1. mýdlo - ze sádla

classic Klasický list Seznam threaded Témata
12 zpráv Volby
Odpovědět | Témata
Otevřít tento příspěvěk v zobrazení vlákno
|

1. mýdlo - ze sádla

Berka
Nejprve bych Evik poděkovala za úžasný blog. Konečně někdo, kdo se dělí o zkušenosti s pravým mýdlářstvím, ne jen, kupte mýdlovou hmotu, rozehřejte a nalijte do formy...
Samozřejmě i já byla celá natěšená na svoje první mýdlo...ale zároveň jsem měla vážné pochybnosti o tom, jestli to fakt funguje :-). To byl důvod, proč jsem se rozhodla první mýdlo zkoušet ze sádla. Vím, že to není zcela ideální tuk, ale říkala jsem si, když bych to měla vyhodit, zužitkovali se alespoň škvarky z něho a pak, cena je taky někde jinde než u panenského olivového.  Nejprve jsem týden počítala,  přemýšlela nad formou...no ve čtvrtek přišel ten den D.  Mýdlo jsem dělala z 2500 g vepřového sádla, 500 g slunečnicového oleje, ve kterém se nějaký čas máchalo konopí, přidala jsem 381 g hydroxidu sodného a 762 g vody. Teplotu směsí jsem měla cca 28°C. Nejprve jsem ručně promíchávala, no po 3/4 hodině mě to přestalo bavit, stále se nic se směsí nedělo, tak jsem si vzala na pomoc ponorný mixér. Pak už to šlo velmi rychle  a fáze stopy nastala zhruba po 1-2 minutách. Nepřidávala jsem žádné další složky, rovnou jsem vylila směs do papírové formy vyložené 2 cm polystyrénu a pečícím papírem, zadělala a do druhého dne nedutala. Ráno jsem krabici zkontrolovala, mýdlo bylo pevné, ale šlo z něho stále dost tepla, takže jsem ho znovu zadělala a nechala dál pracovat. Krájela jsem až večer, cca 20 hodin po nalití do formy.
Odpovědět | Témata
|

Re: 1. mýdlo - ze sádla

duun
Blahoželám! Pekné, veľmi príjemne vyzerajúce mydlo ;)

Ad sádlo nie je ideálny tuk - moje prvé mydlo je z hovädzieho loja a slnečnicového oleja a niekoľko receptov po ňom obsahuje vždy aspoň 20-30 % loja a poviem Ti, tie mydlá sú skvelé! Sú krásne biele, nepriesvitné, jemné a dokonca už teraz aj pekne penia! A nie je v nich nijaký kokosový tuk. V niekoľkých diskusiách na internete sa americkí mydlári veľmi zastávali loja a sádla, pretože je to proste škoda, keď tam u nich na farme zabijú býka alebo prasa, mäso samozrejme spracujú a predajú - a tuk by mal ísť do odpadu? ;\ Keď sa z neho tak jednoducho dá spraviť krásne mydlo... ktoré je mimochodom aj dobré na pokožku. Keď mi došiel loj, neostalo mi nič iné, iba robiť mydlo bez neho a nie je to ono. Mne sa až tak nepáči priesvitnosť a konzistencia rastlinných mydiel ;\ A loj mám od miestnych chovateľov, pretože v obchode sa kúpiť nedá - mäsiari ho odpredávajú priemyselným výrobcom mydla ;)
Odpovědět | Témata
|

Berka
děkuji duun

Já má koupenou knížku Přírodní mýdla od S. Miller Cavitch, ta v knížce vaří jen z rostlinných olejů, ale u sádla zmiňuje, že mýdlo z něho je měkké. Mě překvapila tvrdost, v podstatě hned následující den, což potom, až vyzraje.
Už se ale chystám na druhou, podstatně menší dávku právě z rostlinných tuků, tak pak uvidím, co se mi bude víc pozdávat.
Odpovědět | Témata
|

Evik
Administrátor
Berka, to je skvelé, vidím, že si to vzala hneď vo veľkom, 2.5 kila loja, waw - zrejme si išla presne podľa receptov Susan, ona tam v tej knihe má také veľké dávky :)

Neviem ako sádlo, ale viem, že loj ospevujú. Palmový tuk má mať rovnaké vlastnosti v mydle, pretože má s lojom veľmi podobné zloženie. Aspoň tak sa to všade píše, ja to nemôžem porovnať, ale môžem porovnať mydlá s palmovým olejom a bez neho a priznávam bez mučenia - bez palmového oleja to akosi nie je to pravé "orechové" :)

Ach áno, a čo sa týka tej tvrdosti - akékoľvek sodné mydlo je vlastne tvrdé, rozdiel je len v tom, ako sa chová potom v kúpeľni - či sa hneď po kontakte s vodou začne mäkčiť a veľmi rýchlo míňať, alebo je odolné. Ono nakoniec stvrdnú dostatočne všetky, rozdiel je len v čase, koľko im to zaberie.
Aj kastílske mydlo (zo 100% olivového oleja) je tvrdé (moje bolo veľmi tvrdé už po týždni), akurát mu trvá mesiace kým sa z neho odparí voda a má akú takú životnosť v kúpeľni :)

Tak vitaj medzi mydlármi a budem sa tešiť na všetky Tvoje skúsenosti!!

