vyrabanych zloziek. Mydla tesia nasu rodinu a nasich priatelov.
Odpovědět | Témata
|

chatpall
Odpověď na tento příspěvek od chatpall
Kokosový olej

Kokosový olej som lisoval mechanickým ručným lisom za studena z kúpeného drveného kokosu (kokosová múčka) v Kauflande. Kokos by mal obsahovať až okolo 65% oleja zo svojej hmotnosti.

Lisovanie je obtiažne, lisovanie doporučujem až skúsenejšiemu užívateľovi ručného lisu. Ak skúšate zakúpenú kokosovú múčku lisovať a lisovanie sa v určitom bode vždy zasekne a v lisovacej tryske dôjde k tvorbe tvrdého výlisku, ktorý sa nechce posúvať ďalej, tak lisovaný materiál je príliš suchý. Lisovaciu trysku je nutné neustále držať vyčistenú. Ak je výlisok v lisovecej tryske príliš tuhý a nejde odstrániť ani nožom, skúste nasilu vo výlisku nejakým dutým predmetom vyrobiť dieru a celú hlavu dať do teplej saponátovej vody, výlisok zmäkne po cca 24 hodinách a výlisok ľahko odstránite.

Vylisovaný olej pri teplote bežného okolia je v tuhom stave (roztápa sa až pri cca 25 °C), čiže olej hned po lisovaní v zbernej nádobe tuhne. Čerstvo vylisovaný olej krásne kokosovo vonia.
Odpovědět | Témata
|

chatpall
Mandlový olej

Mandlový olej som lisoval za studena ručným lisom z nakupenych mandlí v Tescu. Z 500 g mandlí sa mi podarilo vylisovať cca 300 ml oleja.

Lisovanie ide ľahko a celkovo som nenarazil na žiaden problém. Olej vonia príjemne po mandliach.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Ahoj chatpall,dal by si fotku svojho lisu ako vyzerá?Tiež používame doma veľa rôznych olejov.Zatiaľ iba kupovaných,ale okamžite by som ich vymenila (aj vymením) za domáce.Skúšal si už robiť aj ľanový,rascový?A čo tak rakytník,ostropestrec mariánsky?
Odpovědět | Témata
|

chatpall
Ahoj Karkulka. Lisov je v ponuke viacero. Ja pouzivam lis znacky Piteba. Na nete je to asi najodkazovanejsi lis. Najdes aj vela videi a maju aj dobre spracovany navod na pouzitie. Praca s tymto lisom je vsak narocnejsia najma na cistenie a niekedy aj na silu lisovania. Vcera s nim lisovala aj manzelka cize to ide :)

Na Slovensku ho predavaju ludia zo zdruzenia alter-nativa. Mozes ich najst napriklad cez bazos.sk, alebo ak chces poslem ti rovno kontakt.

Lanove semienka mam akurat na stole pripravene na lisovanie. Hlavne sa snazim si zohnat lacnejsie suroviny na lisovanie tak mi to trosku trva kym poskusam vsetko :)
Odpovědět | Témata
|

chatpall
Ľanový olej

Ľanový olej som skúšal vyrobiť tak isto mechanickým ručným lisom za studena. Semiačka som kúpil v Tescu. Z 300 g semiačok som vylisoval cca 100 ml oleja. Lisovanie bolo dost náročné a vyžadovalo značnú silu.

POZNÁMKA:Ľanový olej sa môže rýchlo pokaziť, ak nie je skladovaný v chladničke poprípade v tmavej studenej komore. Jeho čas spotreby je krátky. Do mydiel nie je vhodný.
Odpovědět | Témata
|

majky13
Zdar chcem sa spytat ci mas aj skusenosti s vyrobou tekvicoveho oleja alebo rakytnikoveho oleja a ci by si mi poslal link aky lis pouzivas a aky by bol podla tvojich skusenosti najlepsi. diki
Odpovědět | Témata
|

chatpall
majky13 napsal(a)
Zdar chcem sa spytat ci mas aj skusenosti s vyrobou tekvicoveho oleja alebo rakytnikoveho oleja a ci by si mi poslal link aky lis pouzivas a aky by bol podla tvojich skusenosti najlepsi. diki
Ahoj zatial nemam, nepodarilo sa mi zohnat lacne tekvicove semiacka (nie solene) a ani rakytnikove v nejakom normalnom mnozstve a cene. Ako som pisal vyssie o mojom lise, je to lis Piteba, na webe je o tom toho plno.
Odpovědět | Témata
|

