Avokádové mydlo

classic Klasický list Seznam threaded Témata
12 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Avokádové mydlo

KARKULKA
Mám aj ďaľšiu katastrofu,celkom čerstvú.
Typ mydla :Avokádovo-uhorkové mydlo pevné a medovo-outmeal mydlo
Očakávaná farba : možno zelená alebo nechajme sa prekvapiť
Výsledok : na spodku niečo žltohnedé,polotuhé,nad tým tekutá vrstva oleja

Zloženie skoro také isté ako pri levandulovom mydle
Palmovy tuk(BLESK)      183 gr
kokosový tuk                200 gr
olivový olej pomace    260 gr
hroznový olej                140 gr
ricinový olej                    68 gr
NaOH                            110 gr (118 gr podľa SOAPCALC)
voda                              220 gr + 89 gr uhorkovej šťavy (324 gr SOAPCALC)

Toto množstvo rozdelené na dve časti.
1. časť
Urobila som stopu,pridala som  po lyžičke sezamový olej,olej z pšeničných klíčkov a rozmixovanú kašu  z avokáda a uhorky.Mala som veľa,dala som veľa - 150gr.Neskôr sa ukázalo,že to bola asi chyba.Stopa zmizla,všetko bolo opäť tekuté.Mixovala som ešte dosť dlho,aj 5 minút,mixér horúci a stopa ako-tak.Naliala som do formičiek ,aj do plastovej krabičky,farba krásna svetlozelená s tmavozelenými bodkami od avokádových a uhorkových šupiek.To bude krásne mydlo! HA-HA-HA!!!!(To sa smiali bohovia)Poučená z rýchleho chladnutia,formy som okamžite šupla do vyhriatej rúry na 50 stupňov (vďaka za nápad,duun) a pustila som sa do 2. časti.

2. časť
V druhej polovici som urobila stopu,primiešala som 2 lyžičky medu,pomletý ovos a tiež lyžičku sezamového a klíčkového oleja.Konzistencia správna,farba žltá,mydielko išlo do rúry.

A potom TO prišlo.
Pre rozbehnutie gélovej fázy mydlá odpočívali v rúre.Po 30-40 minútach medové mydlo malo farbu bublajúceho karamelu a bolo celé PRIESVITNÉ!NÁDHERA!(Nevšimla som si,že bohovia sa už usmievajú)
Pozriem sa vedľa na avokádové mydlo a ...vtedy sa už určite smiali na plné hrdlo a nahlas.Avokádová kaša a možno aj trocha mydla otrasnej žltohnedej farby na spodku formy a na vrchu asi 5mm olejová vrstva.Aj v plastovej krabici.Od zúfalstva som odišla a ...zabudla som vypnúť rúru.Medové mydlo sa premenilo na medovo-ovseno-mydlovú hmotu na spodku formy a nad ňou opäť vrstva oleja.Tak som ich na noc zakryla a nechala tak.Možno sa stane zázrak a do rána stuhnú aj tekuté oleje.Nestuhli.

Riešenie :
Nemám.Buď všetko zohrejem ešte raz,ale potom asi tie mydlá budú vyzerať otrasne.Alebo ,tie spodky sú už naozaj celkom dobre tuhé a zlejem iba olej .Čo zostane,je mydlo.Mydlová kaša.Kaša s mydlom.Ťažko povedať.Aký je Váš názor?
Odpovědět | Témata
|

Re: Avokádové mydlo

KARKULKA
Zabudla som niečo dopísať.Mydlovú hmotu v plastovej krabici,avokádo,uhorka+med,ovos,po oddelení olejovej vrstvy v rúre som ešte raz rozmixovala(večer).Okamžite vznikla tuhá,veľmi nepekná žltkastá masa.Teraz,po obede,je hmota ešte dosť mäkká,ale má dobré predpoklady stuhnúť.Farba je na spodku žltozelená a na vrchu karamelová vrstva.Myslím si,že na vzduchu bude celá karamelová.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Nevydržala som a vybrala z formy jedno mydlo.OSTALA SOM STÁŤ S OTVORENÝMI ÚSTAMI.Doslova.Avokádovo-uhorkové mydlo,zhora žlté s nádychom zelenej bolo na spodku tmavo-bordovo-hnedé!Príroda je divná vec.Okrem toho bolo celé hrčkové.Nad parou som ich roztopila,rozmixovala.Nerozoznali by ste od čokoládového pudingu.Uvidím,aké prekvapenie prinesie zajtrajšok.
Odpovědět | Témata
|

