9 týdnů a PH mezi 10 a 11

classic Klasický list Seznam threaded Témata
2 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

9 týdnů a PH mezi 10 a 11

Karin
Zdravím všechny mydlářky a mydláře :)
i já jsem už před časem podlehla mýdlové mánii a musím říct, že je to vysoce návykové:-). Bohužel jsem zjistila, že asi něco nědám špatně. Dělala jsem už čtyři druhy mýdla s rozestupem týdne. Bohužel všechny tři mají pořád PH mezi 10-11. zkoušela jsem i testy ve vodě. To se mi rozpustil pouze šampon, ale PH má vysoké, pokožku vysušuje. První mýdlo jsem zkoušela levandulové : 501g olivový olej pannenský, 300g kokosový, 201g palmový, 380g zelený čaj (převařená voda), 143g NaOH, 20 kapek grepového extraktu, ve stopě 5 g ricinový, 7g jojobový (nedivte se číslům g, ale psala jsem tak jak mi váha ukázala :-) ). Teplota olejů 29,4 C, hydroxidu 31,2 C. Po míchání jsem nalila do krabice od bot vyložené pečícím papírem a zabalila do deky, nechala v teplé místnosti a krájela po 24 h. Po nakrájení jsem dala do místnosti kterou nevyužíváme, ale bohužel ani netopíme. Mýdlo jsem krájela 13.10.14. Nevím jestli jsem tím nezpomalila zmýdelňovací proces. Už dva týdny je mám v teplé místnosti. Na mýdle se utvořil sodný prach, který jsem i zkoušela odkroji a měřit PH bez něj. Bohužel pořád stejné. Včera jsem i zkoušela dám kostku od každého mýdla do trouby na 50 C a pekla jsem od 18 do 22 h. Pak zase zabalila do deky a nechala v teplé místnosti. Ráno jsem zatím zkusila PH levandulového a pořád stejné barvičky, tedy mezi 10-11. Prosím o pomoc jak docílit snížení PH. 9 týdnů se mi zdá už dlouho, na tento recept. Lakmusové papírky mám ty plastové se stupnicí 0-14. Jo a v troubě jsem žádné změny neviděla, jen když jsem je vyndala, tak něktré byly trochu orosené olejem a v kuchyni jsem musela mít otevřené okno a zavřené dveře, protože jsem měla pocit, že cítím louh.

Budu moc ráda za Vaše rady, chtěla jsem mýdla vyrobit jako dárek pod stromeček a asi to bude až na příští vánoce. :-(
Zdravím Karin
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

Re: 9 týdnů a PH mezi 10 a 11

Evik
Administrátor
Karin, je to síce už skoro rok odkedy si písala, ospravedlňujem sa, že som neodpovedala skorej, ale pre ostatných: ak mydlo ani napriek tomu, že ho dáte do tepla (potažmo rúry) nezníži pH, tak sa niekde stala chyba - vo vážení zrejme. Je tam priveľa hydroxidu. Je potrebné mydlo rozhodne rozpustiť v troche vody a pridala by som cca 50g olejov a ďalej ho spracovala horúcim procesom.