chatpall
Makový olej:
Olej je lisovaný z makových semiačok. Semiačka som kúpil úplne obyčajné v Kauflande. Lisovanie išlo ľahko, vylisovaný zvyšok som znovu rozdrobil a prelisoval, aby som sa presvedčil či v zvyšku nič nezostalo. Jednalo sa o zanedbateľný zvyšok oleja.

Z 500 g semiačom sa dalo vylisovať cca 200 ml oleja.
Odpovědět | Témata
|

chatpall
Olej z vlašských orechov

Olej som lisoval z drvených zbytkov vlašských orechov. Lisovanie nie je fyzicky náročné. Vylisoval som okolo 70 ml oleja z 500 g drvených orechov.
Odpovědět | Témata
|

milos
Ja mam lis PITEBA asi treti rok. ale nie som s nim spokojny. posledne nemelie teda melie ale nejde štava, kvapka olej ale v nom su cele neodštvene smena. Je to oničom, ani deci za hodinu.
milos@rbcmail.ru
Odpovědět | Témata
|

chatpall
milos nepises vlastne nic. ake semena, ci si pred tym lisoval ten typ semien z nejakym vysledkom, alebo nie?
Odpovědět | Témata
|

sjanko
Dobrý deň, mám tiež lis Piteba, ale bolo hneď jasné po pozretí videí na joutube a na veľkosť otáčacieho ramena, že ho ťahaľ rukami nebudem (ručne som ho ani neodskúšal) a tak som ho prerobil na elektrický pohon, točí cca 55 ot/min. Lisoval som zatiaľ len ľanový olej a tekvicový olej. Ľanový olej čas na lisovanie 1kg semiačok cca 20 min vyťažnosť 0,35 l čo je super, tekvicový olej dosť problém vyťažnosť  0,2 l z 1kg čo sa mi zdá dosť málo práca cca 1 hodina. Problém bol v tom že olej sa občas objavoval pri výstupe vylisovaného materialu na pohľad bol výlisok suchý. Lis sa počas lisovania ucpal pričom si myslím že plameń na kahanci bol dosť veĺký.
Potreboval by som poradiť alebo sa podeliť zo skúsenosťami lisovania tekvicového  oleja na Pitebe
Odpovědět | Témata
|

chatpall
S tekvicovimy semiackami skusenosti este nemam. Co viem, je ze vytaznost teknicovych semiacok nie je velka. Tekvicove semiacka sa priemyselne pred lisovanim prazia a melu na kasu.

Problem moze byt aj v skladovani semien, v ich zostatkovej vlhkosti atd. Tomu ze su velmi suche nasvedcuje aj to ze sa vam pri lisovani tvori v redukcnej zone vela tepla trenim, lebo je material suchy a plus ak sa este material externe ohrieva tak material "zamrzne" v tej uzkej casti a potom sa z lisom ani neda pohnut.

Dňa 27. novembra 2013 22:31, sjanko [via Fórum výroby mydla] <[hidden email]> napísal(-a):
Dobrý deň, mám tiež lis Piteba, ale bolo hneď jasné po pozretí videí na joutube a na veľkosť otáčacieho ramena, že ho ťahaľ rukami nebudem (ručne som ho ani neodskúšal) a tak som ho prerobil na elektrický pohon, točí cca 55 ot/min. Lisoval som zatiaľ len ľanový olej a tekvicový olej. Ľanový olej čas na lisovanie 1kg semiačok cca 20 min vyťažnosť 0,35 l čo je super, tekvicový olej dosť problém vyťažnosť  0,2 l z 1kg čo sa mi zdá dosť málo práca cca 1 hodina. Problém bol v tom že olej sa občas objavoval pri výstupe vylisovaného materialu na pohľad bol výlisok suchý. Lis sa počas lisovania ucpal pričom si myslím že plameń na kahanci bol dosť veĺký.
Potreboval by som poradiť alebo sa podeliť zo skúsenosťami lisovania tekvicového  oleja na Pitebe