duun
Pozor, ten olej, ktorý by si chcela zliať, mal podľa pôvodného plánu zreagovať s hydroxidom a teda sa v ostatnej hmote budú určite potulovať poriadne hladné -OH anióny, pripravené kedykoľvek zregovať s Tvojou kožou!
Inými slovami - tu pomôže rebatch. T.e. ako mi písala Evik, pridať trochu alkoholu alebo vody (s vodou budeš mydlo dlhšie sušiť), rozpustiť v tekutine mydlo na kocky/kúsky/ alebo kašu čo ostala z neho..pomaly hriať na vodnom kúpeli cca hodinu, potom do formičiek. Medovému by to mohlo pomôcť.
To avokádové malo asi veľa tekutiny - čítala som, že sa pridáva rozmixovaná uhorka namiesto vody na rozpustenie NaOH, ale nie v stope ešte navyše. Asi Ti to pri pridaní rozbilo stopu, hlavne ak to bolo studené. Ako keď pridáš do maslového krému studené žĺtky z chladničky ;) No ja neviem, čo by sa s týmto dalo spraviť ;\ Každopádne, ak si uhorkovo-avokádovú kašu nezarátala do vody v recepte, budeš to veľmi dlho sušiť a zrejme sa to také zriedené ani dobre nezmydelní. Skús to také pudingové dať do foriem a hriať v rúre nejakú hodinku... na tých 50 °C ;\ Ale rátaj s tým, že aj potom to bude mäkké  ;\ Daj potom vedieť výsledok ;)
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Odpověď na tento příspěvek od KARKULKA
Ahoj Karkulka,

ako vraví duun, tým pridaním uhorky v stope si si ju rozbila. Nezabudni na pravidlo, že väčšie množstvá sa pridávajú pred miešaním NaOH a tukov (farbivá do vody alebo do tukov, podľa rozpustnosti a všetko čo obsahuje vodu namiesto pomernej časti vody), v stope sa pridáva len v malom množstve, okrem farbiva a vôní hlavne zložky, ktoré sú príliš vzácne na to, aby sa znehodnotili samotnou reakciou s NaOH (napr. vzácne oleje ktoré nechceme zmydelniť, rastliny, kvety, vločky, ...). V žiadnom prípade zložky s vysokým obsahom vody. Malé množstvá preto, lebo nechceme rozbiť stopu.

Ak Ti mydlo ešte dlho nestálo, rozhodne skúsiť rebatch - môže byť aj bez alkoholu, čerstvé mydlo sa rozpúšťa relatívne dobre aj v malinkom množstve vody.

Veľa štastia!

Evik
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
S tou uhorkou bolo tak.Nastrúhala,vyžmíkala,započítanú šťavu som dala do olejov pred NaOH.Do stopy išla iba kaša z avokáda a z vyžmýkanej uhorky,len som asi dala veľmi veľa.Urobila som rebatch,to je ten čokoládový puding,zatiaľ tuhne.Aj tak by ma zaujímalo,prečo má hnedú farbu,veď bola zelená.Je pravda,že keď sa stopa rozbila, snažila som sa mydlo zahustiť lyžicou roztopeného včelieho vosku.Ďalej rozmýšľam,prečo posledné 3 várky mydla sú také mäkké na druhý deň.Dnes som kontrolovala prvé recepty,ktoré boli tvrdé,prepočítavala,porovnávala,vlastne nič som nezmenila.Iba ak viac vody.Nie dvojnásobok,ale viac,podľa SOAPCALC.Znížim,uvidím.
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Odpověď na tento příspěvek od Evik
Spomínala som,že z druhej časti mydla som urobila medové s pomletým ovsom,len potom na vrchu ostal olej.Duun,máš pravdu,myslela som aj ja na to,olej má byť v mydle.Nakoniec ten olej sa vstrebal,či čo,ostalo len trošičku.Zliala som,keď už robím rebatch s avokádovým,tak prerobím aj toto.Dievčatá!Bolo to také nádherné,prekrásne mydlo s farbou horúceho karamelu a tá vôňa!Nemala som srdce ho zničiť.Olyzovala som z každej strany a nič,nekopalo,neštípalo.Dám fotku,aj keď ďaleko nevystihuje skutočnosť.
Odpovědět | Témata
|

duun
Šak keď nekope, tak ho nechaj dozrieť ;\ Veď ide hlavne o to, aby nemalo privysoké pH.

(Som tak premýšľala, čo by vraveli moji "klienti", keby vedeli, koľkokrát som na mydlo odtlačila jazyk %) Mala by som si tie olízané nechávať niekde bokom a míňať ich sama ;)))
Odpovědět | Témata
|

KARKULKA
Odpověď na tento příspěvek od duun
Prešiel už skoro mesiac po výrobe nevydarencoch a veľa sa nezmenilo.Opäť do rúry som ich nedala,veď tak vznikla celá katastrofa.Myslela som ,že čas pomôže,ak aj stvrdli,iba nepatrne.Stále je to mäkká plastelina.Ešte som sa nerozhodla,rebatch alebo ich odložiť aspoň na rok.Nevyzerajú až tak zle.

horné 3 sú medovo-ovsené,
slniečko je avokádo-uhorka,je pre mňa záhadou,prečo je hnedé
a obdlžniky sú všetko,med-ovos-avokádo-uhorka.Vyzerali by úplne super,keby po 10 minútach  nezhnedli na čokoládu.
Odpovědět | Témata
|

duun
hnedé budú asi od avokáda... ;\ nejako zoxidovali alebo čo... ;\\
Odpovědět | Témata
|

dony
Odpověď na tento příspěvek od KARKULKA
možná by sis měla výrobu mýdla nastudovat předem. tohle co popisuješ je matlaní patlání bez rozmyslu všeho dohromady. hrůza...

Odpovědět | Témata
|

Karkulka.
myslíš? :D
dátum, dony, dátum
tento blog vznikol krátko predtým, boli sme prvé a učili sme sa na vlastných chybách
bola to tá najlepšia škola