Odpovědět | Témata
|

Sisa
Odpověď na tento příspěvek od Berka
Moje prvé mydlo bolo 100% olivové, no druhé malo 25% podiel bravčového tuku. Oba mi vyšli z formy krásne a tvrdosť sa mi zatiaľ vidí tiež rovnaká. Čakám na ich použitie, kedže to sú necelé 2 týždne od ich výroby. Zatiaľ som ich Ph skúšala len priložením jazyka a ani jedno vôbec "nekopalo". Je možné, že už ich môžem použiť?
Odpovědět | Témata
|

duun
Sisa napsal(a)
Moje prvé mydlo bolo 100% olivové, no druhé malo 25% podiel bravčového tuku. Oba mi vyšli z formy krásne a tvrdosť sa mi zatiaľ vidí tiež rovnaká. Čakám na ich použitie, kedže to sú necelé 2 týždne od ich výroby. Zatiaľ som ich Ph skúšala len priložením jazyka a ani jedno vôbec "nekopalo". Je možné, že už ich môžem použiť?
Pravdaže môžeš, ak neštípu a nehryzú na jazyku, budú dobré. Časom ešte získajú na penivosti a jemnosti a aj ich odolnosť proti vode sa bude zlepšovať, ako budú schnúť.. Zatiaľ mydielko pri použití príliš dlho nemáčaj a daj ho potom vyschnúť na nejakú mriežku alebo do sieťky ;)
Odpovědět | Témata
|

Sisa
Takže nie je nutné ho už nechať ďalej schnúť? Manžel a brat sa už pýtali, kedy ich môžu vyskúšať. :D Ale je pravda, že tieto mydielka - olivové boli veľmi rýchlo akoby hotové. Čítala som na viacerých miestach, že tie olivové mydlá vysušujú a nie hydratujú. :( Dúfam, že ma teda nesklamú a nebudeme po nich hneď používať krém na ruky.. :D A čiste olivové mydielko asi peniť nebude, však? Ani to s prídavkom bravčového sadla zrejme nie. Kokosový olej mám objednaný, no príde mi až budúci týždeň. :( Mydlo je u nás stále na tom sitku na mydlá, len teraz ho budú zdobiť domáce produkty - hurááá.. :D
Odpovědět | Témata
|

Evik
Ak nepalia, mozes pouzivat, ale z vlastnej skusenosti viem, ze na jazyku uz casto nepali, ale na ruky to este nie je uplne ono - hlavne pri dlhodobom pouzivani, ale to sa spravi casom. Inak olivove mydlo - vraj cim je starsie, tym lepsie peni. Inu, moja skusenost je taka, ze namiesto peny sa skorej na povrchu rozblablava na taky sliz. Niektori ludia to maju radi, ze je to velmi vhodne pre citlivu pokozku. Ja to mydlo pouzivam napriklad ak mam nejaky kozny problem - napriklad po spaleni od slnka. Ini ho pouzivaju na tvar (kamoska).
Penu tvori v kombinacii so spongiou alebo niecim podobnym co vytvara mechanicke trenie.
Odpovědět | Témata
|

Sisa
Inak, kamoska ma poziadala, ci jej nespravim mydlo, ktore bude vhodne na tvar, ale ona chce davat dole aj make-up..Na tvar by bolo fajn olivove, ale ked to ma davat dole aj make-up, tak asi treba pridat napr. kokosovy olej, ci nie? Rozmyslala som nad receptom - olivovy olej 250g, palmovy 250g, ľanový 100g a kokosový 200g. Toto mydlo by mohlo byt OK - myslim po strankach, ktore ona pozaduje - hydratacne, odstranujuce make-up a vhodne pre citlivu pokozku. Co povies? :) Vdaka!
Odpovědět | Témata
|

sysa
tak toto bude zaručene sušiť,aj keby mala kamoška mastnú pokožku.make-up ti zmyje každé mydlo,plus dočistiť pleťovou vodou.skús pridať viac tekutých olejov 50-60% z celkového množstva tukov.k olivovému tiež-napr.ricínový,avokádový olej-penia a hydratujú.skús ubrať z kokosu a palmového max. 10% z každého-poprípade ich úplne vynechať.tvrdosť mydla môžeš nahradiť bambuckým a kakaovým maslom.kakaa stačí aj 5%. u mňa je to osvedčená varianta pokiaľ chcem jemnejšie hydratačné mydlo.bambucké maslo dokáže vytvoriť nádherne hustú,smotanovú penu.mám vyrobené asi 4 vysoko hdratačné a výživné rôznych % pomeroch.dlhšie zreli,lebo potrebovali viac času na vytvrdnutie.a tiež som ich pretučnila od 10-15%.aby som mohla porovnávať:-)Sysa
Odpovědět | Témata
|

Sisa
Dakujem velmi pekne za radu, s mydlami len zacinam, takze kazda pomoc je velmi vitana.. :) Kamoska, ak som dobre pochopila, tak ma skor suchu plet.. :D Takze dobre, ze som nerobila podla mojho postupu.. :D Budem si na to davat pozor! :) Ricinovy olej kupim aj v lekarni? Vdaka este raz!
Odpovědět | Témata
|

sysa
to je v poriadku...tiež sa stále učím:-).
no ak má suchú pokožku,bude ju sušiť každé mydlo,aj keď domáce...treba skúšať rôzne recepty...každý preferuje niečo iné.ja som vypozorovala na sebe, mam T-zonu mastnejsiu,tam je mydlo ok,na lícach trocha suší aj pretučnené,aj mliečne.no porieši to krém:-)
ano,ja som ricín kúpila v lekárni okolo 1,4e za 100ml....bambucké maslo dostanes na murumuru.