Pokud odpovíte na tento e-mail, vaše zpráva bude přidána do diskuze níže:
http://forum.alchymistka.eu/Domaca-v-roba-olejov-za-studena-tp4641305p4641678.html
Pro odstranění odběru z Domáca výroba olejov za studena, zde klikněte.
NAML

--
O materiáloch a technológiách zrozumiteľne
www.materialing.com
Ak vás stránka zaujala, kontaktujte nás.
Možná komerčná aj nekomerčná spolupráca.
Odpovědět | Témata
|

chatpall
Odpověď na tento příspěvek od sjanko
S tekvicovimy semiackami skusenosti este nemam. Co viem, je ze vytaznost teknicovych semiacok nie je velka. Tekvicove semiacka sa priemyselne pred lisovanim prazia a melu na kasu.

Problem moze byt aj v skladovani semien, v ich zostatkovej vlhkosti atd. Tomu ze su velmi suche nasvedcuje aj to ze sa vam pri lisovani tvori v redukcnej zone vela tepla trenim, lebo je material suchy a plus ak sa este material externe ohrieva tak material "zamrzne" v tej uzkej casti a potom sa z lisom ani neda pohnut.
Odpovědět | Témata
|

skok
dobrý deň , je pravda , že makový olej spevňuje zuby ? Kde a za akú cenu by som si vedel zohnať taký lis na makový olej ? Moj e-mail : skok64@gmail.com
Ďakujem
Odpovědět | Témata
|

chatpall
Netusim ci makovy olej spevnuje zuby. Ako by to mohol robit? :)

Lisy na ziskanie oleja zo semiacok som tu uz spominal velakrat a opisujem vsetko v prvom prispevku v teme.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Zrejme pre vysoký obsah vápnika.
Malá ukážka:
Dr.Boris Subotič z Centra tradičnej čínskej medicíny odporúča makový olej na každý deň. Prečo?

Obsahuje:
- nasýtené, mononenasýtené i viacnásobné nenasýtené kyseliny (omega-3)

- 100 g makového oleja obsahuje 1400 mg kalcia
-----------------------------------------------------------------------------------
- fosfor, železo, zinok
- vitamíny B1 a B12
- fytosteróny
- tokoferol

Makový olej pomáha pri ochoreniach ako sú:

- nepravidelný rytmus srdca
- angína pectoris
- migréna
- neuropatia
- chronická únava
- reumatické ochorenia
- osteoporóza
- anémia
- kŕče

Oproti tomu obsah vápnika v100 g mlieku je iba 121 mg , ani nie desatina.
Ak makový olej chcete kvôli zubom, fajn, aj keď asi je jednoduchšie urobiť makové mlieko.:D
Odpovědět | Témata
|

chatpall
KARKULKA napsal(a)
Zrejme pre vysoký obsah vápnika.
Malá ukážka:
Dr.Boris Subotič z Centra tradičnej čínskej medicíny odporúča makový olej na každý deň. Prečo?

Obsahuje:
- nasýtené, mononenasýtené i viacnásobné nenasýtené kyseliny (omega-3)

- 100 g makového oleja obsahuje 1400 mg kalcia
-----------------------------------------------------------------------------------
- fosfor, železo, zinok
- vitamíny B1 a B12
- fytosteróny
- tokoferol

Makový olej pomáha pri ochoreniach ako sú:

- nepravidelný rytmus srdca
- angína pectoris
- migréna
- neuropatia
- chronická únava
- reumatické ochorenia
- osteoporóza
- anémia
- kŕče

Oproti tomu obsah vápnika v100 g mlieku je iba 121 mg , ani nie desatina.
Ak makový olej chcete kvôli zubom, fajn, aj keď asi je jednoduchšie urobiť makové mlieko.:D
To je sice pekne ze Dr. ma nieco napisane na stranke. Problem ja vidim najma v tom ze metabolizmus Ca je naviazany na vitamin D. Denne odporucane davky pre dospeleho cloveka je cca 1000 mg Ca, co je uplne v pohode dosiahnutelne beznymi stravovacimi navykmi. Makovy olej sice moze byt zaujimavym zdrojom Ca ale odvolavat sa na nejake cary mary zo zubami mi pride kontraproduktivne.
123